BELEDİYE HİZMETLERİNDE HIZ VE VERİMLİLİK

Sahip olduğumuz yetkinlik alanı nedeniyle, belediye başkanlarımız ve belediye mensuplarıyla yoğun temaslarımız oluyor. Sorunlarını dinliyor, istişarelerde bulunuyor, fikirlerini alıyoruz. Bu ziyaretlerin birinde, çok değerli bir belediye başkanımız, “Sorunun erken çözülmesi, tespit ettikten sonraki süre ile ilgili bir şey değildir, sorunun doğduğu tarihle ilgili bir husustur” değerlendirmesinde bulundu. Bu tespit, kamu kurumlarında yürütülen iş ve işlemlerin, hızlı bir şekilde çözülmesi ve özellikle bu açıdan vatandaş memnuniyetinin sağlanmasına ışık tutacak bir tespittir.

Son yılların en belirgin özelliklerinden biri, toplumsal, teknolojik ve benzeri birçok alanda, hatta hayatın her alanında çok hızlı bir değişimin yaşanıyor olmasıdır. Diğer bir ifadeyle futbol nasıl ki eskiden dura dura oynanırken, şimdilerde bir an bile durmaya zaman kalmadan çok hızlı oynanıyor, toplumsal gelişme ve günlük hayatta teknolojinin de katkısıyla eskisi gibi yavaş değil, aksine ziyadesiyle hızlı bir şekilde yaşanıyor.

Bahsini ettiğimiz bu hızlı değişim, bireysel yaşamdan toplumsal yaşama, sosyolojiden ekonomiye, sanattan kültüre, mahalle yönetiminden belediye yönetimine, özel sektördeki işleyişten kamu yönetimine kadar hayatın ve devlet yönetimin her alanında görülmektedir.

Tüm bu gelişmelere paralel bir şekilde, belediye hizmetlerinin işleyişinde de hızlı değişimler olmuştur. Özellikle 2005’te yapılan düzenlemelerle belediyeler içerisinde bulundukları toplumsal hayatın daha çok içerisinde yer almaya başlamışlardır. Yapılan yeni düzenlemeler, bunun hukuki altyapısını oluşturmuştur.

Belediye hizmeti anlayışında meydana gelen değişimlerle belediye hizmetlerinin kalitesine ilişkin yeni talepler karşısında belediye-vatandaş ilişkilerinde hizmet arzının daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini zorunlu hale getirmektedir.

İş ve işlemlerin etkin, hızlı ve verimli yürütülmesini sağlayacak birçok çözüm mevcuttur. Bunlar; iş akışı ve analizlerin yapılmasıyla iş değerlendirme sistemlerinin kurulması gibi vatandaşların iş ve işlemlerini kolaylaştırıcı, hizmetlerde hızlılık ve verimliliği artırıcı çalışmalardır.

Ancak bundan daha önemlisi, belediye mensuplarının duyarlılığı, işine, belediyesine ve kentine aidiyet duygusuyla hareket etmesine bağlı olarak gelişecek hareket tarzlarıdır.

Yazımızın başında verdiğimiz anekdotta olduğu gibi, mesele kurumsal manada ve iç işleyişte kurulacak sistemlerden daha ziyade sorunların tespiti noktasında gösterilen duyarlılıktır.

Kamu yönetiminde kurulan iyi yönetime ilişkin sistemlerin çoğunluğu ya normal iş ve işlemlerin yönetilmesine ilişkin olarak ya da ortaya çıkan veyahut tespit edilen sorunların çözümüne ilişkin süreçlerin nasıl yönetileceği noktasında toplanmaktadır.

Hiç şüphesiz idarenin temel görevlerinden bir tanesi, sorunların oluşmasını engellemektir. Ancak, günlük yaşamda özellikle kentte belediyelerin önceden müdahale edemeyeceği, halkın davranış kalıpları nedeniyle oluşan ve/veya doğal olaylar nedeniyle engellenemeyecek sorunlar mevcuttur. İnşaat molozlarının, çöplerin çevreye boca edilmesi, kaldırımların sökülmesi, doğal olaylar nedeniyle bazı sorunların oluşması bu çerçevede ifade edilebilecek hususlardır. Bu gibi konularda, sorunun tespitinden sonra sorunun kısa sürede çözülmesi çok önemlidir, ancak unutulmamalıdır ki, sorunun tespiti ne kadar gecikirse vatandaşın bu soruna maruz kalması da o kadar uzun süre olacaktır. Dolayısıyla, çok geç tespit edilen sorunun hemen çözülmesi bir anlam ifade etmeyecek, sorunların anında tespit edilip anında çözülmesi önemli olacaktır.

Bunun için belediyelerin saha ekiplerini iyi seçmeleri, belediye çalışanlarının tamamı bu aidiyetle hareket ederek, sahada gördükleri sorunları anında belediyelerde değişik adlarla oluşturulan birimlere iletmeleri büyük önem arz edecektir.

Öz cümle, sorunun tespit edilmesini müteakip kısa sürede çözülmesi değil, sorunun anında tespit edilerek kısa sürede çözülmesi önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum