Osman Cudi Yılmaz

Osman Cudi Yılmaz

BELEDİYE İLE ALDATMAK!

Yaşar Nuri Öztürk çok büyük yankı uyandıran “Allah ile aldatmak” kitabında, "Kur’an, ‘Allah ile aldatılmayın!’ ihtarında bulunmasına rağmen Türk halkı, dinine olan derin saygısı yüzünden Allah ile aldatılıyor” diyor.


Şimdi böyle bir giriş ve Yaşar Hoca’ya neden atıf yaptığımı merak ediyorsanız, açıklamaya çalışayım.


Trabzon’da da birileri belediye ile kent insanını aldatmak için büyük çaba sarf ediyorlar da onun için!


Ve kimse de çıkıp şunu sormuyor.


Yahu iyi de, siz bu belediye ile ne bulmuşsunuz? Tutturtmuşsunuz bir nakarat, hep bir ağızdan, “Trabzon Belediyesi kaynak olmasına rağmen gerekli yatırımı yapmadı. Elindeki kaynağı verimli kullanmadı” diyorsunuz.


Sizin alt kadronuzun ağzındaki sakız da “Trabzon belediyesi mega proje yapmadı” cümlesini içeriyor. 


Kusursa bakmayın ama siz ya siyaset yapacak argüman bulamıyorsunuz ya da bile bile ortalama eğitim seviyesi 3,6 yıl olan Türk halkını belediye ile aldatmak istiyorsunuz.


Söylediğiniz kelimenin anlamına dahi bakmıyorsunuz. “Mega” sözcüğü TDK sözlüğünde  “Büyük, aşırı derecede büyüme” olarak açıklanıyor. “Devasa, muazzam ve büyük” anlamlarına da gelen  “Mega”’dan kastınız büyük projeler ise, büyük projeleri belediyeler değil hükümetler yapar.


Ayrıca o kadar çok kendinizle çelişiyorsunuz ki, sanki siz cebinizden belediyeye para veriyorsunuz da belediye bunu yatırıma yönlendirmiyor.


Ve sonra, “Üretmedi” dediğiniz belediyenin meclis çoğunluğu sizde. Oradaki Meclis Başkan Vekili ve diğer üyeleri her defasında yerin dibine batırıp, “Üretmiyorlar” diyerek rencide etmek yakışıyor mu?


Eğer Trabzon’la ilgili belediyenin yok da sizin projeniz varsa, ne duruyorsunuz yapın o zaman.


Siz yapmak istiyorsunuz da belediye mi engelliyor?


Bir diğer çelişkiniz de size soru olarak yöneltmek istiyorum. Kenti büyütmesi gereken iktidardaki hükümet midir, yoksa olanakları kısıtlı belediyemidir?


Sonra her şeyden önemlisi siz kenti büyütmek adına doğayı da katlederek bu kentte Forum AVM’nin açılmasını sağlamadınız mı?


Bu konuda belediye sizin önünüzü açmadı mı?


Şimdi Forum AVM açıldı da Trabzon’un başı arşa mı değdi?


İşte bugüne kadarki yazılarımızla uyarmamıza rağmen gelinen nokta… Gazetelerdeki manşetler, “Forum AVM kepenk kapattı” başlıklarından geçilmiyor. Şimdi eserinizle neden övünmüyorsunuz?


Siz belediyeyle uğraşacağınıza kentte yatırım yapma adına küresel sömürü fonlarını ayrıcalıklı olarak davet ettiğiniz ve bugün kepenk indiren Forum AVM’yi konuşsanıza? Neden konuşmuyorsunuz?


Belediye konusunda o kadar saçmalıyorsunuz ki, size ancak gülüyorum.


Argümanlarınız ilkokul seviyesindeki çocukların dahi kanacağı argümanlar değil. Ancak ne yazık ki, giyecek, gıda ve yakacak yardımlarıyla köleleştirdiğiniz büyük bir kesim, bu yardımların kesilmemesi için sizi desteklemek zorunda kalıyor.


Sonra el insaf, Trabzon Belediye Başkanı’nın resmiyette CHP’ye kaydı olsa bile partisinin önemli bir bölümü dahi henüz Başkanlarını içine sindirememiş. Yani o anlamda partisi bile yok diyebiliriz. Ama olsun vurun! Vurdukça Başkan bireysel olarak büyüyor. 


NE MAGAYMIŞ AMA!


Gelelim olayın diğer yanına. Bu “Mega” proje üretmiyor diye suçlamaya çalıştığınız Trabzon Belediye Meclisi çoğunluğu sizde…


İl Başkanınızla kavga ederek partinizden istifa eden ama sizin yanınızdan ayrılmayan meclis üyesi de sizde…


Meclis ağırlığı sizde olmasına rağmen belediyedeki meclis üyelerinizi de hiçe sayarak yerin dibine gömmek yine sizde…


Peki, bu ne yaman çelişki?


Sonra çıkıp konuşuyorsunuz. Kimseye de sözünüzü dinletemiyorsunuz. Gençlere konuştuğunuz bir ortamda salonu gençlerle dolduramadığınız için paravanla küçültüyorsunuz.


Üstelik salonda bulunan 30–40 gence bir bakan olarak iyi örnek dahi olmuyorsunuz. Gençlerin karşısına çıkıp, "Trabzon Belediyesi kaynak olmasına rağmen gerekli yatırımları yapamadı, elindeki kaynağı verimli kullanamadı. Konya Belediyesi 10 bin öğrenciye eğitim bursu veriyor. Trabzon Belediyesi'ni araştırdık, 11 öğrenciye burs vermemiş” derken gerçekleri saptırıyorsunuz.


Oysaki “11 öğrenciye burs vermemiş” dediğiniz Trabzon Belediyesi 500’ün üzerinde öğrenciye burs vermektedir.


Bu gerçeği hem de geleceğin Türkiye’sini oluşturacak gençlerin önünde çarpıtan bir Bakan olmaktan hiç mi zül duymuyorsunuz?


Bir de, “Trabzon Belediyesi'ne 5,5 trilyon para verdik. Yine vereceğiz. İstesin cesur olsun yüzde 9 faizle vereceğiz” diye bir ifade buyurmuşsunuz!


Peki, sorarım size, o zaman siz, belediyeye proje önerip kaynak da sağladınız da, Belediye Başkanı mı buna karşı çıktı?


Ha eğer siyaset adına bunu yapmadınız ise o zaman siz Başkan’ı mı yoksa Trabzon halkını mı cezalandırmış oldunuz?


Bu tip konuşmalarla çok komik duruma düşüyorsunuz, çok! Bunu bilmenizi isterim. Çünkü ben Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir bakanının bu kadar içi boş ve gerçeklerden uzak konuşmasından dolayı ülkem adına büyük üzüntü duyuyorum!


Hadi bu konuşma kapalı kapılar ardında kalsa, belki önemsemezsiniz. Ama bu içi boş, gerçeklerden uzak konuşmanız gazetelerin manşetlerine, “Patladı” diye yansıyor.


Yazık çok yazık!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.