Belediyecilik ekip işidir!

  Cuma günü akşam saatlerinde Atatürk Alanı’ndaki tarihi belediye binasında, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ziyaret ettik, hayırlı olsun dedik, sohbet ettik.
  Başkan Zorluoğlu, devlet tecrübesi yaşamış, kaymakamlık, valilik ve belediye başkanlığı yapmış bir isim. Kayyum olarak atandığı Van’da önemli işlere imza atmış.
   Atatürk Alanı’ndaki belediye binası, gençlik yıllarımızda su yolu yaptığımız bir mekan. Babamız belediyede değişik birimlerde tam 30 yıl görev yapmıştı. 12 Eylül sonrası ise istisnasız her başkan döneminde belediyeye gazeteci olarak uğramış, başkanlarla makamlarında sohbet etmiş, tartışmıştık. En son tartışmamız da üç- dört ay önce Orhan Gümrükçüoğlu ile olmuştu. Konu da TGC binası idi. O binayı il özel idaresinden alarak, binlerce lira harcama yaparak içten ve dıştan restore ettirerek Gazeteciler Cemiyetine kazandıran bir kişi olarak, benden yardım talep edilmişti. Orhan Bey, her zamanki gibi bildiğini okumuş olayı sürüncemede bırakmıştı.
Neyse, biz gelelim Başkan ile olan sohbetimize…
Başkan, halk görüşmesinde idi. Beş-on dakika bekledik. Başkan koridordan hızlı adımlarla makama geçti. Yazarlarımızdan Necip Sevinç, Fatma Yavuz ve Hamza Mısır ile vakit geçirmeden makama girdik.
   Başkan, kimilerine göre tepeden inme aday gösterilmiş olsa da Trabzon’u, Trabzon’un sorunlarını, bu kentte 10 yıl belediye başkanlığı yapan Orhan Gümrükçüoğlu kadar biliyor.
Başkan sohbete, ince bir gönderme ile başladı. ‘Daha dakika bir, bahçeli konut işini gündeme taşıdılar’ dedi. Bahçeli konut işini ilk yazan bizdik. Seçimden önce idi, Başkanın Yalıncak bölgesinde bahçeli konut aradığını yazmıştık. Belediye başkanlarının mülkü belediyeye ait olan bahçeli, korunaklı geniş bir konutu olması gerektiğini ve bu konuda ısrarcı olduğumuzu söyledik. Yalıncak’ta bahçeli konut kiralamasını da eleştirmediğimizi belirttik.
Başkan, uzun süre kaymakamlık, üst düzey bürokratlık ve valilik yaptığı için, medyada genelde kulis köşelerinde yer alan haberlere, dedikodulara karşı az da olsa duyarlı gibi geldi bize.
Gerçi başkan, ‘cevap versem, bunun önü alınmaz. Beni işimle, icraatımla ilgili eleştirin’ dedi.
*
Başkan’a belediyedeki atama ve görev değişikliğinin devam edip etmeyeceğini sorduk…
“Ben ekibe inanırım. Ekibiniz uyumlu ve iş üreten değilse sonuç alamazsınız. TİSKİ’ye gelen arkadaşımız bu işi bilen ve kendisine güvendiğim biri. Birlikte çalıştık. Kadrolardaki değişim ve atama süreç içerisinde devam edecek. Ben memleketime hizmet için geldim. Trabzon’un yalnız Ortahisar ilçesine değil her yerine dokunacağız. Yarım kalan işleri tamamlayacağız, projelerimizi hayata geçireceğiz. Bu işleri, hizmeti, iyi bir ekiple yapabilirsiniz. Genel Sekreterlik için Çevre Bakanlığı ile irtibat halindeyim. Yakında genel sekreter de atanacak. Bizim tempomuza ayak uyduramayan gider. Bu konuda asla taviz vermem ve vermeyeceğim” cevabını verdi.
Zorluoğlu’na, Kadınlar Pazarı karşısında Tabakhane Deresi ile kale surları arasındaki alanda iki katlı otopark yapılması gerektiğini, Moloz’daki eski çöplük alanının ise düzenlenip ilçe ve köylere yolcu taşıyan araçlara tahsis edilmesi gerektiğini söyledik.
Başkan bu önerimize pek sıcak bakmadı. Kadınlar pazarının karşısındaki alanın TOKİ’nin olduğunu belirtti, eski çöplük alanının da meydan olarak düzenleneceğini belirtti.
***
  Başkan, kadınlar pazarının karşısındaki alanı mutlaka TOKİ’den almalı veya TOKİ’ye orada iki katlı bir otopark yaptırmalıdır. Çünkü 500 metre güneyde Ortahisar Belediyesi’nin yapımına başladığı Tünel Akvaryum’a otomobilleri ile gidecek olanların araçlarını park edecek yeri yok. Ayrıca, orada yapılacak büyük iki veya üç katlı otopark, dolmuşların depolama alanı ve çevre esnafın otopark ihtiyacını da giderir.  
   Şu anda Akçaabat ve batı ilçeleri ile merkez köylere yolcu taşıyan minibüslere, yeni Ortahisar Belediye binası ile deniz tarafındaki kale surları arası tahsis edilmiş. Bu alanda araç yoğunluğu had safhada, görüntü kirliği üst düzeyde. Eski çöp sahası düzenlenerek, ilçe ve köylere yolcu taşıyan minibüslere tahsis edilmelidir.
***
Başkana, tanzim satış işinin nasıl gittiğini sorduk...
“Bu tanzim satış işinin astarı yüzünden pahalı. Tanzim satıştaki zararı uzun süre karşılama imkanımız yok. Evet, vatandaşa piyasa şartlarının çok altında tarım ürünü sunuyoruz. Bu bir hizmettir. Ben inanıyorum ki, önümüzdeki süreçte tarım ürünlerinin fiyatı düşecek, vatandaş bakkaldan, manavdan, pazardan alış veriş yapacak” diye yanıtladı.
Başkana, ‘devir aldığınız belediyenin ne kadar borcu var, yatırım yapabilecek misiniz?’ dedik.
“Müteahhitlere peyderpey ödeme yapıyoruz. Borç olmaz olur mu? Belediyemizin epey borcu var. Ama üstesinden geleceğiz” demekle yetindi.
Zorluoğlu’nu sanki biraz yorgun gördük. Aslında yorgun olması da normal. Seçim sürecinde çok çalıştı, çok koştu. Ayrıca, sabahtan akşama kadar vatandaşı dinliyor, diğer yandan da işleri toparlamaya çalışıyor. Partiden, arkadaşlarından, dostlarından gelen talep ve istekler de işin cabası. İnsanı, çalışma ve koşuşturmadan çok farklı kanallardan gelen talepler daha fazla yoruyor gibi. Gerçi, Zorluoğlu tüm bu zorlukların üstesinden gelecek biri ve bunu da Elazığ’da Van’da ispatlamış bir yönetici. O nedenle belediyedeki ilk günlerde yaşadığı yorgunluğu bahar yorgunluğu olarak nitelendirebiliriz.
Zorluoğlu’na başarılar dilerken, yakın çevresi dışında bu kentle haşır neşir olan, kentin geçmişini bilen ve de beklentisi olmayan isimlerle ara sıra da olsa sohbet etmesini öneririz.
Hasan Kurt
 
****
Bazen hayatı sadece olup biten şeylerle anlayamayız. Olması gerektiği halde bir türlü olmayan şeyler de insanın dikkatini çeker. Meselâ benim için bir komünistten çok sosyal demokrat bir popülist olarak gördüğüm Tunceli’nin maço bıyıklı komünistimsi belediye başkanı Mehmet Maçoğlu’nun seçim zaferi için MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin bir açıklama yapmış olmaması ilginçti… 12 Eylül öncesinde komünistlere ülkeyi dar eden Türk milliyetçilerinin giderek yozlaşan siyasi çizgilerinde bu türden bir açıklama yapılmamış olması vücutta magnezyum eksikliği gibi bir şeydir. Meselâ Devlet Bahçeli’den Türkiye genelinde % 0.1 oy almış komünistlere karşı şu türden bir açıklama yapmasını beklerdik!
   Tunceli’nin belediye başkanı komünist Maçoğlu ne yapmak istemekte, nereye varmaya çalışmaktadır. Bu zat nohut, mercimek ekerek Türkiye’ye komünizm getirme sevdasında mıdır? Komünistlerin Maçoğlusu varsa bizim de Malkoçoğlu gibi belediye başkanlarımız var. Ne kadar komünist varsa, ne kadar sosyalist varsa, ne kadar deist varsa, ne kadar ateist varsa, ne kadar terörist varsa hepsini Fırat’ın doğusuna sürmek boynumuzun borcudur!  (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar