Belediyeler teyakkuzda!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü Trabzon’a gelecek ve partisinin Hayri Gür Spor Salonunda yapılacak kongresine katılacak. Cumhurbaşkanını karşılamak ve kongrenin kalabalık olmasını sağlamak için, Trabzon’daki AKP’li belediyelerde hummalı bir çalışma başlatılmış. Hayri Gür Spor Salonunun 5 bin kişilik olduğunu söyleyen bir AKP il yöneticisi, salona giremeyenlerin dışarıda kongreye takip edebileceklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını dinleyebileceklerini söyledi.
Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, dün Memur-Sen’i ziyaret etti. Memur-Sen yöneticileri ve üyeleriyle görüşen Gümrükçüoğlu, “Trabzon, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güç verecektir” dedi.

belediyeler.jpg

Meral Akşener
seferberliği!

İYİ Parti Trabzon il yönetimi, Genel Başkan Meral Akşener’in Trabzon ziyareti için seferberlik ilan etti. İYİ Parti İl Başkanı Hasan Saka, “Sayın Genel Başkanımız partimizin il binasının açılışını yaptıktan sonra, Trabzonlu hemşehrilerimize bir de balkon konuşması yapacaktır. Partili partisiz, kadın-erkek tüm Trabzonluları açılışımıza bekliyoruz” dedi.

meral-001.jpg
İYİ Parti Ortahisar ilçe başkan yardımcısı Hasan Kandaz ise, “Anavatan Partisi’nde gençlik kolları başkanlığı yaptım. O günlerde bugünkü heyecanı yaşamadım. Partimize toplumun her kesiminden inanılmaz bir destek var. Bu destek çok büyük bir sürpriz olmazsa sayın genel başkanımızı Cumhurbaşkanlığına taşıyacaktır” dedi.

Soylu Trabzon’a küstü mü?

soylu-005.jpg
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, taraflı tarafsız hemen herkesin beğendiği ve başarılı bulduğu bir isimdir. Soylu, yapılan kamuoyu araştırmalarında hükümetin en başarılı bakanlarından biri olarak öne çıkan isim oldu.
Hükümetin en başarılı bakanı Süleyman Soylu’nun, memleketi ve seçim bölgesi Trabzon’a küstüğü söyleniyor.
61 Saat internet sitesindeki habere göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, il yönetimi için başkan Haydar Revi’ye isim önermemiş. Soylu dışındaki tüm milletvekilleri ise Revi’ye, yönetime alması için birer ikişer isim önermiş.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, il başkanı Haydar Revi’ye isim önermemesini, ‘Trabzon’a küstü’ şeklinde yorumlamak yanlış. Tanıdığımız Süleyman Soylu, yerelde bu tür ufak işlerle meşgul olmaz.
Süleyman Soylu, bir süre önce siyasi arenada büyük yankı yapan, ‘siyasete veda’ konuşmasını Trabzon’da yapmıştı. Soylu’nun, o tarihte neden, niçin öyle bir çıkış yaptığı yazıldı, çizildi. Soylu’nun Trabzon’a, partide kendisi ile birlikte yürüyen arkadaşlarına, partililere küsüp küsmediğini bilmiyoruz. Tahminimiz, Soylu’nun Trabzon defterini kapattığıdır.

Uzunsokak
esnafının çilesi!

uzunsokak.jpg
Trabzon Ortahisar ilçe merkezinin, bir dönemler ‘marka’ sokağı olan Uzunsokak, son yıllarda neredeyse köy sokakları ile yarışır duruma geldi. Uzunsokak esnaflarından Cevdet Eyüboğlu, Royal Sineması aralığından sokağa akan suyu her sabah süpürmek ve temizlemek zorunda kaldığını belirterek, “Ara sokaktaki esnaf haklı olarak sabah temizliği yapıyor. Royal Sineması aralığından akan su, Uzunsokak’a iniyor, sokak çamur deryası oluyor. Eskiden ara sokağın girişinde mazgal vardı,  kaldırıldı. Su şimdi direkt Uzunsokak’a iniyor. Belediyemiz de maalesef bu olayı seyrediyor” dedi.

‘Başkanı birlikte
belirleyeceğiz!’

baskani.jpg
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Birlik yönetimini ve başkanı üyelerle yapacağımız istişare sonucu belirleyeceğiz” dedi. Üyelerin büyük bölümünün iki liste ile seçime gidilmesine taraftar olmadıklarını işaret eden Gürdoğan, “Hedefimiz tek liste ile seçime gitmek ve birliğimizi daha güçlü hale getirmektir. Birliğimizin tüm üyeleri bizim için bir değerdir. Değerlerimizi kaybetmemek için ne gerekiyorsa onu yapacağım” diye konuştu.

Kafeye özel mekan!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Usta Otel önünde uzun bir süre imar müdürlüğü olarak kullanılan binayı geçenlerde aylığı yaklaşık 40 bin liraya bir kafeye kiralamıştı. Binanın zemin katındaki işyerleri ile üst katlarının ayrı ayrı kiralanması halinde Büyükşehir Belediyesinin daha fazla kira geliri elde edeceğini söyleyen bölgedeki esnaf, “İhale şartnamesi belirli firmalar lehine hazırlandığı için ihaleye giremedik. Binanın zemin katındaki işyerleri ayrı ayrı kiralansa belediye alacağı kiranın iki katı kadar gelir elde ederdi. Büyükşehir Belediyesi, 5-6 kiracı yerine bir kiracı tercih etti. Doğrusunu yaptı. Ancak, bu kiracı bize öyle geliyor ki torpilli kiracı. Çünkü binanın önündeki bir metrelik kaldırım, 5-6 metre genişletiliyor. Binanın önüne masa sandalye koyulacak. Şartnamede bu durum belirtilse idi, o binanın çok taliplisi çıkardı. Ayrıca, belediye yeni kiracısına gösterdiği bu anlayışı karşı taraftaki esnafa da göstermeli. Karşı taraftaki esnafın işyerlerinin önündeki kaldırımlar da en az 5 metre olmalı” dedi. Esnaf haklı!
***
Seçim sisteminde yapılan değişiklikler, kamu alanındaki görevlendirmeler, medyada ‘yandaş blok’u genişletme amaçlı el değiştirmeler, 2019 yılındaki seçimlerin nasıl bir ortamda yapılacağının işaretidir. Bu nedenle diyoruz ki, halkın teveccühüne mazhar olan siyasi grupların hiç biri dışarıda bırakılmadan, ‘ilkeler üzerine ittifak’ çatısı, kısa sürede ortak yaygın bir propaganda sürecini planlayarak, hayata geçirilmelidir. (Celal Akaç)
***
Rum kızlarının ta Helenistik dönemden kalma tuhaf bir pagan adeti vardı. Bir ırmağın kenarındaki ağacın dalına bir parça bez bağlarlar sonra hayatın aşk meşk konularıyla ilgili bir dilek tutarlardı. Modern insan da tıpkı o eski Rum kızları gibi pagan inançlara sahip. Yılın her gününe ayrı bir çaput bağlayıp dilek tutmuş. Ama o dileklerin gerçekleşmesi için bir tanrıya dua etmek yerine içinde yaşadığı modern toplumun arızalarına küfredip duruyor. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar