Belediyelerde Bankamatikçi var mı?

  Türkiye genelinde başkanlıkları değişen belediyelerde, medyaya yansıyan haberlere bakılırsa yüzlerce işe gitmeden maaş alan çalışan varmış. Yönetimi değişen belediyeler, işe gitmeden maaş alan ve bankamatikçi olarak adlandırılan bu kişilerin peyderpey çıkışını veriyor.
belediyelrde-001.jpgTrabzon’daki belediyelerde işe gitmeden maaş alan, bankamatik memurun olup olmadığı merak edilir oldu. Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi’nden üst düzey bir yetkili, belediye şirketleri kadrosunda olup da, şirketlerin işyerlerinde değil de belediyenin başka birimlerinde görev alan çalışanlar olabileceğini belirterek, ‘İki belediye de bankamatik memuru veya işçisi yok’ dedi. 

TİSKİ ekipleri sahada imiş!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli birimi içme suyu ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüğü yani TİSKİ’dir. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bu önemli birime Van’da birlikte çalıştığı Ali Tekataş’ı atamıştı. 
tiskiii.jpgTİSKİ Genel Müdürünün faaliyetlerini gazeteci Ali Savaş’ın sosyal medyadaki paylaşımlarından ve danışmanı olduğu internet sitesinden takip ediyoruz. Ali Savaş, TİSKİ genel müdürü Ali beyle Van’da tanışmıştı. Ali Savaş, önceki gün TİSKİ Genel müdürü ile ilgili şu yorum haberi yaptı; 
  ‘Geldi geliyor gelecek derken, göreve başladığı gün kendisini sahildeki pis kokuların yayıldığı menfezlerin üzerinde inceleme yaparken gördük. Sonrasında sahilin her bölgesinde hummalı bir çalışma başlattı TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş. Tüm ekipleri sahaya sürdü ve kafanızı nereye çevirseniz bir T
İSKİ aracı görmeniz mümkün. Şehri kısa sürede analiz etmeye çalışan Tekataş, özellikle muhtarların çok işine yarayacak bir uygulama daha yapmış. TİSKİ’deki etkili yetkili tüm müdürlerin, amirlerin, şeflerin ve kendinin dahil numarasını tüm muhtarlara göndermiş. Devlet ile vatandaş arasında köprü kuran muhtarların hizmete en hızlı şekilde ulaşması gerektiği için bu uygulamayı gerçekleştirmiş. Dileriz numaraları verilen kişiler, yetkililer telefonlara bakarlar. Ve sorumluluk paylaşılarak sorunlara daha hızlı müdahale edilir.’

  TİSKİ Genel Müdürü, sahada mı arazide mi, bilmiyoruz. Genel müdürün icraatını görmeden değerlendirme yapmak çok da doğru değil. 

Akçakale’de lağım açıktan akıyor!

  Akçaabat’ın Akçakale beldesinin bazı bölgelerinde, lağım sularının açıktan aktığı bildirildi. Akçakale’den arayan bir okurumuz, ‘Akçaabat Belediyesi, Akçakale’yi gözden çıkarmış gibi. Su ve kanalizasyon işleri TİSKİ’nin diyerek topu TİSKİ’ye atıyor. TİSKİ’den de ses çıkmıyor. Akçakale’nin bazı bölgelerinde su sıkıntısı var. Kanalizasyon akarları açıktan akıyor. İlgilenen yok’ dedi.  
TİSKİ’nin yeni genel müdürü herhalde Akçakalelilerin sıkıntılarını çözer. 

Gazipaşa Caddesihastane için mi tek şerit oldu?

gazipasa-(2).jpg  Ortahisar ilçesinin bir dönemler en gözde mekanlarından biri olan Gazipaşa Caddesi, sahilde özel hastanenin açılmasından sonra bu özelliğini kaybetti. Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘Gazipaşa Caddesi'nin tek yönlü olmasının ve bir şeridinin ücretli otopark yapılmasının sahildeki özel hastane önündeki trafik ile ilgili olabileceği yönünde şüphelerim var’ dedi. 
Ustaömeroğlu, il trafik komisyonunun sahildeki hastane nedeniyle Gazipaşa’yı tek şeride indirdiğini iddia ederek şöyle dedi;  
‘Özel hastane önündeki trafik potansiyeli il trafik komisyonunu böyle bir karar almaya zorlamış olabilir. Çünkü sahilden Gazipaşa Caddesi'ne çıkacak trafik özel hastane önündeki yoğunlukla karşılaşacak bu da tıkanmaya yol açacaktı. 
  Yetkililer özel hastane önüne çare bulamayınca Gazipaşa esnafını feda etmeyi tercih etmişe benziyor. Bir şehir düşünün ki Gazipaşa Caddesi gibi yıllarca prestij mekanı olarak hizmet vermiş bir caddeyi yok ediyor. Ama devlet sahil yolunun bir şeridini gayri resmi otopark yapıyor. Ve burada nasıl bir güç var ki; Hiç bir yetkili devlet sahil yolunun otopark haline dönüşmesi karşısında kılını kıpırdatmıyor, kıpırdatamıyor. Özel hastane önündeki yaraya derman olmuyor. 
Koskoca devlet sahil yolu otopark olarak kullanılırken Gazipaşa halkı ve kent perişan ediliyor.’

**************

  Giordano Bruno'nun 1600 yılından günümüze kadar gelen insanın davranışları hakkında “iki şey” olarak dile getirdiği görüşleri, değerlerinden hâlâ bir şey kaybetmemiş.
-İki şey ‘Kalitesiz İnsan’ın özelliğidir:
1- Şikayetçilik
2- Dedikodu

– İki şey çözümsüz görünen problemleri bile çözer:
1- Bakış açısını değiştirmek
2- Karşındakinin yerine kendini koyabilmek

– İki şey yanlış yapmanı engeller:
1- Şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgecinden geçirmek
2- Hak yememek

– İki şey kişiyi gözden düşürür:
1- Demagoji (Laf kalabalığı)
2- Kendini ağıra satmak (övmek, vazgeçilmez göstermek)

– İki şey insanı ‘Nitelikli İnsan’ yapar:
1- İradeye hakim olmak
2- Uyumlu Olmak

– İki şey ‘Ekstra Değer’ katar:
1- Hitabet ve diksiyon eğitimi almak
2- Anlayarak hızlı okumayı öğrenmek

– İki şey geri bırakır:
1- Kararsızlık
2- Cesaretsizlik

– İki şey kâşif yapar:
1- Nitelikli çevre
2- Biraz delilik

– İki şey ömür boyu boşa kürek çekmemeni sağlar:
1- Baskın yeteneği bulmak
2- Sevdiğin işi yapmak

– İki şey başarının sırrıdır:
1- Ustalardan ustalığı öğrenmek
2- Kendini güncellemek

– İki şey başarıyı mutlulukla beraber yakalamanın sırrıdır:
1- Niyetin saf olması
2- Ruhsal farkındalık

– İki şey milyonlarca insandan ayırır:
1- Sorunun değil, çözümün parçası olmak
2- Hayata ve her şeye yeni (özgün, orijinal, farklı) bakış açısıyla yaklaşabilmek

– İki şey gelişmeyi engeller:
1- Aşırılık (mübalağa, abartı, ifrat)
2- Felakete odaklanmış olmak

– İki şey çözüm getirir:
1- Tebessüm (gülümseme)
2- Sükut (susmak)

– İki şeyin değeri kaybedilince anlaşılır:
1- Anne
2- Baba

-İki şey geri alınmaz
1- Geçen zaman
2- Söylenen söz

– İki şey ulaşmaya değerdir:
1- Sevgi
2- Bilgi

– İki şey “hayatta önemli olan her şey” içindir:
1- Nefes alabilmek
2- Nefes verebilmek

(Nail Çelebi- Trabzon eski milletvekili)

Önceki ve Sonraki Yazılar