BELEDİYELERİN EKONOMİK HAYATA MÜDAHALESİ

Çoğunlukla ifade ediyoruz. Belediyeler, mahalli müşterek nitelikteki vatandaş ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş kamu tüzel kişileridir. Bu belediyelerin kanunen yapılmış tanımının bir kesitidir.

Belediyelere, altyapıdan sanata, ekonomiden ticaretin geliştirilmesine, kültürden tarihi değerlerin korunmasına kadar bir çok görev, yetki ve sorumluluk verilmiştir.

Temel altyapı yatırımları da, diğer tüm belediye hizmetleri gibi vatandaşın refahına ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar olarak karşımıza çıkmalıdır. Belediyelerimiz, bu temel altyapı ve teknik nitelikteki hizmetlerinin yanında vatandaşa doğrudan dokunan hizmetler de üretmektedir. Özellikle, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla sosyal hizmet ve yardım, ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetleri de belediyelerin önemli görevleri arasındadır.

Bu anlamda belediyelerimizin birçoğu, bireysel anlamda veya hane bazlı olarak ekonomik imkânı bulunmayan, ihtiyaç sahibi diyebileceğimiz niteliği olanlara sosyal yardımları yıllardır yapmaktadırlar. Sosyal yardım olarak adlandırabileceğimiz bu yardımlar, yaşlıların evde bakım hizmetlerinden, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımına kadar olabilmektedir. Ancak yaklaşık 15 aylık bir süredir devam eden Covid-19 salgını, belediyelerimizi başka bir sınavla da karşı karşıya bırakmıştır. Bu süreçte toplumun tüm kesimleri ve ticaret erbabı olumsuz etkilenmiştir ve bu olumsuzluk devam etmektedir. 

Merkezi idare salgının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, çok yeterli olduğu söylenemese de toplumun değişik kesimlerine yönelik destek paketlerini açıklayarak zaman zaman uygulamaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda, belediyelerin kiracısı olan esnafa yönelik olarak da bazı önlemler alınmış, bu esnafın kiraları ertelenmiş veya duruma göre kiraları alınmamıştır.

Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki, ne bu öncel paketi ne de merkezi idarenin uygulamaya koyduğu diğer önlem paketleri ve destekler, salgının esnaf üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi ortadan kaldıramamış, yeterli olmamıştır.

Bu tespitten, gerçeklikten yola çıkan birçok belediyemiz bireysel olarak veya hane bazlı yürüttükleri sosyal yardım desteklerinin yanında esnafa, özellikle küçük esnafa maddi yardımda bulunabilmek için girişimlerde bulunmaktadır.

Toplumun ihtiyaç halinde bulunan kesimlerine yönelik, belediye meclis kararıyla esaslarını belirlemek suretiyle sosyal yardım ve desteklerin yapılmasının önünde yasal bir engel olmamakla beraber, esnaflardan faaliyetleri olumsuz etkilenenlere belediyelerin doğrudan nakdi destekte bulunmasını öngören doğrudan ve/veya açık mevzuat düzenlemeleri mevcut değildir.

Yasal düzenlemeler, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak kapsamda olmalıdır. İhtiyaç hasıl olduğunda, yasal düzenlemelerle toplumsal gereklilikler karşılanabilir duruma getirilmelidir.

Bugün itibarıyla belediyelere verilen ekonomi ve ticaretin düzenlenmesi konusunda faaliyette bulunma görevinin sınırlarının ne olduğu, bireysel ve hane bazlı destekler gibi desteklerin esnafımız için de yapılıp yapılamayacağı tartışmalı bir konu olmasına rağmen, birçok belediyemiz esnafa, özellikle küçük esnafa destekler yapmaktadır.

Olaya başka bir perspektiften bakmak gerekirse, bireysel olarak yapılan yardımların önünde bir engel bulunmuyorken birçok bireyi istihdam ederek birçok haneye katkı sunma imkanı bulunan esnafa destek veremiyor olmak, toplumsal kalkınma ve toplumsal barış adına sorunlu bir alan olarak görülmektedir. Birçok haneye bireysel destek verinceye kadar, esnafın desteklenebilmesi, esnafın istihdam ettiği iş gücünün gelir kaybını engelleyeceğinden, birçok haneye destek verme ihtiyacını ortadan kaldırabileceği gibi, iflas noktasına gelen birçok esnafımıza da can suyu olacaktır. 

Ülke düzeyinde birçok belediyemiz aldıkları meclis kararları ile belirledikleri kriterlere göre esnafa ve ticaret erbabına nakdi destek yaparken, bazı belediyelerimizde esnafın ürünlerini satın alıp muhtaç vatandaşlara sosyal yardım olarak dağıtma yolunu tercih etmişlerdir. Hatta, tarımsal üreticiden ürünlerini alıp yoksullara dağıtan belediyelerin varlığını da bilmek, bizim için ayrıca bir mutluluk olmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.