27.08.2021, 10:31

Belediyelerin Hizmetlerini Zorlayan Göçler

Ülkemiz ve dünya gündemi o kadar hızlı değişiyor ki, dün çok güncel olan ve büyük önem atfettiğimiz bir konuyu bugün hemen gündem dışı durumda bulabiliyoruz.

Ülkemiz son birkaç ayda birçok sorun yaşadı. İki ay öncesinde üzerinde en çok durulan göç hareketliliği, bu günlerde gündem dışı kaldı.

Ülkemizde gerek ulusal ve gerek yerel ölçekte uzun vadeli bir göç stratejisi olmadığı için, yaşanan göç olayları hem genel yapımız için, hem de belediye hizmetleri için büyük bir tehdit halini alabiliyor.

Ulusal düzeyde ifade edebileceğimiz başlıca tehditler, demografik yapının bozulması, güvenlik sorunu, istihdama etkisi, kayıt dışı ekonomiyi tetiklemesi gibi sıralanabilir. Bizim bugün dikkat çekmek istediğimiz husus ise, göçler ve belediye hizmetlerine etkileri olacaktır.

Belediye hizmetlerini etkileyecek göçleri, dış göçler ve iç göçler olarak; iç göçleri de, sürekli yerleşim sonucunu doğuran göçler ve geçici (turistik amaçlı) göçler olarak ayırabiliriz.

Hiç şüphesiz bunların tamamı, belediye hizmetlerini doğrudan etkileyen hareketliliklerdir. Demografiyi etkileyen dış göçler, doğurdukları kültürel, sosyal, ekonomik, istihdam ve güvenlik sorunları aynı zamanda belediyelerinde dikkate alması ve çözümü üzerine çalışmaları gereken sorunlardır. Bunun yanında, düzensiz kentleşme sonucunu doğuran kırdan kente, az gelişmiş kentlerden gelişmiş kentlere göçler hem kültürel, hem de sosyal olumsuzluklar doğurduğu gibi, bu göçleri öngöremeyen ve stratejilerini buna göre oluşturamayan belediyeler açısından temel altyapı hizmetlerinden, ulaşıma, sosyal destek programlarından kültürel politikalara kadar birçok şeyi olumsuz etkilemektedir.

Belediyelerimizde kâğıt üzerinde var olan, ancak özü hiçbir zaman kavranmamış ve hizmetlerde referans alınacak düzeyde yapılmamış olan stratejik planlama noksanlığı, uzun vadeli projeksiyonlar oluşturulmasının önündeki en büyük engeldir. Hal böyle olunca, yoğun iç ve dış göç hareketlerinin doğurduğu nüfus artışı, belediyelerin hiçbir şekilde bilimsel çalışmalar yaparak öngöremediği ve planlamalarında dikkate alamadığı bir husustur. Zira birçok belediyemiz veya kamu kuruluşumuz, gelecekteki hizmetlerini planlarken göçten bağımsız bir şekilde dahi nüfus projeksiyonunu ortaya koymaktan mahrumdurlar.

Durum böyle olunca, konut politikasından ulaşıma, içme suyundan kanalizasyonuna, yeşil alanların oluşturulmasından sosyal yardım alacak ailelerin ortaya konulmasına kadar birçok hizmet nüfus projeksiyonu ortaya konmadan günübirlik ihtiyaçları giderecek şekilde yapılmaktadır.

İşte kentlerde, periyodik aralıklarla aynı altyapı çalışmalarıyla karşı karşıya kalmamızın ana sebeplerinden biri de budur. Hizmet edeceğiniz nüfusu öngöremediğiniz için, altyapıdan üst yapıya yaptığımız birçok hizmet bir süre sonra yetersiz hale gelmekte, deformasyona uğramaktadır.

Bu durumu, bir terzinin ölçü belirtmeden telefonla aldığı tarife göre dikeceği elbisenin ilgilisi üzerinde nasıl duracağına benzetebiliriz. Bu şekilde alınacak bir ölçü sonucunda ortaya çıkacak elbise ilgilisi açısından ya bol ya da dar gelecektir. Bol gelmesi halinde ilgilisi içerisinde kaybolacak, dar gelmesi halinde de elbise kısa sürede patlak verecektir.

Verdiğimiz terzi benzetmesinde, ölçümleme sözkonusu olmasa dahi en azından bir öngörülebilirlik sözkonusudur.

Göç olaylarında kentlerimiz için bir öngörülebilirlik sözkonusu değildir. Göç olmasa dahi, nüfus projeksiyonu hesaplama konusunda belediyelerimizin ne yazık ki öngörmeme/öngörememe gibi bir sorunu mevcuttur.

Hal böyle olunca, düzensiz ve plansız göçler ya kentlerimizin kaybolmalarına, kent kimliklerini kaybetmelerine neden olmakta ya da birçok toplumsal, teknik, altyapısal sorunlar patlak vermektedir. Buna bir de, belediyelerin genel vergi gelirlerinden aldıkları payları kayıtlı nüfusa göre aldıklarını eklersek, mali sıkıntılar da önemli bir sorun oluşturmaktadır.

Çözüm! Satırlarımız bittiği için, bu sefer tespitler ve muhtemel olumsuzlukları yazabildik. Çözüm önerilerimizi de yazacağız.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu