Belkiler kâra geçirmeyendir

  “Önce her şeyi siyaha boyamak lazım
Sonra kurumasını bekleyip üstüne
Beyaz harflerle yeni hikaye yazmak.

Buna unutmak diyoruz” Cem ADRİAN
                            ******                              
Yapılan her seçim aslında tamda böyle olmalı. Siyaha boyananları bekleyip beyaza boyayıp,  sonra  o sayfayı renklerle donatmak.
Her durumun sınırları var ama bu  durumların sınırlarını aşanlar da var.
Günlerin biri gelip, diğeri gidiyor. 
Bekliyoruz.
Verilen vaatler nerede diye…
Her seferinde siyasilerin bizlere sunduğu oyuncaklarla yine onların istedikleri oyunları oynuyoruz.
Hiç yap-boz yaptırmadılar bize. Hep onların seçenekleri ve onların istedikleri. Sınırlı isimler ve zorunlu isimlerle yap bozun kayıp parçalarını arar dururuz, yıllardır.
Üzerimizde gücünü ve liderliğini kaybetmek istemeyenlerin baskısı ile hep mücadele edip duruyoruz. 
Zaman halkı geçiştirmek için, memnun ediyormuş gibi gözükme zamanı değil.
Bugünlerde inanıp, güvendiğim lider profili Mansur Yavaş. Tek geçiyorum kendisini. İyi işler yapıyor ve sadece işine bakıyor. Sözünün arkasında duruyor.
Geçmişten bugüne politik yelpazedeki deneyimlere bakarak diyorum ki  o halkın gerçek temsilcisi gibi duruyor. Halkın durumunu dramatize etmiyor. Halka hizmet için geldiğini gösteriyor. İlerisi için siyasi bir planı yokmuş gibi gözüküyor. Belediye Başkanlığını bir basamak için kullanmadığına inanmak istiyorum. Ve inanıyorum da.
Birçok insan için yazı yazdım. Yanıldıklarım olmadı  mı? Elbette oldu. Umarım Bu konuda yanılmam ve yanılmayız..
Atatürk’ün vasiyetine göre Atatürk Orman Çiftliğinin uygun şekilde kullanılacağına dair söz verdi ve gereğini yerine getirip iki parsel arazinin belediyenin iştirak şirketinin kazandığı açıkladı.
Hatta yaptığı başvuru ile Ankara eski Belediye Başkanı hakkında soruşturma başlatılmasına sebep oldu.
Korkusuz, cesur yürekli  ve konuşmasında hiç etki altında kalmayan bir lider.
Sağduyulu davranıyor. Öyle birilerinin etkisinde kalıp Belediyeye adam yerleştirmiyor. Söz verdiklerini bilemem.  Ama  bildiğim arkasında bir suflörü olmadığı.
Kelimeleri keskin,güvenilir biraz da gizemli. Kapalı bir kutu.  İnsana bu devirde böyle lider kaldı mı sözünü söyleten bir belediye başkanı. Umarım tanıdığımıza pişman olmalıyız.
Söylediği sözler zülfüyâre dokunuyor. Bazılarını çılgına çeviriyor. Bazen de Tweet’lerinde beraber yaşayabilmenin öngörüsünü sunuyor. Martin Luther King’ten“Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz, ya da aptallar gibi hep beraber yok olacağız.” Diyor.
Belediye çalışanlarına zam yapıyor. Rant konusunda  bekleyenleri rahatsız ediyor. Makam araçlarını en az sayıya indiriyor. Arkamda Ankaralılar var sözleriyle de insanların gönlünü fethediyor.
Ben hiç Mansur Yavaş’ı yazmadım. Ama en çok hak eden oymuş aslında.
Ne diyor Turgut Uyar “Sana inanmışlığım, büyük bir olaydır…”
Her şey herkes temelinden sarsılırken ve birbirinin üstüne yıkılmaya başlarken o kaçmamayı ve fırtınaya karşı kürek çekmeyi yeğliyor. 
Hayata karşı zarar gören ve zarara uğrayan ve uğratan her şeye bir duruş sergiliyor.
“Bazen koca bir şehri, bir insan yüzünden seversin “Honey.
Ya da nefret edersin. 
Seçimlerimizi kendimiz yapıyoruz.  Seçimlerimizde güven ve inancımızı kabul ediyoruz. İkisi bir bütündür. Ayrılamaz. Yanıldığımız olmuyor mu?
Elbette oluyor.
Ama verdiğimiz kararlarda artık yanılma payımız yok. Yani “bir kere denemekten zarar gelmez” sözü bizim için artık çok lüks bir cümledir.
‘Belki’lere artık yer yok. Belki işe yarar, belki iyi gelir, artık fayda sağlayan değil, zarar verendir. Belkiler kâra geçirmeyendir.

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.