Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

BEN BU MİLLETTEN BİRİYİM

Bu milletten biri de benim.

Yaşama geçirilmek istenen ve dayatılan kararlarda özgür irademle evet ya da hayır hakkını kullanması gereken insanlardan biriyim ben.

Ve çare arıyorum.

Nedir çare?

Çözüm yolu ve kurtuluş demektir.

Benim davam iyi insan olmak ve ülkemin menfaatlerini korumak için mücadele etmektir.

Milletvekili andının giriş bölümünde;

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, millettin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma diye başlar ve devam eder; Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim der ve biter.

Nasıl bir gurur ve şereftir bu andı okuyabilmek, ama yürekten ve inanarak okuyabilmek. Ant şereftir, haysiyettir.

Bir gün sırf bu andı okuyabilmek ve o sorumluluğu taşıyabilmek için kim bilir belki bende yemin ederim. Çünkü ben bu milletten biriyim.

Bu makamlara ulaşmak için bugünlerde çok çaba sarf etmek gerekmiyor. Sadece genel başkanın tanıdığı olmak ve itaatkâr olmak yeterlidir. Ve tabii bol para da cabası. Paran varsa kolay gibi gözüküyor değil mi?

O ağır sorumluluk andı okuduktan ve görevi üstlendikten sonra işi layığı ile en iyi biçimde icra etmekle gelir. Ama burada görevinin başında iyi bir vekil olma durumunu inceleyen bir mekanizma maalesef yoktur. Yani görevi kötüye kullanan için bir ceza yok. Yeter ki Genel başkan senden memnun olsun. Halkın seni sevip, sevmemesi, şikâyetçi olması hiç mühim değil.

O makamlarda ben olsam acaba ne yapardım?

Sanırım bugün yaşanan haksızlıkları yapmazdım. İtiraz ederdim. Bir sonraki seçimde ise listeden adım silinirdi.

Allah inancım tamdır. Allah’ın doğru, ahlaklı, edepli insanların yanında olduğuna inanırım. Kötü insanlara da sonsuz fırsatlar verdiğini ve bu fırsatları nasıl değerlendirdiğini gözlemlediğimi düşünürüm.

Bugün çok güçlü olanlar. Yarınlarınızı hiç düşündünüz mü? Yarınınızın garantisi var mı?

Onur demek saygı, şeref ve haysiyettir. Onursuz yaşanmaz. Onurunu kaybetmiş insan başkalarının gözünde bitmiş demektir.

Bir hadis der ki, “Cenabı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar nasip eder”.

Ne kadar anlamlı değil mi? Yani siz siz olun doğruluktan ve ahlaktan hiç ayrılmayın…

Bugünlerde hayal kırıklığı ve ümitsizlik halka dayatılan roldür. Rolünü iyi oynayan halk ise siyasetçinin eline düşendir.

Hür irade ve bağımsız karar verme yetisini politikacıya kaptıran halk serbest hareket edememenin ve serbest düşünememenin karmaşası ile allak bullak olmuştur.

Türkiye çok kritik günlerden geçti.

Türkiye karanlıkları aydınlığa hep çevirmeyi bildi ve başardı. Ya bugün…

Geçenlerde kritik gün diye atılan başlık ve sonunda kararın ne olacağını çok iyi bildiğimiz Yüce divan meselesini yaşadık ve gördük. Ben insanların sonuca neden şaşırdığını inanın anlamadım. Yani insanlara çok şaşırdım. Kararı veren kendileri değil mi? Ne bekliyordunuz ki… Yüce bir karar mı, hak ve hakkaniyetli bir karar mı?

Ne dedik ant içmek formalitedir maalesef...

Milletin iradesini bu konuda çok merak ediyor ve bekliyorum.

İnancımıza, öğretimize ve imanımıza göre gözlerinle görmediğimiz hiçbir şey hakkında hüküm veremezsin. Evet çok doğru. Aksi iftira olur. Bu kadar olay yaşandı bizler bu olayları sadece izledik. Bu olayların aklanma referansını ben merek ediyorum. Bir şey olmamış ve de bu insanlar pürü pak ise neden aklanmak ister. Aklandı iseler o zaman neden göreve iade edilmediler. İşte mesele budur.

Kalbinizin sesini en son ne zaman dinlediniz? Çok önemlidir kalbin sesi. Çünkü hep doğruları söyler. Çünkü kalp senin iç sesindir.

Bazen iç sesimle düşünüyorum ve diyorum ki ben gerçekten var mıyım?

Eğer var isem ve önce dünyanın ve sonra mevcut olduğum toplumun bir parçası isem neden özgür değilim? Haksızlıklara karşı bu kadar tepkiliysem neden sesim duyulmuyor? İnsanlar neden vicdanlarının sesini dinlemiyor? Ben var isem neden doğru söyleyenleri çok az duyuyorum? Doğru söyleyen ve konuşanlar neden dokuz köyden kovuluyor? Doğru söylemek erdem olduğu için mi?

Ben gerçeklerle yaşamak istiyorum. Hikâyelerle, hayallerle değil. Efsanelerimin o müthiş erdem gücüyle yaşamak istiyorum.

Evet istiyorum çünkü ben bu milletten biriyim ve bu millettin parçasıyım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.