Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Benim Belediye Başkanım Bunu Yapmaz!

Cemaat'in darbe girişiminin ardından AKP Genel Merkez binasına dev bir Atatürk posteri asılmıştı. Neden? Çünkü bunun Türkiye Cumhuriyetine bir saldırı olduğunu ve verilecek mücadelenin de ulu önder Atatürksüz olmayacağını biliyorlardı ve haklıydılar.

Daha önceki yıllarda Kurtuluş Savaşında milli mücadeleyi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları vermemiş olsaydı hepimiz Türkiye’yi işgal eden ülkelerin kölesi olacaktık. Ne cami ne din ne de özgürlük kalacaktı. Yaşadığımız toprakları ve aydınlık geleceğimizi Kurtuluş Savaşı verenlere borçluyuz; bunu hiçbir zaman unutmayalım.

Bildiğiniz gibi hepimiz yaşamda aynı yöne gidiyoruz; ancak yolculuğumuzun süresi farklı. Daha yakın zamanda  şehit Eren Bülbül kardeşimiz Cudi Dağında değil, evinin önünde kalleş kurşunlara hedef oldu. Zeytin Dalı harekatımız bizi Kurtuluş Savaşında bölmek isteyenlerin aynı oyunu, sınırımızda oynamasınlar ve ülkemizi bölmesinler diye başlatıldı. 

Şimdi benim belediye başkanım bu oyunları yıllar önce gören ve yenen, ülkeyi ayağa kaldıran Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini Maçka Parkından mı kaldıracak? Buna inanmam! Hele de birliğe, bütünlüğe ihtiyacımız olduğu bu günlerde bunu asla düşünmez ve yapmaz bence!

Maçka’da iki tepeye dev Türk bayrakları yerleştirilmiştir. Birini Maçka Kaymakamlığı diğerini ise Maçka Belediyesi üstlenmiştir. Şimdi bu Türk bayrağının inmemesi için yaşamı boyunca mücadele veren Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun Maçka Parkında bulunan heykelinin kaldıracağına inanmıyorum ve bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.

Neden? Çünkü Maçka Belediye Başkanı Sayın Koray Koçhan bayrağına sahip çıkan birisi olarak o bayrağın göklerde daima dalgalanması için mücadele veren Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin kaldırıcısı olamaz! Buna inanmam!

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada "Kurtuluş Savaşımız; askeriyle, idarecisiyle, din adamıyla, her kesimden halkıyla milletimizin topyekûn mücadelenin adıdır. Böyle bir mücadeleye liderlik eden ismin, milletin gönlünde en kıymetli yere sahip olması kadar tabii bir şey yoktur!" dedi.

 

Şimdi Maçka Belediye Başkanı milletin gönlünde en kıymetli yere sahip olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Maçka Parkında bulunan heykelinin kaldırıcısı ve tarihe Atatürk heykelini kaldıran olarak geçip çocuklarına böyle bir miras ve ağır bir yük bırakmaz!

Bizim kadar Atatürkçü ve vatansever olduğuna eminim.

Evet! Park özel bir şirkete yeniden yapılanmak üzere verilmiştir. Düzenlemeler yapıldıktan sonra Atatürk heykeli aynı parkta ona yakışan bir yerde yerini alacak ve belediyemiz Atatürk heykeliyle yeniden yapılanan parka yakışır bir açılış yapacaktır. 

Bunu belediye başkanımız Koray Koçhan’ın düşündüğüne eminim. 

Bu tür yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak adına, yakın zamanda geniş anlamda, kamu çıkarını ilgilendiren bir konu hakkında muhakkak bilgi aktaracaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.