Berat Albayrak’a haksızlık!

 

Trabzonspor’un, teknik direktör Ünal Karaman ile yollarını ayırmasını kimileri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ve kardeşi Turkuaz Medyanın yönetim kurulu başkanvekili Serhat Albayrak’a bağladı. Hatta, bu konuda önceki gün Türkiye’de en fazla takip edilen internet sitelerinden birinde de Albayrak’ı hedef alan yazı yer aldı ve bunun ötesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ünal Karaman’dan yana olduğu, Bayraktar’ın da karşı olduğu belirtildi. Baştan sonra uydurma ve afaki yazının hedefi Bayraktar ve Soylu’yu karşı karşıya getirmek ve Trabzonspor’u da hedef tahtası yapmaktı. Hatta kimileri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ünal Karaman’ın samimi fotosunu yayınlayıp, Ünal’ın görevine son verilmesini bu yakınlığa bağladı.

berat.jpg

Ünal’ın Trabzonspor’dan ayrılması veya sözleşmesinin karşılıklı olarak fesih edilmesinde ne Berat Albayrak’ın ne de Serhat beyin, ne de Ekrem İmamoğlu’nun en küçük bir dahli olmadığını söyleyebiliriz. İstanbul medyasının sıkıntısı, Albayrak kardeşlerin Trabzonsporlu olmasıdır. Fenerbahçe de, Galatasaray da hükümetten destek alıyorlar. GS’nin Florya olayı, FB’nin en son aldığı lise ve kurduğu üniversite. Ve daha niceleri…

Ünal olayı ile ilgili gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, önceki gün, ‘En büyük Trabzonspor’dur’ başlığı ile yazdığı yazıda tüm gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar ortaya koydu ve yazısının sonunda da, ‘Herkes görevini ve haddini bilecek. Vazgeçilmeyecek insanların mezarlıkta olduğunu unutmayalım’ demişti.

Trabzonspor Başkanı ve Yönetim Kurulu, Ünal konusunda doğru olanı yapmıştır. Olayı siyasetle ilişkilendirmek, Trabzonspor’u karıştırma ve siyasi kazanım elde etme düşüncesidir.

 

Bakan Soylu yine  Güneydoğu’da idi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yılbaşında da geleneği bozmadı ve yeni yıla Güneydoğu’da güvenlik güçleriyle girdi. Soylu, yalnız yılbaşında değil dini ve milli bayramlarda da genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki güvenlik güçleriyle olur. Soylu, bu yılbaşında da kuş uçmaz kervan geçmez diye nitelendirilen dağlardaki nöbet yerlerine gitti, askerlerle sohbet etti, çay içti, yeni yıla oralarda girdi.

bakan-soylu-001.jpg

Bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı anketlerde Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri bakanı olarak ilk sırada çıkan Süleyman Soylu’nun, zaman zaman bazı konularda muhalefet tarafından eleştirilse de kendisini eleştirenlerin bir kısmı tarafından başarılı bulunduğunu söyleyebiliriz.


PTT’den gelen  açıklama!

eski-ptt-004.jpg

Geçenlerde, Semerciler girişinde Maraş Caddesinin kuzeyinde arka tarafındaki tarihi taş yapının kullanılmadığını ve yer yer döküldüğüne vurgu yapmak için, ‘eski PTT binası çürüyor’ başlığı ile bir haber yapmıştık.

PTT Trabzon Başmüdürü Mustafa Beşli ve Başmüdür yardımcısı Mustafa Okumuş’tan bir açıklama geldi. Açıklama şöyle;

‘Söz konusu tescilli bina için Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’nün alınan kararı doğrultusunda rölöve ve restitüsyon proje çalışmaları başlatılmış olup, bahse konu binanın rölöve ve restitüsyon projelerinin tamamlanmasına müteakip idari hizmetlerde kullanılmak üzere en kısa sürede tadilat yapım işinin ihalesi yapılacaktır’.

PTT yetkililerine açıklamalarından ötürü teşekkür ediyor, binanın bir an önce tadilatının yapılmasını ve tadilat sonrası da müze olarak hizmet vermesini arzuluyoruz.

Beşirli Tanjant girişindeki tehlike!

Emekli olduktan sonra Trabzon sokaklarını arşınlayan, çarşı-pazar gezen Güven Aker, geçenlerde, ‘Bu olayı hangi gazeteci arkadaşa söylediysem, biri yazmadı’ dedi.

Aker’e, ‘Olay nedir?’ diye sorduk.

-‘Beşirli Tanjant köprüsünün sağında ve solunda ana yola giriş ve çıkış vardır. Sağdaki çıkışın bir kısmı zeminden üç-beş metre yüksek. Daracık bir kaldırım. İnsanlar orada korkarak yürüyor. Buraya demirden bir korkuluk yaptırmak o kadar zor mu? Ne belediye ne de karayolları ilgileniyor’ dedi. 

Beşirli’deki Tanjant yolu çıkışına sahil yoluna bağlanan kısmına gerçekten 20-25 metrelik bir korkuluk yapılması lazım.

 

*************

Karadeniz'deki en büyük kültürel fiyasko Santa köyündeki tarihi Rum yapılarının (kilise, manastır, okul, ev vs.) ''harabe'' adı altında gözden çıkartılmış olmasıdır. İnsanların burasını Karadeniz ve Trabzon'la özdeşleştiriyor olmasına rağmen Santa Gümüşhane'ye bağlı bir yayla köyüdür. Normalde Karadeniz'de Sümela, Uzungöl ve Ayder'e endeksli çarpık turizm anlayışına biraz olsun nefes aldırabilecek Kromni vadisindeki yedi mahalleli enfes bir yerdir. Burasının Gümüşhane'ye bağlanmış olması kasıtlıdır. Siyasi haritadaki Trabzon topraklarına bombe yapan yerin en ucunda yer alır. Buranın Gümüşhane ile alakası şudur; burada yaşayan Rum madenci işçiler Gümüşhane'ye maden ocaklarında çalışmaya giderlermiş. Ama eski türkülerde olduğu gibi;
Trabzon'dur yolumuz
Para tutmaz elimiz
Güzel kızlar olmasa
Ne olurdu halimiz
Santa köyünün eski sakinleri için de geçerlidir.
Sonuç; Trabzon'un siyasi lobisi bastırıp Gümüşhane'nin kuş uçmaz kervan geçmez bir yayla köyü olarak gördüğü bu tarihi yeri derhal ve ivedilikle topraklarına katmalıdır. Gerekirse Gümüşhane'ye harp ilan etmelidir. Latife bir yana, Santa'ya yazık. Kültürel olarak Trabzon'la özdeş ama idari olarak Gümüşhane'ye bağlı. Ortada kalmış. Bölgenin kültürel anlamda kalkınması için Trabzon'a bağlanmasında faide vardır.

(Metin KONDEL)

 

****************

Müslümanım yılbaşını kutladım. 14 Ocak gecesi de Rumlarla ortak kültürümüz dedemin, atamın yılbaşısı Kalandar'ı eski usule göre, o geceye mahsus mısır patlatarak kutlayacağım ve böylece yılda 2 kere yılbaşı kutlamış olacağım!
Yılbaşı kutlamak yerine Mekke'yi fetih edecek olanlar lütfen Araplara ve Mekkelilere de haber versin, yazıktır onların da haberi olsun!

(Metin YILMAZ)

****************

Çocukluğumuzda Pazarkapı’daki evimizde yılbaşı geceleri, ailece hep birlikte olurduk. Annem kuzineli sobaya, köyümüzden getirdiğimiz siyah undan hamur yoğurur ekmek yapardı. Ekmeğin içine bozuk bir kuruş koyardı. Sabırsızlıkla beklerdik ekmeğin pişmesini. Neden mi? Ekmeğin içindeki para kime çıkacak diye. Para kime çıkarsa o yıl onun rızkınını şansını yaşayacağız. Pişerdi ekmeğimiz kutaklarla iki tarafından tutup siniye getirirdi annem. Bıçakla on parçaya bölerdi. Sekiz kardeş, anne baba etti on! Sonra birimiz havaya sıçrardı, para bende para bende diye bağırırdı. O yılı sorunsuz atlatırsak çok şanslısın derdik parayı çıkan kardeşimize. Basit ancak büyük heyecan veren bir olaydı. Fakirdik ancak mutlu bir anne babaya sahiptik. En büyük zenginlikti. Şimdi çok daha iyi anlıyoruz onu kaybedince. Güzel günlerdi, saf temiz neşeli günlerdi, o günler!

(Ali KILIÇ- AA emekli foto muhabiri)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar