Beşikdüzü borç batağında!

   İlçe belediyeleri arasında en borçlu belediyenin Beşikdüzü Belediyesi olduğu bildirildi. Beşikdüzü Belediyesi’nin kasası tam takır olduğu gibi personelin maaşını ödeyecek para da yokmuş. besikduzu-002.jpgBeşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, uzun yıllar devlet hizmetinde çalışmış bir dönem belediye başkanlığı yapmış deneyimli bir isimdir. Beşikdüzü Belediyesi’nin borcunun üstesinden gelmesine gelir ama önceki başkanın ilçeye verdiği zararı gidermek için epey zorlanacak gibi. Bu arada Beşikdüzü Belediyesi Meclis üyeleri, başkanın devir aldığı belediyenin son durumunu, bilançosunu Belediye binasına asmasını istiyorlarmış.
 Kiralama eleştirilmemeli!

kiralama.pngTrabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 100’ün üzerinde kiralık binek aracı varmış. Büyükşehir’in kiralık makine parkı var mı, bilemiyoruz. Belediyelerin binek araç ihtiyacını kiralama yoluyla karşılamaları doğru bir tercih olduğunu düşünüyoruz. Bugün Türkiye’de büyük firmaların büyük çoğunluğu yalnız binek değil servis araçlarını da kiralama metoduyla temin ettiklerini söyleyebiliriz. Büyükşehir Belediyesi’nin araç kiralama işini, sürücü ile birlikte ihale ile kiralaması en doğru iştir.
 
İYİ Parti neden üye yapmaz!

iyi-parti-013.jpgİYİ Parti Trabzon ilçe teşkilatlarında yönetimi kontrolü altında bulunduran yöneticilerin, partiye yeni üye yapmadıkları söyleniyor. İYİ Parti Genel Merkezi geçtiğimiz günlerde ülke genelinde tüm teşkilatlarda kongreye gidileceğini açıklamıştı. İYİ Parti il yönetiminin ilçelerde üye kaydının yapılmadığı iddialarının gerçek dışı olduğu, üye olmak isteyenlere partinin kapısının açık olduğu bildirildi. 

Osman Diyadin’in tepki çeken twiti!

osman-diyadin.jpgKaradeniz Gazetesi yazarı Osman Diyadin, sosyal medya hesabında şehit askerin annesiyle kucaklaşmasının fotoğrafı ile kamuoyunda büyük tepki çeken şu paylaşımı yaptı;
‘Ey soysuzlar izleyin! Şehit Mehmetciğimiz Sağlık Akar’ın şehit düşmeden önce annesine çalıştığı yerde yaptığı bu sürpriz! Peki! Bu kahramanımıza kurşun sıkanlar kimler? PKK Siyasi ayağı kim? HDP Onlarla ittifak yapanlar kim? CHP- İP Sizde vicdan yok mu?’
Osman Diyadin, hemen her iktidar döneminde gücün yanında yer alan bir kardeşimiz. Yıllarca Ecevitçi olduğunu söylemişti. Bir ara MHP ile de flört etmişti. Sonra, asker hayranı oldu. O sıralar ‘ben şehit miyim hain mi’ adlı bir kitap yazdı… AK Parti iktidarının ikinci dönemi ile birlikte ‘Reis’çiliğe terfi etti. Karşılığını aldı. Osman kardeşimiz, diyet ödemeyi karşı düşüncede olan dostlarına, arkadaşlarına ağır hareket ederek sürdürüyor. 
Diyadin’in paylaşımına tepki gösteren Kamil Ataman, ‘Seni severdim. Ama bu attığın tweet senin de gerçek yüzünü ortaya çıkardı! Sen nasıl partileri ve partilileri hedef yaparsın? Bu gücü nereden alıyorsun? Hangi menfaatlerin için tüm dostlarını gözden çıkarıyorsun? Yazıklar olsun!’ diye bir paylaşımda bulundu. 
Osman Levent Genç ise, Diyadin’in ‘Ben şehit miyim hain miyim’ adlı kitabının kapağını, Diyadin’in twitinin fotoğrafı ile şu paylaşımda bulundu;
‘Solda CHP ve İYİ Partililere Soysuz diyen de, sağdaki derleme eseri yazan da aynı kişi. Kitabı incelediğinizde 2006 yılından bu yana vatanseverlik ve Atatürkçülük ölçüsünün değişmediğini anlayabilirsiniz.
Ancak o günkü Ak Parti iktidarına direk bir eleştiri yöneltilip ismi telaffuz edilememişken, bugün muhalefete bu ağır hakaret bence Sayın Diyadin’e hiç yakışmadı. Sanırım bunu bir okuru olarak söylemek hakkımdır! Kitaptan isteyene yollayabilirim. Rahmetli babam baya almış...’
***
İnsanların dönem dönem bukalemun gibi şekilden şekle girmeleri, kraldan fazla kralcı kesilmeleri onlara belki kazanç ve avantaj sağlayabilir. Ancak, yandaşlığı ve trolluğunu yaptığı kesim dahil toplum genelinde zaman içerisinde alnındaki o kara leke ile dolaşır. 
Osman Diyadin kardeşimiz, anladığımız kadarı ile Trabzon ve Karadeniz Gazetesi defterini kapatma kararı aldı veya Mehmet Ali bey, Diyadin’i gözden çıkardı!

***************

  Partiler arası Siyaset aslında hizmet yarışıdır... Kin ve nefret bir Siyasi dil olmamalıdır... Anayasaya ve Hukuk’a uygun Fikir ve ifade özgürlüğü kişisel haktır. Kavga ve Şiddet bu ülkeye kaos ve kargaşadan başka bir şey getirmez. Bundan medet umanların Hesabı kendi şahsi hesabıdır. Kimse şahsi hesaplarına bu Vatan‘ı, Milleti kurban edemez. Uzun süredir yapılan kışkırtmalara karşı soğukkanlı davranan, tahriklere kapılmayan, asil Türk Milletini kutluyorum. Bu feraset hepimizin Huzur Berat’ı olacaktır. 80 öncesi yaşananlar halen daha hafızamızda tazeliğini koruyor. Bu sefer bizi birbirimize düşüremeyecekler.  Biz Çanakkale Ruhu ile 82 Milyon birlik olalım. Siyasi yarışımız Hizmet için olsun. (Hüseyin Kıran)

****************

Trump’u Anlamak!

Bir taraftan seçildiğinden beri Suudi Arabistan’ı petrol fiyatlarının artmaması için uyarırken (çünkü fiyatların artmasına karşı!)
Diğer taraftan Venezualla’nın petrol ihracatını uyguladığı ambargolarla nerdeyse sıfıra indirdi.
Libya’da Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya destekli halife Haftar ordusuyla Tripoli’yi işgal edip ülkenin tamamını ele geçirmeye çalışıyor. Yani savaş ortamı hakim ve petrol ihracatı durma aşamasında. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Amerika'nın çok yakın müttefikleri!
Son olarak İran’a petrol ihracatı ve daha birçok konuda ambargo uygularken Türkiye, Japonya, Çin ve diğer bir kaç ülkenin içinde bulunduğu gruba petrol ihracatı istisnası uygulamıştı. Şimdi bu istisnanın da kalktığını ilan ediyor.
Zaten bir senedir % 40 artan petrol fiyatı daha da artmaya başladı 75 $ dolara dayandı.
Var mı bu politikayı anlayan? 
(Tacettin Gürkök)

Önceki ve Sonraki Yazılar