Beşikdüzü’nde aslında ne oldu?

  Geçenlerde bir yerel gazetede, Millet İttifakının CHP’li belediye başkan adayı Ramis Uzun hakkında bir haber çıkmıştı. İhalede ve ödemede usulsüzlük yapıldığı iddiası ve dönemin belediye başkanının mahkemede yargılandığı iddiası.
besikduzunde-005.jpgBeşikdüzü eski belediye başkanı ve 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde millet ittifakının CHP’li adayı Ramis Uzun’a bu olayı sorduk. Uzun şöyle dedi; 
‘2011 yılında çöp toplama ve temizlik için hizmet alım ihalesi yaptık. Aylık ödeme yanılmıyorsam 10-15 bin lira civarında. Firma, SSK kurumundan borcu yoktur yazısı getiriyor, belediye de ödeme yapıyor. Bir süre sonra, SSK, bu firmanın bize borcu var, neden ödeme yapıyorsunuz, diye bize bir yazı gönderiyor. Bizde, borcu yoktur yazısını gösteriyoruz. Meğer firmanın yazıları sahte imiş. Bizde belediye olarak bu olayın araştırılması için savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz ve mahkemeye veriyoruz. Firma ayrıca daha sonra SSK’ya olan borcunu da ödedi. Olay bundan ibaret.’
Ramis Uzun, Köy Hizmetleri teşkilatında yıllarca mühendis, şef, müdürlük yaptı. Sonra Beşikdüzü belediye başkanı oldu. Önceki seçimde Bıçakçıoğlu’na karşı seçimi kaybetti. Bu seçimde millet ittifakının belediye başkan adayı. Uzun’un 31 Mart’ta yapılacak seçimde yeniden başkan olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzun, ‘İddialar şahsımı yıpratmaya yönelik. Beşikdüzü’nde olup bitenleri merak edenler, benim dönemimi de son beş yılı mercek altına alsınlar’ diyor.

Akçaabat’ta  son durum!

akcaabatta-002.pngBirkaç gün önce Trabzon’un ilçelerindeki son durumu yüzeysel olarak aktarmış ve yerel seçimde bazı ilçelerin muhalefet partilerine geçme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiştik. Akçaabat’ta muhalefetin güçlü olduğu ilçelerden biri. Akçaabat’taki siyasi gelişmeleri yakından takip eden gazeteci Cengiz Bölükbaşı, ‘Akçaabat’ta 25 yıllık Şefik Türkmen hakimiyeti yıkılmak üzere’ dedi. 
Şefik Türkmen ANAP ve AK Parti’den tam 5 dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim. Bölükbaşı, İYİ Parti adayı Osman Akbulut’a AK Parti ve MHP’den de destek geldiğini öne sürdü ve şöyle dedi:
‘Osman Akbulut’a ilçenin hemen her bölgesinden destek var. Akbulut bana gelen bilgilere göre belediye meclis listesini de karma yapıyor. Ayrıca MHP’lilerin büyük çoğunluğu Akbulut’a oy verecekler. Benim gözlemim, bu gidişle Osman Akbulut’un ipi göğüsleyeceği şeklinde’.
İlçenin tanınmış bir başka gazetecisi ise, AK Parti’de küskünler ve kırgınlar olmasına rağmen hala güçlü olduğunu, Akçaabat kökenli milletvekillerinin partiyi toparlayabileceklerini söyledi. 

Sağıroğlu iyi gidiyor!

sagiroglu-011.jpgYomra Belediye Başkanı ve Belediye Başkan adayı İbrahim Sağıroğlu, ‘Bizim yaptıklarımız ortada. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Yomra, Trabzon’umuzun parlayan yıldızı olmuştur. Önümüzdeki yıllarda da daha iyi olacaktır’ dedi. Sağıroğlu Kaşüstü’ndeki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için mevcut yolun altına bir yol daha yaptıklarını işaret ederek, ‘Biz eser ortaya koyuyoruz. Bugün ilçemizin köy yollarını asfaltladık. Yarın daha da genişleteceğiz’ dedi. Sağıroğlu, Yomralıların kendisine verdiği desteğin her gün daha da arttığını belirtti.

Ortahisarlılardan geçer not aldım!

ortahisarlilar.jpgAK Parti’nin Ortahisar Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç, ilçe sakinlerinden geçer not aldığını söyledi. 5 yıllık belediye başkanlığı süresince iyi bir belediyecilik yaptığına inandığını belirten Ahmet Metin Genç, ‘Başarısız olsam, bugün gittiğim her yerde vatandaş beni kucaklar mıydı? İlçe belediyelerine ne görev verilmişse hepsini harfiyen yerine getirmeye çalıştım. Ortahisarlı hemşerilerimden o nedenle geçer not aldım’ dedi.

Vatandaş dertli!

vatandas.jpgCHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz, ilçe mahalle ve sokaklarını arşınlamayı ve vatandaşla birebir görüşmeyi sürdürüyor. Ortahisar’ın her bölgesinde yaşayan vatandaşların belediye hizmetlerinden memnun olmadıklarını belirten Salih Akyüz, ‘Birileri gönül belediyeciliği yaptıklarını ve vatandaşın memnun olduğunu söylüyor. Diğer yandan görüştüğümüz herkes ekonominin dibe vurduğunu, geçim sıkıntısı çektiklerini, belediye hizmetlerinden memnun olmadıklarını söylüyor. Trabzon, AKP belediyeleri ile maalesef zaman kaybetmiştir. Trabzonlu hemşerilerimin artık zaman kaybına tahammülleri kalmamıştır. Trabzon’umuz artık bu kadar keşmekeşliği hak etmiyor. Ben inanıyorum ki, vatandaşlarımız Trabzon’umuzu kötü yönetenlere 31 Mart’ta gereken dersi verecektir’ dedi. 

**************

  Ozan, kimseye eyvallahı olmayan adamdır. Onun parada, pulda, makamda, şöhrette gözü yoktur. O, yüreğinin derinlerinden gelen saf duygularını yansıtır. Ozan, sağcı veya solcu değil, yaşadığı dönemin sesidir. O yüzden destanlarda yer alır, şiirleri yüzlerce yıl unutulmaz. Bir toplumun ne kadar çok ozanı varsa toplum o denli kültürlüdür. Kültürümüzün bir parçası olan ozanlar, solfejdeki notaların farklı yerlerde bulunması gibidir. Aynı notalardan ne müzik olur, ne de aynı kelimelerden şiir. 
Kapanmalı bu milletin yarası
Ne kavganın, ne döğüşün sırası,
Evde huzur, yurtta dirlik çırası,
Yakmayınca bu memleket düzelmez! diyen ozan Arif'e Allah'tan rahmet diliyorum. 
(Şener Mete)

*************

Köksal’ın  teşekkürü!

koksal.pngAkçaabat’ın sesi kulağı, gazetemizin temsilcisi Köksal Ustaoğlu, art arda birkaç operasyon geçirdi. Köksal önce Samsun’da bıçak altına yattı. Geçen hafta da Trabzon Kanuni Hastanesi’nde. Kanuni Araştırma Hastanesi bina ve iç donanım açısında gerçekten mükemmel bir sağlık kuruluşu. Zemin katta devasa otopark. Katlar da odalar geniş. Doktorundan hemşiresine hasta bakıcısına ne gerekiyorsa yapmaya çalışan bir kadro. Köksal’ı Kanuni’de sağlığına kavuşturan isim Dr. Ayhan Çağılcı… Dr.Çağılcı, sevilen ve başarılı bir hekim. Kanuni Hastanesi’nde bir süre önce de Kamil Ataman kalmıştı. O da hastaneyi ve personeli çok beğenmişti. Köksal’a geçmiş olsun diyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar