Beşikdüzü’ndeki teleferik ve Başkan Uzun’un açıklaması!

   Beşikdüzü Belediyesi eski başkan yardımcısı Önder Öztürk, Beşikdüzü Teleferik Tesislerinin işletmesini yapan firmanın sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirmediğini söyledi.
Önder Öztürk, ‘Sözleşmenin 7. maddesine göre 2019 yılında yaptığı cironun yüzde 18.1 + KDV’si, 15 Mayıs 2020 tarihine kadar Belediyeye ödemesi gerekirken ödenmemiştir. Ayrıca firma 2019 yılına ait bilançoyu da Nisan sonunda vermesi gerekirken vermemiştir. Durumu Halkımızın Dikkatine Sunuyorum’ dedi.
 besikduzu-1.jpg Beşikdüzü ilçe merkezinden 530 rakımlı Beşikdağı arasında kurulan, saatte 300 kişiyi taşıyacak olan 3 bin 600 metre uzunluğundaki teleferik için önceki Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, 100 milyon lira civarında bir harcama yapmıştı. Başkan Bıçakçıoğlu, projenin 2.5 yılda tamamlandığını, yapımını yurt dışında bir firmanın gerçekleştirdiğini, belediye olarak o firmaya destek verdiklerini söylemişti.  Teleferik nedeniyle Beşikdüzü Belediyesi büyük bir borç yükünün altına girmişti. 

  İhtarname çekti!
Bu arada Beşikdüzü Belediyesinin, teleferiği işleten firmaya, eksikleri yapması için noter tasdikli ihtarname çektiği öğrenildi. Teleferiği işleten firma, 29 yıllık işletme karşılığı, cirodan yüzde 18.1 artı KDV dışında taahhüt ettiği yatırımları yapacaktı. Firma taahhütlerini yerine getirmediği için resmi yoldan ihtar çekilerek uyarıldı.
besikduzu-2.jpgBeşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, ‘Teleferiğin işletici firması, taahhütlerini yerine getirmezse bizde gereğini yaparız. Yapmayı taahhüt ettiği işleri yapmadı, uyardık, noterden ihtar çektik. Ödemeleri gereken kira bedelini de ödeyecekler. Koronavirüs gerekçesini ileri sürdüler. Olayın takipçisiyiz. Kimse merak etmesin. Beşikdüzülü hemşerilerimin hakkını kimseye yedirtmeyiz’ dedi.
 
         Çarşıbaşı Belediye Başkanı doğrusunu yaptı!

  Çarşıbaşı Belediye Başkanı, belediye şirketi üzerinden işe alacağı şoför için, Trabzon İşkur Müdürlüğüne başvurdu ve ‘Çarşıbaşı Belediyesi Personel Ltd. Şti.nde çalıştırılmak üzere, 33 yaşını geçmeyen, 10 yıl Çarşıbaşı’nda ikamet etmiş olan, 8 yıllık B sınıfı ehliyeti bulunan, lise ve dengi okul mezunu, emekliliğe hak kazanmamış, KHK ile kamudan ihraç edilmemiş’ bir eleman ihtiyacı ilanı verdi…
arsibasi.jpgÇarşıbaşı’nın MHP’li Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, eleman alım ilanını böyle davul zurna ile duyurana kadar Trabzon’daki diğer belediyeler gibi el altından yapsa kimsenin de haberi olmayacaktı. İkincisi başkan Nuhoğlu, ilanı biraz esnek verseydi, mesela 8 yıllık ehliyet, Çarşıbaşı’nda 10 yıl ikamet etme şartı yazmasaydı, herhalde 100 kişi başvuruda bulunurdu, işin içine siyasiler girerdi. Başkan, bize göre adrese teslim alım yapsa da doğrusunu yaptı.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi eleman alımında, en az 10 yıl Büyükşehir veya Ortahisar belediye sınırları içerisinde ikamet etme şartı getiriyor mu?  Getirse, belediye sınırları içerisinde yaşayanların iş bulma şansı olacak… Maalesef getirmiyor!

                    Sümela’da petrol çıkabilir!

   sumelada.jpgTürkiye’nin sayılı tarihi mekanlarından biri olan Trabzon Maçka Altındere vadisindeki Sümela Manastırı içinde restorasyon tamamlandı ancak, manastırın yaslandığı dağda çatlayan kayaların sabitlenmesi çalışması 4 yıldır devam ediyor.  Murat Çavga, Sümela’nın açılışının ertelenmesini eleştirirken, ‘Yakında Sümela’da petrol çıktı haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz’ dedi.  
Çavga ve turizm sektörü, Sümela’da yılan hikayesine dönen restorasyon ve kaya çatlaklarının onarımının Trabzon ve bölge turizmini etkilediğini, bölgeye gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin Sümela’nın kapalı, Ayasofya’nın yarısının cami ve restorasyona alınması nedeniyle bölge gezilerini iptal ettirdiklerini söylüyorlar.

                                          **************

    Galatasaray'ın 2000 yılında UEFA şampiyonu olması öyle zannedildiği gibi büyük bir sportif başarı değildir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, o yıl Galatasaray kalesinde Brezilya milli takımının kilise rahipliğinden bozma kalecisi Taffarel vardı. 98 Dünya kupasında Fransa'ya kaybetmişler. Defansta ise Romanya milli takımından Gheorge Popescu, orta sahada ise Karpatların Maradonası Romanya milli takımının kaptanı Gheorghe Hagi vardı. Galatasaray'ın neredeyse A milli takımda oynamayan futbolcusu yok. Bu durumda Galatasaray'ın tek hedefi Şampiyonlar Liginde final oynamak olmalıydı. O yıl Galatasaray Şampiyonlar Liginde Fatih Terim'in futbol cehaleti yüzünden gruptan çıkamadı, elendi ve üçüncü olduğu için UEFA'ya kaldı. UEFA Avrupa futbolunun züğürt tesellisidir. Bizdeki Süper Ligle Türkiye Ziraat, Tarım ve Mandıracılık kupası neyse Avrupa'da UEFA odur. Şimdi Şampiyonlar Liginde final oynaması gereken o Galatasaray'ı ıkına ıkına UEFA'da finale taşıdı ve kısır bir finalden sonra penaltı atışlarıyla Galatasaray UEFA kupasını kazandı diye onu ve Fatih Terim'i yere göğe koyamıyor bu futbol kıroları. Türkiye her açıdan Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa ile boy ölçüşebilecek potansiyele sahip olmasına rağmen bunu neden bir Avrupa Şampiyonası finali, Şampiyonlar Ligi finali oynayarak gösteremedi, diye bir soru soramıyorlar varsa yoksa züğürt tesellisi UEFA şampiyonluğu. Tuhaf bir ülke Türkiye. Dikkat edin bütün spor müsabakalarında insanı final oynamayı, birinci olmayı bir türlü kendine yakıştıramıyor. Batı medeniyetinin içinde olmaktansa onunla kıyısından sırnaşmayı bir marifet biliyorlar. Politikada, kültürde, ekonomide, sporda hep öyle! İşte Galatasaray'ın UEFA şampiyonluğu da o züğürt tesellisi futbolla sırnaşmanın bir sonucu. (Metin Kondel)
                  ***
   Metin Kondel, Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğuna züğürt tesellisi olarak yorumluyor. Diğer yandan da sarı kırmızılı takımın fetocusu, gol kralı ve daha sonra AKP’den milletvekili olan Hakan Şükür ise, ‘UEFA şampiyonu nasıl olduk. Zamanı gelince onu da açıklarım’ diyor. Galatasaray’ın bu UEFA şampiyonluğunun perde arkasında, bize öyle geliyor ki 2010-11 sezonunda Türkiye süper ligindeki, ‘tescil şike’ye benzer işler döndü gibi… Zamanla ortaya çıkar ancak, orada da atı alan Üsküdar’ı geçti! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar