Beşikdüzü’nde  teleferik kavgası!

besikduzu-teleferik.jpgBeşikdüzü eski belediye başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun takriben 150 milyon liraya yaptırdığı teleferik, ilçede muhalefet ile belediye yönetimini karşı karşıya getirdi.

Başkan Ramis Uzun’un, haklı olarak teleferik için “Bir ilçe belediyesinin imkân ve kapasitesinin çok üstünde bir yatırımdır” ifadesine karşılık, MHP’li belediye meclis üyesi Önder Öztürk, “Başkan Beşikdüzü Belediyesi’ne ihanet ediyor” iddiasında bulundu.

Beşikdüzü’nde son aylarda gençler arasında kavgaya varan gelişmelerin ardında da teleferik olduğu söyleniyor. Tanıdığımız ve geçmiş yaşamını bildiğimiz Ramis Uzun, har vurup harman savuran biri değil. Plan ve projeye önem veren başkan Ramis Uzun’un, teleferik ile ilgili icraatı görünen o ki bir süre daha tartışılacak.

 

BJK Başkanını eleştirdi!bjk-baskani.jpg

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi’yi eleştirdi ve “Çamburnu Tersanesi’ni satın alanlar, 2 milyar dolar yatırım yapacak Tiryaki Grubunu Trabzon’dan kaçırdı. Çamburnu Tersanesi’nin sahibi, bölgeye yatırım yapmadığı gibi bir de Trabzonspor bayrağı astırdı” dedi.

Tiryaki Grup, hububat ihracat ve ithalatçısı. Rusya ve Ukrayna’dan getirdiği hububatı bir ara Trabzon liman sahasındaki depolarda torbalatıyordu. Sonra Giresun Limanını kullanmaya başladı. Karadeniz’deki diğer limanlara da hububat getiriyor.

Ahmet Hamdi Gürdoğan, Çamburnu Tersanesi’ni alan Ahmet Nur Çebi’ye yönelik eleştirilerinde çok da haksız değil. Çamburnu’nda büyük tersane yapılacaktı ve binlerce kişiye iş verilecekti. Çamburnu’nda ne büyük tersane yapıldı, ne de binlerce kişiye iş verildi. Tersane alanı, atıl halde duruyor. Gürdoğan’ın “Tiryaki Grubu 2 milyar dolarlık yatırım yapacaktı” söylemi de, bize göre şişirilmiş bir söylem.  

 

 

 

ahmet-sancak.jpgAhmet Sancak, Kılıçdaroğlu’nu neden ziyaret etti?

Taka Gazetesi’nin eski patronu, Zeki Sancak’ın ağabeyi Ahmet Sancak, geçtiğimiz günlerde gazetenin Ankara temsilcisi Tacettin Çebi ve oğlu ile birlikte CHP Genel Merkezi’ne gitti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.  Kemal Kılıçdaroğlu ile memleket meselelerini konuşan Sancak, CHP Genel Merkezi’nden ayrılırken de binanın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi ve sosyal medya hesabından paylaştı. Sancak, daha sonra CHP Genel Merkezi’nde çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından kaldırdı.  Sancak’ın CHP önünde çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından neden kaldırdığı bilinmiyor!

Ahmet Sancak’ın, genel seçimler öncesi de CHP’den milletvekili adaylığı konuşulmuştu. İzmir’de yaşayan ve zaman zaman memleketi Trabzon’a gelen Ahmet Sancak’ın, önümüzdeki seçimlerde Trabzon’dan CHP milletvekili adayı olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

 

 

Ortahisar’a Çaykaralı il başkanlığına Araklılı!ortahisara-2.jpg

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ortahisar ilçe başkanının belirlendiği, belirlenen ismin önümüzdeki günlerde açıklanacağı söyleniyor. AKP kulislerinden iyi haber alan gazeteci Ali Savaş, sosyal medyada “AK Parti’nin merkez ilçe başkanı yüzde 90 genç bir Çaykaralı” paylaşımında bulundu. AKP il Başkanı Haydar Revi’nin de fahri basın danışmanı olan Ali Savaş, boş yere “Ortahisar ilçe başkanı Çaykaralı” demez.

Ali Savaş’ın ‘Çaykaralı’ diye tarif ettiği ilçe başkanı, tahminimize göre Mehmet Karaoğlu’dur. Karaoğlu ilçe başkanı olursa il başkanlığına da Araklılı ya Hasan Dilekoğlu ya da Selahattin Çebi getirilir. Gerçi, Ali kardeşimizin il başkan adayı Haydar Revi olduğu için, il başkanlığı için farklı bir ismi gündeme getirmez.ortahisara-1-001.jpg

 

 

 

Ömer Hayali’nin Cumhuriyet Bayramı mesajı!

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Ömer Hayali, ‘100. yılına üç kala Cumhuriyet Bayramınızı kutlarız’ başlığı ile bir mesaj yayımladı.

Ömer Hayali’nin mesajı şöyle;

‘27 Ekim 1923'te İcra Vekilleri Heyeti'nin istifası ve yerine meclisin güvenini kazanacak yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için İsmet Paşa ile birlikte bir kanun değişikliği tasarısı hazırlayarak 29 Ekim 1923'te Meclis'e sundu. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kabulü ile Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiş oldu.

Cumhuriyetin ilanı, Ankara'da 101 pare top atışı ile duyuruldu ve 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havasında kutlandı.

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in Bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan'da karara bağlandı; 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, Cumhuriyet'in Milli bir Bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm şekline geldi.

Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünü kutlamakta olduğumuz şu günlerde geriye baktığımızda; gerek sanayileşme, gerek tarım, gerek eğitim, gerek sağlık gibi pek çok alanda çok ciddi atılımlar, yenilikler, başarılar sağlanmasına rağmen Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gösterdiği hedeflerin hala çok gerisinde olduğumuzu üzülerek belirtmek zorundayız. Bunda harici düşmanlar olduğu kadar dahili Cumhuriyet düşmanlarının da rolünün olduğunu gözden ırak tutmamalıyız. Büyük ATATÜRK “Cumhuriyet, fikri hür, vicdanı hür nesiller ister" derken, o yönde nesiller yetiştirmek görevini de öğretmenlere verdiğini şu güzel sözle dile getirmiştir. “Muallimler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır." Bu duygular altında,100.Yılına 3 Yıl kala Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümünü içtenlikle kutlarız. Saygılarımızla.”

 

***************************************************************************

Şahsi menfaatin ve paranın esiri olmayacak bir yönetim kurulu ve başkan adayı bulamadıkça, Trabzonspor'un doğru düzgün yönetilmesini beklemek hayal olur. Celil HEKİMOĞLU'nu Muharrem USTA'ya karşı bu yüzden desteklemiştim.

Öyle bir liste bir daha bir araya gelir mi bilmem ama, gelemeyecekse kulüp satılsın...

Vip tribünde vasıfsız yöneticilerin akrabaları, köylüleri, komşuları oturacağına,

Arap şeyhinin karısı, oğlu, kızı otursun... (Akın Bostan)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar