Beşiktaş’ta sırtlan pususu ve ilk eylem!

Çokları istirahat anında, boş kaldığında kitaplara göz atar. Ben de öyle yaparım.  Bir de canım sıktığında kitapları karıştırırım. Sakinleşmeyi kitaplarda ararım ve bulurum da. Gerçi okuduğum kitaplarda öyle insanı rahatlatacak, nefes aldıracak kitaplar değil. Hepsi ders niteliğinde! Balyoz davası hükümlülerinden hemşerimiz Albay Mustafa Önsel’in Güneydoğu’dan Hasdal’a bir subayın Anıları, ‘Beşiktaş’ta sırtlan Pususu’ adlı kitabında, çocukluğunda yaşadığı bir olayı anlattır.

Önsel’in, ‘ilk Eylem!’ ni anlattığı o satırlar şöyle,

‘7-8 yaşlarında idim.  Ama evdeki konuşmalardan etkileniyordum. İlk eylemimi (!) de 1969 seçimleri sırasında AP bayrağı ile yoldan geçmekte olan bir dolmuşa taş atıp camını kırarak gerçekleştirdim. Bu olayda tabiki yalnız değildim. Yanımda babaları AP’li olan4-5 çocuk daha vardı. Peki onlar nasıl böyle bir eylem yaptılar.Neler söylediğimi hatırlamıyorum ama onları böyle yapmamız gerektiğine inandırmıştım.

Aracının camı kırılan şoför, aracını durdurarak bizi kovalamaya başladı. Tabana kuvvet can havliyle kaçtık….. Şimdi düşünüyorum da kızmakta ne kadar haklıymış adam..

Kovalamakta ısrarlı olacağını ve beni yakalayabileceğini hissedince birden kaçmaktan vazgeçip direnmeye karar verdim.. Adam küfür ederek üzerime geldi. Diğer çocuklar çil yavrusu gibi dağılmışlardı. Zaten olayın sorumlusu da bendim. Gardımı aldım..Adam yaklaştı ve bana bütün gücüyle olduğunu zannettiğim bir tokat savurdu. Tokat boşa gitmişti!...

Dayağın kaçınılmaz olduğunu anlayınca harekete geçtim, taş almak için yere uzandım ki, adam beni kollarımdan yakaladı. 25- 30 kilo civarında bir çocuktum. Beni kavradı ve yukarı kaldırdı. Artık başının üzerinde idim. Bir an beni havada tuttu ve bütün hırsıyla bir çuval gibi acımasızca çarptı yere. Yüzüstü yere vurduğumu hatırlıyorum. Canım çok yanmıştı. Yere vurur vurmaz can havliyle yerden kaptığım ilk taşı adamın kafasına fırlatmıştım…..

Attığım taşlardan biri kafasına isabet etmişti. Kafasında kan görünce daha da korkmuştum…..

Tam bu sırada annemin sesini duydum: ‘Utanmıyormusun küçük çocuğa el kaldırmaya, utanmaz adam’ diye atlamıştı meydana. Benim ne halt ettiğimi bilmiyordu tabi.

Gerçi zaman zaman benzer olaylar yüzünden onu hep zor durumda bırakıyordum, ama anne yüreği, haksız olsam da beni kavga etme pahasına savunuyordu işte…….

Annem hücuma geçmiş ve sopayla peşi sıra darbe indirmeye başlamıştı adama. Eh, annemi böyle görünce dayaktan kurtulmanın verdiği moralle, daha bir şevkle saldırmıştım bende…. Adam en sonunda kaçma zorunda kalmıştı.

Kendimi savaş kazanmış mağrur bir asker gibi hissediyordum. Annemin yardımıyla galip gelmiştim, ama ne kadar haksız olduğum ortadaydı. Bu şekilde daha nice kavgalar yaşadık Önder mahallesinde.

***

O zamanlar nereden bilebilirdim ki, 41 yıl sonra bu sefer Beşiktaş’ta komplocuların saldırısına uğrayacaktım, hem de kimsenin camına taş atıp kırmadığım halde.

Biliyorum, o zamanlar çocuktum ama suçluydum. Şimdiyse zerre kadar suçum yoktu. Ama hukuku silah olarak kullananlar, beni kaldırıp yere çarpmışlardı.

Evet, güçlüydüler, kudretliydiler, ama unutmamaları gereken bir şey var ki, o gün olduğu gibi bugün de mutlaka düştüğüm yerden kalkacağım ve bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasına yapışacağım. Bu mutlaka olacak, inanıyorum….’

***

Mustafa Önsel; Beşiktaş’ta Sırtlan Pususu adlı kitabında Güneydoğu’da yaşadıklarını, bu devlet, bu millet için canı pahasına neler yaptığını anlatıyor. Okunması gereken bir kitap.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.