Beşirli’deki Ulusoy kabartması!

  Trabzon’un batı girişinde Ayasofya Müzesinin önünde, eskiden horon motifli bir figür vardı. Trabzon Atatürk Alanında, eski belediye başkanlarından yanılmıyorsak Volkan Çanalioğlu, Trabzon’un yetiştirdiği, Türkiye’ye mal olmuş sanatçıların, yazarların, iz bırakanların büstlerini dikmişti. Bu büstlerden Trabzon Lisesi önünde var. Atatürk Alanındaki büstler, ‘dandik’ nedenlerle kaldırıldı.

ali-osman.jpeg
Atatürk Alanındaki bu büstleri kaldıran Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, giderayak iş ve cemiyet yaşamı ile Trabzon’da iz bırakmış merhum Ali Osman Ulusoy’un, Beşirli üstgeçit kavşağında beton bir duvar üzerine kabartma figürünü ve özgeçmişini yerleştirmiş.
Bu tür kabartmalar, heykeller, büstler, topluma mal olmuş kahramanlar, sanatçılar vs. için yapılır. Burada olumsuz cümle değil kelime yazıp ne merhum Ulusoy’u ne de ailesini incitmek istemeyiz... Ki, buna ne hakkımız var ne haddimiz. Ve ayrıca Ulusoy’a bu ilde en yakın isimlerden biriyiz. Kabartmasını oraya yerleştiren Orhan Gümrükçüoğlu’ndan da yüz kat daha yakınız.
Eğer bu kentte, gerçek anlamda gazeteciyseniz, kentin dününü ve bugününü biliyorsanız, görüşlerinizi açıklayacaksınız. 
O kabartmanın yeri; merhum Ulusoy’un değil babamızın veya bir başka ticaret erbabının da olsa yanlıştır. Ve hatta eski başbakanlardan Hasan Saka’nın, eski belediye başkanlarından Suat Oyman’ın veya Nemlioğullarından birinin veya bir futbolcunun, sanatçının vb. kabartmasının kentin girişinde olması da doğru değildir.
Beşirli sahilindeki dolgu alanına veya yüzüncü yıl parkına bu tür kabartmaları, büstleri yerleştirirsen, kimse itiraz etmez. Hatta Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının bahçesine…
Beşirli’nin girişine yerleştirilen o kabartmadaki kişiye değil, o kabartmanın oraya yerleştirmesine bu kentte yaşayanların yüzde 99’u karşı çıkar ve çıkıyor da. 
Merhum Ali Osman Ulusoy’u milletin önüne atmak Ulusoy’a saygısızlıktır. 
Bu saygısızlığı bilerek veya bilmeyerek maalesef birileri göstermiştir.

Nuhoğlu’nun önündeki anket!

nuhoglunun.jpg İYİ Parti genel başkan yardımcısı Hayrettin Nuhoğlu, Trabzonludur. İYİ Parti’nin aynı zamanda genel saymanı da olan Hayrettin Nuhoğlu’nun önüne hemen her gün Türkiye’nin farklı kentlerinde yapılan son anketler gelir.
Hayrettin Nuhoğlu’nu en fazla şaşırtan anketlerden biri Trabzon’dan gelmiş. Trabzon Büyükşehir’de AK Parti adayı Murat Zorluoğlu ile İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayının arasında üç puanlık bir fark varmış.  Nuhoğlu önceki gün bu anketi Şükrü Kuleyin’e göstermiş ve ‘Trabzon’da sürpriz olabilir’ demiş. Nuhoğlu, Trabzon’da ses vermeyenlerin sonucu belirleyeceğini söylemiş.
Trabzon’da sürpriz olur mu olmaz mı, bilemiyoruz. Gördüğümüz AK Parti’nin eski gücünde olmadığı. Bu bir gerçek. Bakanların ard arda Trabzon’a gelmeleri, AK Parti’nin reklam kampanyalarında sınır tanımamaları AK Parti açısından her şeyin tozpembe olmadığının bir göstergesi gibi. Zaten ilçelerde başa baş bir yarışın olması da bu anketi doğruluyor gibi.

Gazeteciler sordu Zorluoğlu cevaplandırdı!

 gazeteciler-001.jpg AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, dün sabah gazetecilerle bir araya geldi. Zorluoğlu, ‘hoş geldiniz’ faslından sonra gazetecilere, ‘Siz sorun ben cevaplandırayım. Ne isterseniz onu sorun’ dedi.
  Yazı işleri müdürümüz Fatma Yavuz, Zorluoğlu’nu takip eden isimlerden biridir. Yavuz’a biz de izlenimlerini sorduk. Yavuz, ‘Murat bey, konulara vakıf. Trabzon’un sorunlarını biliyor. Zaten projelerini de açıklamıştı. Arkadaşlar ne sormuşsa cevabını verdi. Doyurucu bir toplantı oldu’ dedi. 
Murat Zorluoğlu, devlette uzun süre üst düzeyde görev yapmış bir isimdir. Kaymakamlığın yanısıra valilik ve atama ile de olsa büyükşehir belediye başkanlığı yapmış. Seçimi kazandığında yönetimsel anlamda bir zorluk çekeceğini sanmıyoruz. Edindiği bilgileri ve tecrübeleri uygulayacaktır. 

Atakan Hoca pes etmiyor!

atakan-hoca-001.jpg  İYİ Parti Büyükşehir belediye Başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy, gittiği her yerde konuştuğu her ortamda ‘seçimi kazanacağım’ diyor. Fatma Yavuz, geçenlerde Atakan Aksoy’a, ‘Hocam, ilk günden bugüne seçimi kazanacağım’ diyorsunuz. Bu söyleminizin dayanağı nedir’ diye sordu.
Atakan Hoca, ‘Ben insanları aldatmak için bunları söylemiyorum. Ben yurt dışında ve yurt içinde belediyecilik konusunda ihtisas yapmış, üreten biriyim. Tüm vaatlerimi nasıl gerçekleştireceğimi ve kaynağı da nereden bulacağımı söylüyorum. Vatandaş da ölçüyor biçiyor, ona göre karar veriyor. Bunu sahada görüyor ve yaşıyorum. O nedenle kazanacağım, diyorum’ dedi.
Prof. Dr. Atakan Aksoy, siyasete bir girdi pir girdi! Kısa zamanda önemli mesafe kat etti. Sürpriz yapabilir.
 Barajı aştık!

baraji.jpeg AK Parti Ortahisar Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç, ‘İlçe merkezinde ve mahalle olan 38 köyde, beklediğimden daha fazla oy alacağız. Görüntü bu şekilde’ dedi. Ortahisar’ın her yerinde kendisine karşı gösterilen ilginin artarak devam ettiğini söyleyen Ahmet Metin Genç, ‘Ortahisar’da rekor oy alabiliriz. Bunu hissediyorum. Çünkü vatandaş bizden ve icraatımızdan memnun ve projelerimize destek veriyor’ diyor.

Hesap 31 Mart’ta kesilecek!

hesap.jpg CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz, ‘Hükümetten ve belediye yönetiminden memnun olmayan hemşerilerim hesabı 31 Mart’ta görecekler. Trabzon’umuzu yaşanmaz bir kent haline getirenleri yolcu edecekler. Vatandaş artık kuru söylemlere, nutuklara, reklama inanmıyor. Ülkeyi ve ilimizi kötü yönetenlere ders vereceklerini söylüyorlar’ diyor. Akyüz, Ortahisar’a 1 Nisan itibarıyla mimar eli değeceğini belirtiyor.

******************

 Türkiye’nin siyasi tarihinde askeri ihtilâllerden en fazla mağdur olmuş politikacı Süleyman Demirel’di. Onu en küçük bir askeri kalkışmada şapkasını alıp kaçan korkak demokrat olarak suçladılar. Aslında işin içyüzü hiçte sanıldığı gibi değildi. Demirel askerlere direnmedi değil, arkasında askerlere direnecek bir siyasi kararlılığı hiçbir zaman bulamadı. Süleyman Demirel’in asker korkusu 27 Mayıs’tan sonra Adnan Menderes’in ve arkadaşlarının idam edilmesine dayanıyordu. Ama Demirel postal korkusuna rağmen her defasında daha güçlü bir şekilde iktidara gelmek için geri adım atmayı tercih etti. Mühendis zekâlı Demirel’in demokrasi ile ilgili sözü sonucu sıfıra olan bir matematik problemi gibiydi. ‘’Demokrasilerde iktidara nasıl geldiyseniz öyle gidersiniz. Sandıkla geldiyseniz sandıkla gidersiniz’’… Sözün tamamı da vardı. Askeri darbeyle geldiyseniz karşı bir darbe ile gidersiniz. 28 Şubat sürecinin gayrimeşru sonucu olan AKP ise geldiği iktidardan bir türlü gitmiyor. Çünkü kendisini iktidardan indirecek tüm enstrümanları da elemine etmiş durumda. Ama modern zamanlardaki siyasal sosyoloji hızlı bir şekilde kendi enstrümanlarını üretmeye muktedirdir. Binaenaleyh durum bundan ibarettir. 
(Metin Kondel) 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar