Beyaz Trabzonlular!

Kuzey Ekspres yazarı, yeminli mali müşavir Mustafa Güler, geçenlerde ‘Hocam, Türkiye’de beyaz Türklerin varlığından bahsediliyor, Trabzon’da da beyaz Trabzonlular var mı, varsa kimlerdir’ diye bir soru yönetti.

AKP’nin kurmayları mı desem yoksa ‘ dinden beslenen siyasetçiler mi?’  bilemiyorum, müthiş propaganda teknikleri, söylemleri gerçekleştirdiler.

Türkiye’yi beyaz Türkler yönetiyor!

‘Beyaz Türklerin elinden yönetimi ve imkanları aldık. Artık Türkiye’yi zenci Türkler yönetiyor!’

Peki; kimlermiş bu beyaz Türkler? Kimlermiş zenci Türkler?

Bu soruya net cevap yok!

Aslında var da yok!
Neyse gelelim Mustafa Güler’in Trabzon’daki beyaz Trabzonlular sorusuna!

Trabzon’da öyle ne beyaz Trabzonlu ne beyaz Gümüşhaneli, Rizeli diye birileri yok!

Bu beyaz yakıştırması aslında siyasal bir söylem!

Türkiye Cumhuriyeti’nde değil Osmanlı’da da bir şehirli burjuva vardı… Ki bu şehirli burjuva köyle de ilintili idi!

Trabzon’un milli mücadele yıllarında isimleri öne çıkan ailelerine bir baktığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Müftüsünden tüccarına, vilayet ve belediyedeki memuruna kadar bir kesim toplumun önünde idi. Tiyatroda idi, Şehir kulübünde, sazda idi, sözde, sporda idi… Okuyan da yazan da bu kesimin çocukları idi!

1940’lı yıllarda köy enstitülerinin açılması, ülkede okur yazar sayısının artması, köylerden kente göç ile birlikte ‘beyaz, siyah’ birbirine karıştı.

Sermaye de el değiştirmeye başladı.

Özellikle Demokrat Parti iktidarı ile birlikte her mahalleden bir zengin çıkarma hedeflendi. Ve bu hedef de gerçekleştirildi.

Türkiye’deki bu sermaye hareketliliği ve el değiştirmesi ANAP iktidarı ile epey mesafe aldı, AKP iktidarı ile birlikte zirve yaptı.

Siyasal İslamcılarla, muhafazakar kesim zenginleşti. Siyasal İslamcıların ekonomideki sıçrayışı, bürokrat kadrolarında da kendini gösterdi.

‘Beyaz Türk’, söylemleri de işte bu dönem başladı!

Aslında bu söylem, yeni sermaye sahiplerinin bir kamuflajı, siyasal iktidarın da bir propaganda söylemi!

Şimdi Trabzon’da beyaz Trabzonlu kime diyeceğiz?

Akçaabat’ın Galanima vadisindeki bir köyünden yıllar önce Trabzon’a gelen ve bir dönem belediye başkanlığı koltuğuna oturana mı, yoksa Gomera’da aile içi kavga nedeniyle yerini yurdunu satıp Trabzon’a inenlere mi, Tonya’dan önce Söğütlü’ye sonra Trabzon’a gelenlere mi,  Rize’den, Of’tan, Maçka’dan, Yomra’dan, Zafanos’tan, Mesariya’dan gelenlere mi yoksa bu satırların yazarı gibi bir ayağı Argalya’da diğer ayağı Trabzon’da olana mı? Osmanlı döneminde eşraftan olanların torunlarına mı?

Gerçekten Trabzon’da beyaz Trabzonlu kime diyeceğiz?

Ne Türkiye’nin ne de Trabzon’un artık beyazı meyazı var da yok!

Var, çünkü bu ‘beyaz’ olayı bir kültürdür, hayat tarzıdır. Sosyal bir vakadır!

Mesela Necmettin Şahinler, Mahmut Çizmecioğlu, Edip Sevinç beyaz Trabzonluya örnek üç isimdir. Ve bu üç isim de muhafazakardır!

Rahmetli terzi Alpaslan’ın dükkanına takılanların yarısından fazlası da beyaz Trabzonlu idi. Ahmet Celal Ataman, Ahmet Rıza Kulaçoğlu, Sabit Sabır gibi…

Geçmişte bir de şehir ve Karadeniz kulübüne takılanlar vardı. Köyden, ilçeden ve kentten bu mekanlara gidenler de ‘beyaz Trabzonlu’ idi..

AKP iktidarı ile birlikte söylenegelen bu ‘beyaz’ yakıştırması, bir kamuflajdır! Son dönemlerde zenginleşen ve devlette etkin konuma gelen İmam Hatip ve siyasal İslamcıların, geleneksel burjuvaya ve kentlilere karşı söylemleridir, propagandalarıdır. Başka da bir şey değildir!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.