Bilinmeyenleriyle Trabzon Meydanı!

   580577a0-50da-49af-a2af-acf86e187489.jpg  Trabzon tarihinde, Ortahisar, Pazarkapı ve Çömlekçi ile birlikte Meydan bölgesi kentin en önemli mekanlarıydı. Geçtiğimiz hafta Trabzon’un bir dönemler en görkemli oteli olan Yeşilyurt Otelinin kısa tarihçesini yazmıştık.  Yeşilyurt’u yazarken, Kuzey Ekspres’in fahri yayın danışmanlarından, KTÜ öğretim görevlisi, tarihçi, araştırmacı, yazar Veysel Usta, “Trabzon’da 5 yıl birlikte çalıştığım, daha sonra Erzurum Teknik Üniversitesi’nde rektör yardımcısı olan arkadaşımız, Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu’nun Trabzon’un tarihi meydanı ile ilgili geniş bir araştırması var. Trabzon tarihini merak edenlerin okuması için bu makaleyi yayınlayabilirsiniz” dedi. Veysel Usta’dan, Prof. Dr. Küçükuğurlu ile görüşmesini ve yayınlamak için izin almasını istedik. Küçükuğurlu, “Araştırmalarımızın yayınlanması bizi onurlandırır” dedi.
Prof. Dr. Küçükuğurlu’nun Trabzon’un modernleşmesinde önemli yer tutan ve belirli dönemlerde Meydan-ı Şarki, Kafir Meydanı, Gavur Meydanı, Kervansaray, Hürriyet Meydanı Rus işgal yıllarında Nikolayevskiy Meydanı ve Cumhuriyet ile birlikte Atatürk Alanı adını alan kent meydanının bilinmeyenlerini bu yazı dizisinde okuyabilirsiniz.
Bu yazı dizisinden sonra yine ilgi ile okuyacağınızı tahmin ettiğimiz ‘Nazım Hikmet’in Trabzon Günlerini’ yayınlayacağız.
Trabzon’da, dünden bugüne olup bitenleri merak edenler, Kuzey Ekspres gazetesini, sosyal medyada Kuzey Ekspres e-gazeteyi ve kuzeyekspres.com.tr’yi takip edebilirler.
 
                                              **************************
 
                       Hasan Kadayıf ve 100 Ganitalı!
e703897f-de8c-415e-bac8-b56eab12b589.jpgHas Grup patronu, işadamı Hasan Kadayıf, Çaykara kökenli İskenderpaşalı, eski adıyla Ganitalıdır. Trabzon’dan Rusya’ya ilk ihracatı gerçekleştiren işadamlarından biri olan Hasan Kadayıf, iş yaşamını İstanbul’da sürdürüyor. İstanbul’a göçtükten sonra memleketi ve mahallesi ile irtibatını kesmeyen Kadayıf, birkaç yıl önce İskenderpaşa Mahalleli ünlülerin hayat hikayelerini ‘100 Ganitalı’ başlığı ile yazmaya başladı. Kadayıf, ‘100 Ganitalı’ adlı bir de kitap çıkarma hazırlığında. Kitap yakında basılır. Hasan Kadayıf’ın kaleme aldığı ‘100 Ganitalı’yı önümüzdeki günlerde Kuzey Ekspres’te de okuyabilirsiniz.
 
                                                            ************************
 
                      Aydoğdu yeniden İYİ Parti’de!
    Trabzon’un en renkli siyasetçilerinden biri olan Süleyman Aydoğdu, geçmişte Doğru Yol Partisi’nin hızlı gençlerinden biriydi. c634d020-d6c5-4af8-95e8-00a151dc3ba7.jpgDoğru Yol Partisi’nin Trabzon mitinglerinin ön hazırlığını, afiş asma vs. işlerini İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün abisi İsmail Örs yaparken, kürsüde konuşmacıdan önce mikrofonu eline alanlardan biri Süleyman Aydoğdu idi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte AKP’ye yatay geçiş yapan Aydoğdu, Trabzon Belediye başkan yardımcısı iken partiden ayrıldı.  Bir süre sonra İYİ Parti’ye giren ve kurucu il yöneticisi olan Aydoğdu, daha sonra ‘Bir süre istirahat edeceğim’ diyerek partiden ayrılmıştı.
Süleyman Aydoğdu önceki gün sosyal medyada,
“Kurucu il yöneticisi olduğum İYİ Parti’de tekrar görev almak istediğimi beyan ediyorum. Bugün en doğru olduğuna inandığım için. Bana inanan ve doğruluğunu kabul eden herkesin de yanımızda olmasını bekliyorum. Allah, yolumuzu açık eylesin inşallah. Adres İYİ Parti; merkezi bu adrese davet ediyorum” dedi.
Aydoğdu’nun İYİ Parti’ye dönmesi ve ‘Merkezi bu adrese davet ediyorum’ demesi ayrıntı olarak görülse de eski Doğru Yolcu ve ANAP’lılar için bir mesaj olarak kabul edildi.  
 
                                                 ***************************
 
Eğer yetki bende olsaydı,
1-Siyasi Partiler Yasasını tabandan tavana örgütlemeyi garantiye alacak şekilde değiştirirdim.
2-Milletvekilliğini meslek olmaktan çıkarır, milletvekilliğinden emekliliği kaldırırdım. Milletvekillerine
sekreter, danışman, makam aracı, VİP yolcu hizmeti gibi ayrıcalıkları kaldırır, üst düzey memur
maaşını geçmeyecek şekilde maaş ve SGK sağlık hizmeti dışında ayrıcalık tanımazdım.
3-Siyasi partilerin gelir gider dengesini, seçim harcamalarını sıkı takip eder, siyasi partilerin kendi örgüt üyelerinin katılımı ve ölçülü bağışlarla faaliyet yürütmesini sağlardım.
4-Parayı takip eder, siyasetle birlikte ölçüsüz, vergisiz zenginleşmeyi en büyük suç kabul ederdim.
5-Nepotizm(akraba ve yandaş korumayı) engeller, liyakat esaslı işe adam almayı sağlardım.
6-Fırsat eşitliği sağlar, adalet karşısında eşitliğin çiğnenmesine asla müsade etmezdim.
Ama yetki benim gibilerde olmamıştır, olamaz, olamayacaktır da! Çünkü siyaset her türden insana ihtiyaç duyan bir iktidar mücadelesidir. Romantizmi kaldırmaz. Fransız Devrimini okuyun göreceksiniz, iktidar mücadelesi önce kendi evlatlarını yemekle sürdürülmüştür. İnsana ait mükemmel sistem yoktur. Thomas Hobbes bunun için "insan insanın kurdudur" demiştir her ne kadar Hakan Alşan kardeşim "insan insanın yurdudur" dese de! (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)
 
 
                                       **************************
 
     AKP Kültür ve Turizm Bakanı, Trabzon AKP milletvekilleri ile yaptığı tele konferansla Trabzon'un Ankara'ya kaptırdığı il kültür müdürü ile eşi milletvekili hanımefendiyi buluşturarak büyük sevaba girdi, turizm camisinin sevinci de gözlerimi yaşarttı, sanırsınız ki Trabzon Ayasofya Müzesi bakanlığa iade edildi, zarar verilen freskolar kurtuldu!
Trabzon turizm camiasının eğer partileri iktidar olursa sn. milletvekilim, sevgili vekilim yağı ile peşlerinden ayrılmayacağı toplantıya çağrılmayan CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya ile İYİ Parti'li Hüseyin Örs çatlasın patlasın. (Metin Yılmaz)
                                                ***********************
    Amerika’nın karışmasından sevinç duyan arkadaşlar; yanlış şeye seviniyorsunuz. Amerika’yı Amerikan derin devleti karıştırıyor, bilesiniz. Hani, Suriye’yi, Mısır’ı, Tunus’u vs. kim karıştırdıysa şimdi Amerika’yı da o güç karıştırıyor.
Neden mi? Koranavirüs, Çin’den çok bir Amerikan derin devletinin projesidir! G5 ve virüs bağlantıları her geçen gün biraz daha açık oluyor. Trump bu projeye karşı çıkan adamdır. Ta başından beri Trump’la uğraşmalarının nedeni onlarla çalışmamasıydı. Bu virüsle beraber saflar netleşti ve Trump’un haklı olduğu biraz daha açık oldu.
Dilerim Trump bu savaştan galip gelir. Abarttığımı sanmayın ama insanlığın geleceği gerçekten Trump’ın bu savaşı kazanmasına bağlıdır. Diğerlerinin insanlığa gördüğü rüya, köleleştirmedir. Tıpkı Afrikalılara yaptıkları gibi. Amerika’nın karıştırılmasına biraz da bu açıdan bakmanızı istiyorum. (Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar