BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ KIYAMETE

Yaşlı dünyamızın başına gelenler arasına bir de Covid-19 denen illet eklendi.

dünyamız buna, bunlara alışkın.

Peki ya biz? Çok enteresan değil mi, biz de alışıyoruz elbette.

Bir de şu ayarlarla oynayanlar olmasa aslında daha kolay olacak hayat.

Ne kadar daha ömrünün kaldığını bilmediğimiz yaşlı dünyamızın ayarıyla oynayanlar var.

Zaten ‘göz açıp kapama mesafesinde’ yaşamı olan insanoğlunun ayarlarıyla da oynayanlar var.

Oynamayın arkadaşlar!

60’lı-70’li yıllarda Hippilerin savaş karşıtı meşhur sloganı vardı ‘Savaşma, seviş’ diye.

Ben de bundan esinlenerek diyorum ki ‘oynamayın, oynaşın’

Kısaca ecdadımızın da dediği gibi ‘Ayarıyla oynadığımız kantar gün gelir sizi de tartar.’

Takamadık maskemizi, yıkayamadık elimizi, duramadık yerimizde. Sonuç kapanma, birçok ülke en başında denedi kapanmayı. Biz direndik, kısa kapanmalar yaptık.

Bir yılı aşkın süredir devam eden mücadelede ülkemizde şimdilik 40 bin can kaybımız var, hastalığa yakalanıp iyileştiği halde marazlarını taşıyan yüz binler var.

İşini kaybeden, ticaretini batıran yüz binlerce insanımız var.

Bazı sektörlerin ‘canı çıktı’ desek abartmış olmayız. Bu 18 günlük kapanmayla da henüz canı çıkmamış, kendi yağı ile kavrulan birçok ticaret insanı sorunlu bir sürece girecek düşüncesindeyim.

İş yerlerini kapatıp, bankacılık sistemini açık tutmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.

 Bir ay sonraki çekinin, senedinin ya da ödemesi kasasında olmayan esnaf, tüccar, iş insanı uzun zamandır süregelen kriz sürecinin üzerine tuz biber ekmiş olacak.

Elbette bu süreci fırsata çeviren kesimler de var. Zincir marketler A’dan, Z’ye depo temizliği yaptı. Temel gıda maddelerindeki yüksek fiyat artışlarıyla satış kârlarının üzerine bir de stok kârlarını eklediler.

Dünya ortalamasına göre iyi başladığımız pandemi sürecinde maalesef geriye düştük. Aşıya ilk ulaşabilen ülkelerden biriyken aşı konusunda sıkıntılı günlerin yaklaştığını düşünüyorum. Dilerim yerli aşı konusunda elimizi çabuk tutar ve bir an önce insanımızı kendi aşımız ile aşılarız.

Kapanmadan önceki son yazımı Emekli ikramiyelerine yapılan 100 liralık zamla bitirmek istiyorum. Kısaca düşüncem yakışmadı. Siyasi mülahazalar üzerinden kazanılmış ve aslında geç kalınmış bir hakka zaten sanıyorum 3 ya da 4 yıldır hiç fark verilmeden devam ediyordu.

Asgari ücretin çok altında kalan emekli maaşları da bir düzenlemeye tabi tutulmalı ve bu ikramiyelerde en az iki bin lira olmalıydı.

Ele güne, vara yoka, ona buna bulunan para EMEKLİYE de bulunmalıdır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.