Bir asır önce Avusturya’dan gelen kristal avizenin akıbeti!

  Bugün, tahminen diyorum çünkü bu değerli kristal avizeyi Avusturya’dan Trabzon’a getiren ünlü isim Mezarlıkta… O nedenle getiriliş tarihini tam bilmiyorum. Bugün işte bu paha biçilmez kristal avizenin ve bir de Almanların Trabzon’da Trabzon Lisesinin yanı sıra yaptırdıkları bir binanın, fabrikanın hikayesini yazacaktım. Yazamadım. Çünkü, vakit kalmadı. O nedenle bu yazıyı bu köşede ancak hafta sonu okuyacaksınız. Kuzey Ekspres’i ve kuzeyekspres.com.tr’yi takip etmeye devam edin. (Hasan KURT) 

Başkan Zorluoğlu’nu yanılttılar!

  baskan-1.jpgOtogarın Moloz dolgu alanında yapılması önerimize, iktidar ve muhalefet cephesinden tam destek geldi. CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, eski köy hizmetleri bölge müdürlerinden Turgay Şahin, ‘Otogar için ideal mekan Moloz’da dolgu alanının batısıdır. Önerinizi destekliyoruz’ dedi.
  AK Parti teşkilatlarında görev almamasına rağmen partinin arka plandaki önemli isimlerinden İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak da, otogar için en ideal yerin Moloz dolgu alanının batı kısmının olduğunu söyledi. Çolak şöyle dedi: 
baskan-004.jpgHasan bey, sizin Trabzon ile ilgili görüşlerinizin büyük bölümüne sonuna kadar katılıyorum. Değirmendere vadisinde dere kenarında otogar olur mu? Giresun, Rize istikametinden gelecek araçlar, iç yola girecek oradan üç-beş km. giderek, kavşaktan dönüş yapacak otogara girecek, sonra tekrar geri dönecek sahil yoluna inecek. Değirmendere bölgesi o trafiği kaldırır mı? Ayrıca, o bölge şehrin dışında bir yer. Başkanımız Murat beyi, bana öyle geliyor ki, birileri yanılttı. Orada otogar olur mu? Sizin de belirttiğiniz gibi otogar için ideal yer Moloz’daki dolgu alanının batı bölgesidir. Moloz’da yapılacak çok amaçlı otogar ve çevre düzenlemesiyle birlikte, bölge yaşam alanı olur, yeni camimizde cemaatsiz kalmaz’ dedi.
 
Akşam saatlerinde Emrem Saka aradı. ‘Hasan bey, otogar konusunda çok güzel ve bizim sesimizi, düşüncemizi de yansıtan yazılar yazdınız, Allah razı olsun. Trabzon’u yöneten kardeşlerimiz akıl tutulması mı yaşıyor. Hasan kardeşim, Değirmendere vadisinde dere kenarında otogar olur mu? Bu nasıl iştir. Değirmendere trafiği şuanda zaten sıkışık orada otogar yapıldığında kördüğüm olacak. Başkanımız öyle tahmin ediyoruz ki, bu konuda kamuoyunun sesine kulak verecektir. Otogar için en ideal yer sizin de belirttiğiniz gibi, Moloz dolgu alanının batısıdır’ dedi. 
KTÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından Prof.Dr. Atakan Aksoy da, otogarın Değirmendere vadisinde yapılmasının yanlış olduğunu söyledi. 
Değirmendere vadisinde, dere kenarında 7 dönümlük alanda yapılacağı açıklanan, yeni otogarın yerine Trabzon’da yaşayanların yüzde 99’u karşı. Başkan Zorluoğlu, bundan sonra bize öyle geliyor ki, kamuoyundan yükselen sese kulak verir ve doğru bir tercih yapar. 

HASAN KURT
 
'EN'' başarılı TRabzon ürünü!

en-basarili.jpg  Önceki gün bu dünyadan göçüşünün, vefatının 40.günü nedeniyle mevlidini yaptığımız kadim dost, kardeşim, arkadaşım ve sırdaşım Nihat Usta anısına...
Yokluklar mucize yaratır misali, 11 yaşında lokantada çırak olarak hayata başlayan Nihat Usta okul harçlığı için çalışmaya kasapta devam ederken, köfteci olmaya karar verdi ve 1974 yılında ilk işyerini ‘’Nihat Usta’’ adıyla açtı.
Mütevazı işyerinde, asıl amacı kendinden sonra gelenlere örnek bir sektöre lideri olmaktı ve bunuda 1990’dan sonra Akçaabat köftesinin yöre ve Türkiyede olduğu gibi, katıldığı yurt dışı Türk mutbağı tanımı etkinliklerinde marka oldu. Dörtbir yandan gelen, aralarında siyasetçiler, üst düzey bürokratlar, sanatçılar, sporcular, Karadenize bireysel veya turlarla gelen herkesin TRabzon’daki uğrak yeri, bölge turizmi ve ekonomisine katkıda bulundu ve başkalarına örnek oldu.
  Kendi anlatımıyla, ‘İlk köfteci Pirali idi ve ’Bir gün sadece senin adresin sorulacak’ diye o daha yıllarda kendime söz vermiştim. Belli bir hedefle o düşünceye hep tutkulu kaldım diyen Nihat Usta, Akcaabat merkez salonu ve Salacıkta aynı anda binlerce kişiye hizmet edebilen Dünyanın EN uzun yemek salonu diye Guinnes World Records’a bile başvurmuştu.
Şehir merkezinde, ailece deniz kenarında doğru dürüst yenilecek yer olmadığı gerçeği ve araba sahibi olan TRabzonluların kısa mesafeleri ziyaret isteği ile buluşan Nihat Usta fazla beklemeden hazırlanan lezzetli köfteleriyle, seyehat güzergah ve saatleri denk gelişinden, 1991 yılından itibaren Otobüs turları ile başlayan hücum, daha sonraları gelen misafirleri, büyük şirketler, Odalar Birliği, Nakliyeciler Derneği vs., gibi önemli guruplarla ivme kazandı.

Kraliçe Elizabeth kuzeni, aile dostum Sir Hamish, eşi Lady Marry ve İskoç Tulum birincisiyle Odalar Birliği toplantısına denk gelen sirpriz müzik şileni dahil, Karadenizi tanıttığım Rahmi Koç, R. Sakıp Sabancı, bakan, başbakan ve devlet başkanlarını o zamanlar sahil kenarında gönül rahatlığı ile getirdiğim Nihat Usta, ödün vermediği kalite ile artık bizim 'Ulusoy' yeri olmuştu.
Yokluğunu sıkca hissettiğim, çağdaşlık ve varlığımızın sebebi Atatürk sevdalısı, çok sevdiği babam emaneti Nihat Ustam ile son yıllarda yaptığımız yurt dışı ve ülke içi seyehatlerimizden ailesi ve dostlarla çekili bazı fotoğraflar ekte.
Ruhun şad olsun ... 
(Kemal Ulusoy)

                                                 ****************

TRABZONSPOR’DA TAKTİK

Kaleci vurdum duymaz, çok havalarda,
Libero, stoper kaval çalıyor,
Orta saha uyur gezer semalarda,
Ünal kulubede kafa kaşıyor.
Forvet de sağın solun el freni gibi,
Santrafor somon pehlivanı olmuş,
Hani sen futbol dehasıydın ey sebi,
Olmayan taktiğin sahada solmuş.
Futbol senin çaldığın havayla
Oynanmaz,
Bu güzel oyun zeka işidir
Gül olsan bile, sana kuş konmaz,
Senin bilgilerin çocuk çişidir.
Savunduk, adam gibi adamdır dedik,
Elinden tuttuk, düşmeyesin diye,
Ne yazıkki, bıçağı, kurşunu biz yedik,
Benim Trabzonumdan ne bıraktın geriye.
Şu gördüğün TRABZON bir futbol tarlasıdır,
Her adama nasip olmaz, teknik adsmlık yapmak,
Mertliğin, cesurluğun.gönüller aynasıdır,
Üzme bizi, kırma bizi, bu kadar zormu bizi anlamak.
Gelişine nasıl sevinmişsek,
Gidişinede üzülürüz.
DELİ ÇOCUK.  

(İsmet Çıkrıkçı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar