Bir ayda 17 bin sigorta

Bir ayda 17 bin sigorta

Sosyal Güvenlik Trabzon İl Müdürü Tahsin Halıcı, yürürlüğe giren yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile sadece Trabzon’da bir ay içerisinde 17 bin kişinin sigorta talebinde bulunduğunu belirtti. 10 yaşındaki oğlunu sigorta yaptırmayan Halıcı, “Arkada

YENİDEN ŞEKİLLENDİ

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda yapılan değişikliklerle 5510 sayılı bir yasa ile yeniden yapılandırılmaya gidildiğini hatırlatan Sosyal Güvenlik Trabzon İl Müdürü Tahsin Halıcı, daha önce yürürlüğe giren 5502 yasayla Bağ-Kur ve SSK’nın tek çatı altına alındığını söyledi. 5510 sayılı uygulama yasasının Meclisten geçtiğini kaydeden Halıcı yasanın Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulduğunu ifade etti. Yeni yasayla birlikte gelen değişiklikler olduğunu kaydeden Halıcı, “Bu yasa ileriye yönelik olarak sosyal güvenliği yeniden şekillendirmektedir. Kanunun getirecekleri, götürecekleri hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonunda orta ve uzun vadeli planlar yapılmıştır” dedi.

 

ÇALIŞMA SÜRESİ UZADI

Dünya standartlarında 4 çalışana 1 emekli düştüğünü ifade eden Sosyal Güvenlik Trabzon İl Müdürü Tahsin Halıcı, “Yani 4 fiili çalışana karşı 1 emekli var. Türkiye’de bu oran 2 fiili çalışana 1 emekli şeklindedir. Türkiye’deki bu uygulama aktüel dengeleri sarsmaktadır. Bunu dengelemek için iki alternatif var; ya primi artırmak gerekiyor ki bu yol pek tercih edilmiyor, ikinci yol ise çalışma sürelerinin artırılmasıdır. Türkiye’deki siyasi irade de bu şekilde bir planlama yaparak çalışma sürelerini uzattı” diye konuştu. Bu kapsamda yaş şartının getirildiğini kaydeden Halıcı, “Yeni yasanın getirdikleri toplumda farklı algılanıyor. 65 yaş hemen uygulanıyor gibi bir yanlış algılama var” ifadesini kullandı.

 

YAŞTA KADEMELİ ARTIŞ

Toplumdaki bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerektiğini belirten Halıcı şunları söyledi: “Mevcut yasaya göre kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli oluyorlar. Yeni yasaya göre ilk defa bu kanuna göre sigortalı sayılanlara kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9 bin gün prim ödenmesi (Bağ-Kur ve Memurlar için) eski SSK’lılar için bu 7 bin 200 gün prim ödemeleri şartıyla emekli olabilecekleri belirtiliyor. Kanun maddesinin devamında ise, yukarıda belirtilen yaş haddi değişmedi. Ama yaş haddi 2036 -2037 tarihi için kadın 59, erkek 61. 20038- 2039’da kadın 60, erkek 62 yani birer yaş yükselerek 31.12. 2047’den sonra kadın 64, erkek 65 ve 1. 1. 2048’den itibaren kadın ve erkek için emeklilik yaşı 65 olarak eşitleniyor. Bir kadın 2015 yılında işe girmiş olsa, 7 bin 200 gün çalışsa bu 20 yıl yapar. Bu da 2035 yılına denk gelir. Yani 2035 yılında çalışan kadın 58 yaşa tabi demektir.”

 

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

Eski yasadan yararlanmak için insanların çocuklarını sigortalı gösterdikleri konusuna da değinen Halıcı, “Trabzon’da yaklaşık olarak 17 bin kişi sigorta tescil talebinde bulundu. Bu çok büyük bir rakamdır. Bu bizim bir yılda aldığımız sigorta tescil talebi tutarına eşittir. Bir yıl içerisindeki sigortalı talebi bir ay içerisinde gerçekleşmiştir. Diğer bir açıdan bakarsak Trabzon’da bir anlamda işsizlik önlendi gibi görünüyor. Eski yasadan yararlanmak ve belki yeni yasanın dezavantajlarından korunmak için böyle bir talep yapılmış” şeklinde konuştu. Küçük çocukların sigortalanması konusunda da bir bilgi kirliliği olduğunu dile getiren Halıcı; “SGK olarak biz şuna bakarız; kişi fiili olarak çalışıyorsa sigortalıdır. Fiili olarak çalışmıyorsa sigortalı değildir. İş kanununda küçük çocukların çalıştırılamayacağı ilkesi vardır. 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasaktır. 18 yaşından küçüklerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmaları yasaktır. Bunların cezai müeyyideleri vardır.”

 

İPİN UCU KAÇIRILDI

SGK olarak küçük çocukların çalıştırılması konusunda sıkı denetimler yaptıklarını kaydeden Halıcı; “Bir çocuk çalışmaması gereken bir yerde çalışıyor ise bu durum iş kanunu yönünden ilgilileri tarafından denetlenecektir. Bu anlamda işverenler izah edilebilir şekilde sigortalı yapmışlarsa hiçbir problem yoktur. Ama sigortalılık yasalara uygun yapılmamışsa bunun sonuçlarına da katlanmaları gerekecektir” dedi. Çok küçük yaştaki çocukların alelacele sigortalı yaptırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Halıcı, “Burada ipin ucu kaçırılmıştır. 3-5 yaşındaki çocukların imza attıklarına şahit olduk, bunu da bir sorgulamak lazım. Bu çocuk okula gitmemiş ama makam sahibi gibi imza atabiliyor” diye konuştu.

 

DENETİMLER SIKLAŞTI

Türkiye genelinde Sosyal Güvenliğin gelişmesi için her türlü çabayı sarf ettiklerini dile getiren Halıcı, “Keşke insanlarımızın tamamı sosyal güvenlik çatısı altına girsin ama yasal çerçeveler içerisinde girsin. Bir ay içerisinde denetimlerimiz artmıştır. Bundan iki ay öncesine kadar böyle bir sorunumuz yoktu. Bu kadar kişinin sorgulaması mutlaka olacaktır. Normal denetimlerimizin yanında bir de böyle bir konu çıktı. Bunu da Ankara’nın talimatı doğrultusunda gerekenleri yapıyoruz. Arkadaşlarımız bir denetim sırasında, 9 yaşındaki bir kız çocuğunun sanayide bir tamirhanede çalışıyor bildirimi yapıldığını tespit etmiş. Bu kadar da olmaz. Biz bu konuda bize ait olanı yasal çerçevede yapıyoruz” ifadesini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.