“BİR DUBLE SIR”

“BİR DUBLE SIR”

“BİR DUBLE SIR” şiir kitabı ile Neslihan Eyüboğlu....

Röportaj:Bahar KURBAY

Stajyerler: İrem Morada, Yaren Tonyalı, Özlem Kazancıoğlu

“Kadın olmak zor zanaattı. Devir kadını zorladı. Kadın Devre Direndi. Zanaatkâr kaldı.” sözlerinin ait olduğu Neslihan Eyüboğlu, “Bir duble sır” isimli şiir kitabını çıkartarak bir eser ortaya koydu. Trabzon’un Maçka İlçesi’nde dünyaya gelen şimdilerde 3 çocuk annesi Neslihan Eyüboğlu, edebiyat alanına katkı sağlamaya çalışan kadın şair. 
Öğretmen kızı olan Neslihan ile yaptığımız sohbetten öne çıkan soru ve cevaplar şöyle;
Şiir yazmaya nasıl başladınız?
 Babamın rahmetli anneme yazdığı mektupları okuyarak başladım. Babamın başarıları, dik duruşunu hep kendime örnek alıyordum. Yıllarca önce, 15 yaşlarımda yazdığımı bir şiir ile Türkiye üçüncülüğüm oldu. Küçük yaşlarda şiir dünyasına gönül verdim. 
Ne tarzda şiirler yazıyorsunuz?
Benim şiirlerim serbest yazım. Belli bir konuya hitap etmiyoruz. Siyaset ve dinden uzak hiç kimseyi etkilemeden yediden yetmişe herkesin gönül rahatlığıyla okuyabileceği, çekinmeden kolunun altına tutup işine, evine götürebileceği konulara değiniyoruz.
Şiir dünyasındaki en büyük sıkıntı?
Yayınevleri de dahil bir kitap evine gittiğiniz zaman yeterince şiir kitabı göremiyorsunuz. Arka raflarda bir kaç üstadın şiir kitabına yer veriliyor. Kültür bakanlığından onaylı olan şiir kitabı bireysel çabalarımla okuyucularıma ulaştırıyorum. Okullara gidiyorum, spor kulüplerini ziyaret ediyorum... 
“TRABZON, EDEBİ ALANDA...”
İsteğiniz?

Edebi alanda sürekli ilerleyelim. Güzel projeler hazırlayalım. Edebi şehir olduğumuzu gösterebilmek istiyoruz. Şehrimizden kaliteli yazarlar, şairler çıkıyor. Bu şehri ayaklandırmak daha da büyütmek hedefimiz. Başaracağız. Bunun adımlarını atıyoruz. Biz şehrimizi seviyoruz. Bu şehirde doğduk. Bu şehirden eğer göç etmiyorsak, bu şehre saygımızdandır. Bu şehre sevgimizdendir ve bazı duyguları kırarak bu şehirde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.  Evet zor ama Trabzon zor bir şehir değil sadece mücadele vermek isteyen insanlar çok az. Karadeniz sevdası lazım. Biz kapımızı açalım yeterince onlar bizim içimize girsin. Bizim fanusumuz büyüsün. Neden biz fanusumuzu kırıyoruz ki?!
Neden yayınevleriyle çalışmıyorsunuz?
Bir kadın olarak, Trabzon insanı olarak başarıyı seviyorum. Bu gururu ben yaşarken insanlarda yaşamalı. 1 yıl da hayli bir yol aldık. Ankara’da rica üzerine bir kitap evi, Trabzon’da da RA kitapevinde satılacak. Sanaldan ve imza günlerine katılarak satış yapıyoruz. 5. Baskıyı yaptık. Yayınevleriyle çalışınca bu kadar hızlı ilerleyemiyorsunuz. Birebir iletişimden ve imzalayarak okuyucularımıza kitabımızı takdim etmek daha çok hoşuma gidiyor. O yüzden yayınevleriyle çalışmayı düşünmüyorum. 
SPOR, SANAT İÇ İÇE OLMALI
Neden spor kulüplerini ziyaret ediyorsunuz?

Sporda bir sanattır. Bir işte emek var ise birlik beraberlik olmalı. O yüzden maçlardan idmanlarından dolayı bana gelemeyen ve davet eden Trabzon’daki kulüplerimizi seve seve ziyaret ediyorum. 
Kadın muhabirler olarak kadınlarımızın her zaman yanındayız. Vermiş olduğunuz mücadeleyi takdir ediyor ve başarılar diliyoruz. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum