Bir eser ve verdiği mesajlar 

Trabzon Üniversitesi’nden Prof. Dr Mustafa Şahin’in, “Her Daim Vatan Ve Millet Diyen Gazilerin Psikolojisi” adlı kitabının 2. baskısı bitmek üzere... Muhteşem bir esere imza attı. 

Mutlaka her evde bulundurulması gereken bir kitap.

Büyük bir ülke olduğumuzu kanıtlayan, bu ülke için feda edilenleri ortaya koyan, canlarını siper edenlerin gerçek yaşanmışlıkları…

Kitabın ilk bölümü şöyle;

“Bu bölümde son otuz yılda terörle mücadele sürecinde Türkiye ve sınır ötesinde gazi olmuş, yatalak ve beyin hasarı olmayan, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nde tedavi olmuş, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ne kayıtlı kişiler arasından seçilmiş otuz kişiden oluşmaktadır. Aşağıda sunulan anılar üzerinde dil ve anlatım açısından hiçbir oynama yapılmadan, gazilerin ifadeleri okuyucuya olduğu gibi aktarılmıştır”

Keşke fırsat olsa da kitapta kendini yaşadıklarını anlatan gazilerimizi gençlerimiz yüz yüze görüp anlattıklarını onların kendilerinden dinleme fırsatı bulsalar. Aslında her ilde gazilerimiz var. Onlarla Milli Eğitim Bakanlığı programlar düzenleyip, orta öğrenimdeki gençlerimizle buluşturmalıdır. 

Hatta bu kitaptan 40 tane film senaryosu bile çıkarılabilir.. 

Gazilerimizin kıymetini bilelim. Bu vesileyle Mustafa Şahin hocamıza da yeniden teşekkür ederim.

 

Başkan bir kez daha düşün ve karar ver

 

Eli kanlı bebek katili PKK terör örgütünün Gara katliamı karşısında susanları, kıvıranları, kelime oyunu yapanları, uzak kalıp orta yolu bulanları görüyor, biliyoruz. 

Bu noktada Türk Tabipler Birliği Genel Merkezi’nin yaptığı açıklamayı doğru bulmadık. Bu köşedede tepkileri yazdık. Trabzon’dan 2 hastane başhekimi kendi genel merkezlerine tepkilerini ortaya koymuşlardı. 

Onlardan biri Vakfıkebir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr Aydın Kant.

Diğeri Kaşüstü Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Sayın Süleyman Türedi’dir.

“Böyle kınama mı olur?” mesajı vermişlerdi.

Ayrıca Anadolu’dan 26 Tabip Odası Başkanı kınama yayınladı ve PKK ismini de üstüne basa basa belirttiler.

Trabzon Tabip Odası ise sessiz kalmayla yetindi.

26 odanın açıklamalarına imza atmadı! 

Sadece sosyal medya hesabından, kınama yayınladı. 

Trabzon Tabip Odası Başkanı Yaşar Kibar Güven ‘yalnız hareket’ ediyormuş’ 

Trabzon Tabipler Odası, Tabip Odası Genel Merkezi’nin bu tutumuna karşı durmadı, eleştirmedi, 26 Anadolu meslek odasını yalnız bıraktı.

Görünen bu! Başkan Kibar sanırım bir kez daha düşünmesi gerekir!

Bizce görünen budur.

 

Trabzon dümdüz bir kasaba mı? 

Trabzonspor’un sezon başında Stoke City’den kiralık olarak kadrosuna kattığı BenikAfobe’nin en son verdiği röportajında Trabzon’dan bahsetti.

İngiltere’de yaşadığı yerle Trabzon’u karşılaştıran Afobe, “Burada güzel restoranlar, olağanüstü yemekler ya da sinema yok; dümdüz bir kasaba hayatı var” demesi kulislerde yankılandı.

Aklımıza Pereira'nın eşi NatachaEsmail’in Trabzon'dan ayrılırken söylediği sözler geldi.

"4 yıl boyunca birçok insan bize sevgi gösterdi, içtenlikle bizi sevdi. Bizleri önemsediler, bizimle ilgilendiler, bize aileleri gibi davrandılar ve yabancı bir aile gibi değil. Kendi ailelerinden biriymiş gibi, Trabzonlu bir Türk aile gibi davrandılar.

O henüz bunu anlamak için çok küçük ancak bir gün eminim onunla buraya geri geleceğim ve ona çocukluğunun çok mutlu olduğu, caddelerde koşarken ve insanların ona 'Gabri, çok tatlı, maşallah, küçük Pereira, küçük adam' diye seslendikleri bu yerleri göstereceğim. 2 yaşına girmesine sadece 1 ay kala böyle ayrılmamız gerektiğine üzgünüm ama emin olduğum bir şey, biz burada mutlu bir aile olduk. Kalbimin en derinliklerinden size teşekkür ediyorum, takdir ediyorum, sizin için dua ediyorum, her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Allah bu toprağı her zaman korusun."

Eminiz giderken Afobe de bu düşüncelerle Trabzon’dan ayrılacak. Mutlu dolu sözlerini aktararak…

 

Alkış kıyamet kopar sonrada izin verme!

Trabzonspor, Fenerbahçe'yi evinde ağırlayacak. 

Şimdiden loca, protokol sorulmaya sordurulmaya başlandı. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nden üst düzey bir yetkili ile görüştük.

Gençlik Spor Trabzon İl Müdürlüğü’ne kesin talimat verilmiş! 

Protokol asla yapılmayacak! 

Trabzon Valisi, Spor Savcısı, Emniyet Müdürü, 20 TFF Yöneticisi, 20 TS yöneticisi,  20 FB Yöneticisi ile toplam 64 kişi yer alacak.

Kontroller üst seviyede yapılacak!

Trabzon’da sağlıkçılar maça gitmek istiyorlar.

Önceki gün Sağlık İl Müdürü Hakan Usta’nın çağrısının ardından bu kez de Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Süleyman Türedi çağrıda bulundu.

Türedi sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı olduğunu belirterek, “Trabzonspor'un bize, bizim Trabzonspor'umuza ihtiyacımız var. Sağlık çalışanları ve tüm ülke olarak morale ihtiyacımız var.

Sporu dostluk ve kardeşlik bilen; sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını yetiştiren Trabzon'dan tüm ülkeye sağlık çalışanları olarak güzel mesajlar vermek ve bir kez daha örnek olmak istiyoruz.

Sesimize kulak ver TFF

Trabzonspor-Fenerbahçe maçını fedakâr sağlık çalışanlarımızla birlikte, centilmenlik ve kardeşlik içinde stadyumda canlı olarak izlemek istiyoruz” İfadelerini kullandı.

Fenerbahçe maçında sağlıkçılar alınmış ülke gündemine gelmişti!

Neden Trabzon’da yapılmasın? Neden yapmıyorlar? Sağlıkçılarımız izlesinler.

Yani pandemi döneminde kahraman de, canımızı kurtardılar de, alkış kıyamet kopar, şurada gözlerinin önündeki maça izin verme!

Sizin derdiniz Trabzon olması, başka şehir olsa verirdiniz o izni!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.