Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

BİR FINDIK DÜŞÜNÜN!

Karadenizlinin olmazsa olmazı fındık son günlerde manşetlerden düşmüyor. Düşmüyor düşmesine ama gelin görün ki ne sesi duyan var ne işiten. Vatandaş fındığı toplayıp, kurutup çuvallayana dek fındığın kaç para olacağını bilmiyor. Bilmiyor bilmesine ama o arada sürekli masraf yapıyor, yevmiye ödüyor. Ne kazanacağını bilmeden hunharca harcıyor kısacası.

Neyse ki çiçeği burnunda bakanımız lütfetti ve TMO destekli alım olacağını 10 TL üzerinden açıkladı. Açıkladı açıklamasına da bakalım bu 10 TL masrafları kurtarıyor mu sayın bakanım. Fındığı toplatması para, çayırını biçtirmesi para, ocak temizletme para, patos etme para, kireç, gübre para, yani her şey para. Kaldı ki açıklama yapıldı ama vatandaş nasıl alınacak ne kadar alınacak her şeyden habersiz, bir belirsizliktir gidiyor. Bu işe derhal kesin çözüm bulunmalı vatandaş rahatlatılmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki beş yıl içerisinde fındık liderliği bölgemizden uçup gidecektir.

***

Bir meyve düşünün; yılda bir kez hasat ediliyor, hasat tarihi belli, uygulamalar belli, tadı, tuzu, rengi, kokusu her şeyi belli lakin fiyatı belli değil. Hadi tamam net belli olmayabilir, üretime odaklı fiyatta oynamalar olabilir, kabulümüzdür. İyi de bu oynama %40- 50 olmaz ki, olmamalı. Belirsizlik ve istikrarsızlık üreticinin belini kırmakta, fındıktan soğutmaktadır. Saha çalışmalarında üreticilerden en çok alınan şikayet fiyatın belirsizliğidir. Üretici ne yazık ki verim arttıkça sevineceğine eyvah bu sene fındık çok var fiyat çok düşük olacak diye düşünmektedir. Belki kimilerine abartı gelecek ama bakmayalım, etmeyelim fındık az olsun parası çok olsun diyen üreticilerin sayısı oldukça yüksek.

Bu senede böyle geçti geçiyor ama bundan sonrası için kesinlikle net çözümler ortaya konmalıdır. Üretici ne kazanacağını bilmeli ona göre harcamalarını yapmalıdır. Aksi halde yakında fındık üreticisi kalmamakla birlikte bahçe söken, yakan üreticileri görmemiz kaçınılmaz olacaktır. Yetkililere sesleniyorum diyeceğim ama yetkili de kim bu konuda sanırım o da belirsiz.

Uzun lafın kısası bir Fındık düşünün ya da yok yok siz bence hiç düşünmeyin. Düşünüp strese girmeye, daralmaya hiç gerek yok. Siz verin mehteri son ses dinleyin, geçin karşıya…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.