Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Bir insan kendinden vazgeçer mi?

Kendimi bildim bileli eylül ayını çok severim. İnanın nedenini açıklamada zorluk çeksem de Alpay'ın söylediği 'Eylül'de Gel’ şarkısının etkisi de olmuş olabilir. Eylülde aşık oluşum da olabilir. Son yıllarda eylül ayını sevmemin etkisi maç skoru gibi olmaya başladı. Bir sevinip bir üzüldüğüm aya dönüştü o çok sevdiğim ay!

28 Eylül 1960 tarihinde ben doğdum. 27 Eylül 2008'de annemi kaybettim.

1 Eylül 2015'te ismini 'Eylül' koyduğumuz ikinci torunum oldu. 1 Eylül 2020 eşimin babası, benim kayınbabam Ahmet Sungur'u kaybettik. Kaderin akışı benim eylül haritamı böyle çıkarttı bana!

Hani herkesin hayatında her şeyin değiştiği bir gün vardır ya işte onun da hayatından vazgeçtiği bir gün muhakkak olmuştur!

Bir insan kendinden vazgeçer mi? İnanın o duruma hiç gelmedim; ama onda kendinden vazgeçtiği güne şahit oldum. Ancak neye yarar? İnan konuşsan da hiçbir şeye yaramaz. 'Nedeni nedir?' diye sorsanız hani derler ya 'Ağzım dolu konuşamıyorum!' İşte benim durumum da o misal!

İnsanın çeşitli hayat dönemlerinde karşılaştığı bir şeydir kendinden vazgeçmek! 'Karşımızdaki insanı mutlu görmek bizi de mutlu eder!' diyerek kendimizden vazgeçeriz.

Peki her insan bunun değerini bilir mi? Peki bilse bile bunun hakkını verebilir mi? İnanın tam olarak bilmiyorum! Kendinizden vazgeçtiğiniz an yaptığınız en önemli seçimlerden biridir aslında. Anlayacağınız önemli bir tercihtir; kişisel şeylerden vazgeçiştir. İşte ben kayınbabam Ahmet Sungur'da son yıllarda tam bu ifadelere şahit oldum!

***

 

Volkan Konak'ın dediği gibi 'Herkesin bir derdi var, durur içerisinde!' İşte tam böyle bir insandı kayınbabam!

Herkes ona dert yandı, ama o hiç kimseye dert yanmadı! Ummadığı, düşünmediği insanlar ondan hesap sordu; ama o hiç kimseye hesap sormadı.

İnsanlara içini açan, çok konuşan biri değildi. Kiminin hayatı tereyağı gibi akarken onun hayatı tereyağı gibi akmadı. 'Ailenin en küçüğü hayatta rahat eder!' derler ya onun hayatı çok da rahat değildi!

Hayatı boyunca fındık mevsiminde fındıkla o kadar uğraştı ki son yıllarda artık fındık harmandayken orda olmak istemediği için o süreyi Maçka'da geçirmek isterdi. Bu sene de o seneler gibi olacağını düşünüyordum, ama olmadı.

Yaylaları çok sever, yazın yayla serüvenini muhakkak yaşamak isterdi. Çocukluğu yaylalarda geçmişti. Oraları görmek onu çok mutlu ediyor ve anılarını yaşamak ona en büyük zevki veriyordu. Bu yıl onu da yaşayamadı!

Ağzından bir kez olsun kötü bir söz duymadım. Hani herkesin ailesinde muhakkak vardır ya takım elbisesiz ve kravatsız sokağa çıkmayanlar! İşte Ahmet Sungur tam da öyle bir insandı!

'Neyir' marka V yakalı süveterleri onunla eşleşmişti. Ayakkabısı, takım elbisesi, paltosu ile özlem duymaya başladığımız giyim tarzının son temsilcisi gibiydi. Son yıllarında mutlu olur diye düşünse de kader çok da mutlu olmasını istemedi ki onu dertleriyle baş başa bıraktı!

Acı çekti, hayal kırıklığına uğradı; ama bunları hiçbir zaman belli etmedi. Hani 'Kan kustu, kızılcık şerbeti içti!' denilen bir deyim vardır ya işte onun temsilcisi gibiydi kayınbabam!

'Turhan, seninle bir şey konuşacağım.' dediğinde çok önemli bir iş için konuşacağını anlardım. Çünkü bu lafı iş olsun diye bana karşı hiç kullanmadı. Bu laftan sonra benimle konuştuğunda da muhakkak önemli bir işi için konuşurdu.

***

 

Son dört ay içinde sanki çıkacağı yolculuğa daha çabuk erişmek, dert ve kederlerinden bir an önce kurtulmak için koşar adım kendinden vazgeçtiğine şahit oldum.

Bakışı, beden dili 'Ben gidiyorum!' dese de çocukları gitmeyeceğini düşünse de ben acele ettiğini görüyordum!

Bakışları 'Benden sonra hep iyi olun; birbirinizi koruyun, birbirinize karşı anlayışlı olun! Küçük şeyleri büyütüp ben haklıyım demenin çabasında olmayı bırakın!' dese de anlayan olmuş mudur yaşayıp göreceğiz!

Bizler de azalma yaşına girdik. Bir gün hepimiz yine beraber olacağız. O zamana kadar hoşçakal!

Allah senden razı olsun. Mekanın cennet olsun. Kamuran, Malike anneme ve babama, Aykan abime selam söyle!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.