Bir kere Allah rahmet eylesin diyebilseniz!

1923-1938 yıllarında Mavi gözlü dev ve arkadaşlarının kıt kaynaklarla yapmış olduğu devrimler bugün bizi Ortadoğu ve geri kalmış birçok ülkelerden adımlar ötesine taşımıştır.

Bir kaç örnek verecek olursak…

Hilafet kaldırıldı. İlköğretim zorunlu hale getirildi. Devlet Demir yolları kuruldu. Gölcük’te ilk tersane ünitesi kuruldu. Türkiye Kadınlar Birliği kuruldu. Türkiye İş Bankası kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti yazılı ilk madeni para tedavüle çıktı. İlk Cumhuriyet altını basıldı. Okullarda karma eğitime geçildi. Yeni Türk posta pulları basıldı. Harf Devrimi yapıldı. Kılık-kıyafet devrimi yapıldı. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. İlk Türk denizaltısı Haliç’te denize indirildi. Etibank kuruldu ve daha niceleri yapıldı.

Bunları neden yazıyorum biliyor musunuz?

Bizden evvel bu ülkede hiçbir şey yapılmadı diyenler okusun da öğrensin diye.

Yine aylardan Kasım ve hüzün; Tüm bu yenilikleri, medeniyeti bize bahşeden Mustafa Kemal Atatürk’ün iki gün sonra ölüm yıldönümü.

Yine mazeretler, yine gündem saptırmalar, yine hüzün.

Ne ilginçtir ki artık milli bayramlar Türkiye’de değil ama KKTC’de anlamıyla kutlanır oldu. Tüm coşkusuyla.

Türkiye’de yine ne ilginçtir ki artık kim kimdir sorusu anlamını şaşmıştır.

Olayları ve tarihi doğru yorumlayabilmenin yolu gözlem ve puzzle parçalarını birleştirebilmektir. Kafasına göre hadis yazan ya da tarih yazanlardan geçmiş öğrenilmez. Bu şekil yalan-dolan, hile ve katakulli olur.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

O yüzden bir kişi için yüzüne, konuştuklarına, laf ebeliğine değil, yaptıklarına “icraatına” bakın. 

Mustafa Kemal Atatürk için 1923 ve ölümüne kadar olan süreçte yaptıklarına bakın. Yaptığı icraat ve yenilikler Türkiye Cumhuriyetinin imzasıdır. Türkiye Cumhuriyetinin anlamı tektir o da Atatürk’tür. Bugün çok ama boş konuşanlar neyi bilip neyi konuşursunuz acaba?

Gelen her iktidar ister kabul etsin ister etmesin hep onun yaptıklarının devamını getirdi; Hiçbir yenilik yapmadan. Hepsi bu…

Irmaktan geçerken at değiştirilmez atasözü de Mustafa Kemal Atatürk’e laf atanların karşılaştıkları durumu harikulade anlatan bir laftır. Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayarak maalesef yapılan bunca icraatı bozmaya kalkarsanız, büyük bir zararla karşılaşırsınız demektir.

Türkiye Cumhuriyetini kuranları ve arkasındaki aklı görmemek ve müteşekkir olmamak maalesef sadece körlükle ve kötülükle iştigaldir.

Atatürk bir put değildir. Son dönemde her nedense verilmek istenen mesaj budur.

Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin kurucusudur.

Hani yazımın başında Atatürk hiç bir şey yapmadı diyenlere birkaç örnek vermiştim ya şimdi de vatanın her karış toprağına sahip olan, vatanı bölmeyen, korumaya çalışan ve Çanakkale Savaşı, Trablusgarp Savaşında bizzat savaşarak çarpışan ve kazanan bizim dedelerimizle beraber Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu da hatırlatayım dedim.

Hiç değilse bir kereliğine bu aziz vatanı kurup, kurtaran Atatürk’e Allah rahmet eylesin diyebilseniz.

Hiç değilse bir kere minnettar kalabilseniz.

Hiç değilse bir kere Allah razı olsun diyebilseydiniz.

Bir kerede teşekkür edebilseydiniz tüm bu nimetlere…

Neden bu kadar cumhuriyet düşmanlığı; Cumhur halk demektir. Bunu da hatırlatayım. Cumhuriyette halkın iradesidir. E o zaman nedir sizin sıkıntınız?

Sanırım Atatürk’ü putlaştıranlara en iyi cevabı yine Atatürk kendi vermiştir. O öngörüsü çok yüksek bir insan olduğu için bugünleri görerek ve bilerek “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır” dedi.

O düş görmedi. Hayal hiç görmedi sadece gerçekleştirdi.

Kasım ayı benim için hep hüzün olmuştur. Zaten son günlerde hep hüzün yaşamıyor muyuz? Sevincin değeri yitip giderken hüzün bu günlerde herkesi ve her yeri kaplayıverdi. Hele bir de Kasım olunca daha da bir kasvetli oluveriyor bu hüzün. Çünkü Kasım ayı Ulu Önder Atatürk’ümüzün hayata gözlerini yumduğu aydır. Kasım ayının misyonu büyüktür ve ağırdır. Ama gözlerimiz yaşlı, boynumuz bükük olsa da bugünü daha da güçlü kutlamalıyız. Bu günler Atatürk’ü daha fazla idrak etmek ve onun emanet ettiği bu vatanı nerelere geldiğini düşünüp muhakeme etme günüdür. Allah rahmet eylesin Atam. Nurlarda yat Atam…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum