H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

Bir Turnalı Köyü Hikâyesi

Hüseyin Çavuş; dönemin koşulları gereği uzun süreli askerlik görevini ifa etmek üzere köyü Turnalı’dan ayrılır, yola düşer. Arkada bir eş, ana-baba, sevenler, komşular… Ne fayda; vatan borcu en önemli görev olarak insanı bekler. Ulaşım zordur. Belki at sırtında, belki de yürüyerek Tokat’taki birliğine ulaşır.

 

Askerlik görevinin süresi şu kadardır diye bir kural yoktur. Vatanın içerisinde bulunduğu koşullar hep müdafaa, hep askerlik, hep savaş durumudur. İçeride isyanlar, sınırlarda sıcak çatışmalar vatan evlatlarını bekler. Gidenin geri geldiği çok nadirdir. Hani Yemen’de, hani Çanakkale’de olduğu gibidir her yer. Çaputun can olduğu, çarığın kan olduğu dönemler hani…

 

Aradan yıllar geçer, ne haber ne selam… Köydekiler Hüseyin Çavuş’tan ümidini keser. Ama Hüseyin Çavuş şansı yaver giden nadir askerlerden birisidir. 7 yıl üzerine tezkeresini alır ve köyün yolunu tutar. Güç bela Trabzon, oradan Araklı ve nihayet Turnalı’da sona erecek olan sıla ve eş hasreti. Özlem dolu geçen yılların ardından baba ocağının tüten dumanının kokusunu almanı tarifi yoktur onun için.

 

Hüseyin Çavuş’u kapıda gören anası onu tanımaz. Askerliğin tüketmiş olduğu Hüseyin anasının bile tanımayacağı kadar değişmiştir. Sadece “oğlum Hüseyin’e ne kadar da benziyorsun” diyecek kadar yaklaşmıştır ona anası. Bu hal Hüseyin’e acı verir, ama kendini saklar. Kardeşi Hasan’ı bir arkadaşı edasıyla sorar. Anasından aldığı haber Hüseyin’i yıkar.  

 

Hüseyin Çavuş’un askere giderken geride bıraktığı karısı, geçen uzun yılların ardından şehit düşmüş olduğu düşüncesi ile kardeşi Hasan’a nikâhlanır. Hüseyin Çavuş kimseyle görüşmeden Turnalı’yı geride bırakır ve Trabzon’un yolunu tutar. Dramatik bir ayrılıktan sonra Trabzon Arafilboy’da yeni bir yaşama başlamayı dener.

 

İşte, Turnalı’dan olan bu ayrılık, Arafilboy’da bir başka eş ile kurulan yeni bir aile, doğan çocuklar ve torunlar anlamına gelir. Ben; Arafilboy’daki beşinci kuşak torunlardan bir tanesi olarak, bu hikâyeyi ilk kez İzmit Başiskele’de yaşayan değerli insan, Turnalı Köyünün duayeni, sevgili ağabeyim Murat Keleş’ten dinledim.         

 

Araklı-Dağbaşı yolunun 18. Kilometresinde sağa sapılarak girilen önce toprak, sonra beton yolun sizi götürdüğü yerdir Turnalı Köyü. Eski adı ile Os köyü tipik bir şirin Karadeniz köyü olarak Araklı’nın oldukça eski bir yerleşim yeri. Bu Pazar günü köyün çalışkan muhtarı Sevgili Hüseyin Şahinkaya, ben ve iki yakın dostumu Araklı’da karşılayıp bizi Turnalı’ya götürdü. Turnalı bütün Karadeniz köyleri gibi çok göç vermiş bir köy. Dolayısıyla o kadar gurbette yaşayan memleket sevdalısına sahip. Bayram için köye gelmiş olan gurbetçiler memleket özlemini gideriyordu.

 

Muhtar Hüseyin Şahinkaya, köyde neredeyse çözülecek sorun bırakmamış. Okul, sağlık ocağı, su şebekesi bakımlı ve arızasız... İşini iyi yapan bir muhtar olduğu her halinden anlaşılıyor Hüseyin Beyin. Köy camisi bir antika gibi duruyor. 1837 yılında yapıldığı söylenen camide tavan oymaları ve işlemeler görülmeye değer. Bizi büyük bir konukseverlik ile karşılayan köy sakinleri ile çok hoş vakit geçirdik doğrusu. Karadere vadisine hâkim bir tepede, güzel bir güz havasında ata ocağımı ziyaret etmenin verdiği iç huzuru ile köyden ayrıldık.

 

Bir de dedemin dedesi Hüseyin Çavuş’un kardeşi Hasan’ın beşinci kuşak torunlarından olan ve İzmit’ten bayram ziyareti için köye gelmiş olan Hasan Çuhadar ile tanışmış olmanın verdiği hoş duyguyu da yaşadım.

 

İyi bayramlar dileğiyle… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.