BİR YUDUM SAYGI

BİR YUDUM SAYGI

Milli takıma çağrılabilmenin kriteri kesinlikle yok. Ne kriteri, performans mı? Kendi takımında oynamayan oyuncuların çoğu milli takımda oynuyor. Sakatlık mı? Hayır. Yaş mı? Hiç değil. Oynadığın takım mı? Belki bu. Ama asıl sebep hiçbiri

 

Dini inancımın tartışılması, Trabzon insanının benim için ‘tarikat’tan falan bahsetmesi, Trabzon’dan böyle seslerin yükselmesi doğru bir şey değil. Ben diyorum ki; hatalı kim? Bu bizim evladımızsa, alalım konuşalım eksiklerini. Onu kucaklayalım

 

 

O, taraftarın unutamadığı ‘Kral’ Fatih Tekke… Bugüne kadar hakkında çok şey söylendi; asi yapısı, dini inancı tartışılıp durdu. Olayı tarikat boyutunda bile tartışanlar oldu. Ancak o, sadece futboluyla konuşmak ve konuşulmak istediğini söyledi. Çokları bilmez; sağ ayak bileğinde 6 platinle oynuyor. Altay’a gitti, ayağı kırıldı, yalmadı. Gaziantep’e gitti, itildi, yılmadı. 2000 yılında, Özkan Sümer’den aldığı telefonla, hiç düşünmeden, doğduğu evinin yolunu tuttu. O tekke, kovularak gönderildiği Trabzonspor’da efsane oldu. Trabzonspor sevdası gözlerinden okunuyor. Bu konuda da çok duygusal. Kayınpederi olan eski futbolcu Aziz Bey ve çocukları ile birlikte çok keyifli, bir o kadar da samimi bir ortamda röportaj yapma fırsatı bulduk ‘Kral’la.Çok şey istemiyor; sadece saygı.  Huzurlarınızda, Fatih Tekke’nin, Spor Müdürümüz Sertaç Hellaç ile yaptığı söyleşi…

 

“RUSYA’DA MUTLU DEĞİLİM”

“Aslında Rusya’da sıkıntım yok. Ağustos’ta 3 senem doluyor. Tek başıma olmak benim için zor oluyor artık. Bir şekilde oradan ayrılmak istiyorum. Gerçi bunu hep dile getirdim. İnsanlar çok farklı. Farklı bir kültür, farklı bir dil… Ancak şunun özellikle altını çizmek istiyorum: Saha içerisinde hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım. Taraftar ve saha içerisi mükemmeldi. Taraftar beni çok seviyordu. Çünkü oynadığım maçların birçoğunda yüksek performans gösterdim. Kazanılan şampiyonluk ve UEFA kupasında takıma büyük katkı sağladım.”

 

MOSKOVA MAÇI ÖNCESİ ŞOK!

“Ayrılmak isteğimi defalarca dile getirdim. Sonunda da 1 ay içerisinde kulüp tarafından satış listesine koyuldum. Ancak tam olarak neden satış listesine koyulduğumu bilmiyorum. Şöyle bur olay yaşandı Dinamo Moskova maçı öncesi antrenmanlarda gayet iyiydim. O maça kadar da 4 gol nasip oldu bize. Cumartesi günü gidiyoruz, Cuma gününe kadar taktik idmanların tümünde forma giydim. Cumartesi eşofmanları giydim. Hoca odaya girdi, “Fatih sen gelmiyorsun. Nedenini sana pazartesi günü söyleyeceğim” dedi.”

 

“NE SEBEP NE CEZA NE TEBLİGAT”

“Bu konuşma yaşandıktan sonra ben ‘kalakaldım.’ Pazartesi’yi bekledim. Pazartesi oldu, açıklama beklerken, ne hocadan ne de başkandan bir açıklama geldi. Sadece kulüpten beni biri aradı, “Artık ikinci takımla antrenmanlara çıkacaksın” diye. Şaştım kaldım. Öyle 3-4 hafta ikinci takımla çıktım. Hala daha ne bir sebep, ne bir tebligat var. Kazanmış olduğum primlerimi alıyorum. Bu da demek oluyor ki ceza vermediler. Yani neden beni durup dururken satış listesine koyduklarını anlamış değilim.”

 

“ÖZÜR DİLEMESİNİ DE İYİ BİLİRİZ”

“2 yıldır milli takıma çağrılmıyorum. Bu iki yıl içerisinde performans olarak çok iyi dönemlerim oldu. Hak ettiğimi olduğum çok iyi dönemler vardı. İlk milli maçım 19 yaşında, 31 yaşındayım belki de 30 kere milli olmuşumdur. Bunun 70-80-90 olması gerekirken. Bir şekilde bunun da sebebini anlayamadım. Fatih Terim’le ilgili de, bunu daha önce de söyledim; milli takımda oynama adına değil, insanlık adına eğer bir hata yapmışsak özür dilemesini de biliriz. Ahlaki bir durum olsa ben bunu halletmesini de bilirim ama öyle bir şey de yok.”

 

“HENRY BİLE İLK KEZ KUPA ALDI”

“Bir futbolcunun yaşayabileceği en güzel şeyleri Zenit’te yaşadım. Gittiğim ilk sene lig şampiyonu olduk. Kupa. Sonrasında UEFA Kupası ve Süper Kupa. Bunlar her futbolcuya nasip olmaz. Barcelonalı Thierry Henry bile hayatında ilk kez kulüp bazında uluslar arası kupayı geçtiğimiz sezon aldı. Aldığımız Süper Kupa’nın haricinde de tüm kupalarda çok şükür birebir etkimiz oldu. Orantıya vurduğunuz zaman en fazla golü ben atmışım orada. 3 senedir sürekli oynayan 30 gol atabilmiş.”

 

“TRABZONSPOR HER ŞEYİ BİLİYOR”

“Türkiye’ye dönersem ilk tercihim tabii ki Trabzonspor. 1,5 sene önce Fenerbahçe 7,5 milyon euro vermesine rağmen kulüp 10 milyon euro istedi, beni vermedi. 2 seneden beri gelişmelerin tümünü Trabzonspor’a aktırdım. Şu anda da böyle, devre arasında da böyleydi. Benim gerçek durumumu, bonservis bedelimi, Trabzonspor Kulübü biliyor. Bilmek zorunda. Bu benim kendi sorumluluğum. Şunun da altını çiziyorum: Bir futbolcu, “beni alın” demez. Ben de asla böyle bir şey söylemem.”

 

“BENİ DOĞDUĞUM YERE GÖMÜN!”

“Avrupa olursa, Avrupa’ya giderim. Şu ana kadar Trabzonspor’dan herhangi bir teklif gelmedi. Hayat benim için şöyledir; gurbette yaşayan bunu çok iyi bilir: İnsan doğduğu yerde gömülmek ister. Trabzonspor da bizim için öyle. Ben Trabzonspor’da Fatih Tekke oldum. Burada ağabeylerimizin, büyüklerimizin inisiyatifi önemli. Karar mercii biz değiliz. Onlara göre uygun şartlar oluşursa veya saha içerisinde benim gibi bir oyuncunun ihtiyacı hissedilirse böyle bir teklif olabilir. Ancak yineliyorum; halen gelen bir şey yok.”

 

DİNİ İNANCI VE HAYATA BAKIŞI

“Kulağıma gelen çok üzücü şeyler var. Röportajdan önce seninle yaptığımız sohbette de konuşmuştuk; camia olarak, kendi değerlerimizle, özellikle Trabzonsporlu oyuncularla birliktelik kurmalıyız. Benim bazı özelliklerim, başkalarının hoşuna gitmeyebilir. Bu, görüntü olarak da, davranış olarak da olabilir. Buna saygı duyuyorum. Ancak ben nasıl saygı duyuyorsam, insanların da bana saygı duymasını beklerim. Sadece camia değil, toplumdan da beklentim bu. Bunun içerisinde benim dini inancım da, hayata bakış açım da olabilir.”

 

“İNSANLAR BENİ BİR TANISA…”

“İnsanlar beni tanımıyorlar. Beni bir köşeye sıkıştırıp duruyorlar; iyi veya kötü. İnsanlar beni tanısalar belki daha farklı düşünecekler. Ben profesyonel futbolcu olarak saha içerisinde işimin gereğini hem performans hem de diğer açıdan yapabiliyorsam gayrisi kimi ilgilendirir? Avrupa’da bu böyle. Avrupa’da sahanın dışındaki şeylerle ilgilenmiyor. Ben Türkiye’ye gelirsem maddi olarak da manevi olarak da kaybım olur. Ama ben kendimi çok iyi hissediyorum ve kariyerimi kulübümde şampiyon olarak tamamlamak istiyorum.”

 

“ADVOCAAT BİZE SİGARA İÇİRDİ”

“Benim futbolum konuşulsun. Yaptığım ve yapabileceğim şeyler konuşulsun. Avrupa’da, oyuncu idmandan sonra, maçtan sonra ne yapmış kimse bakmaz. Çok çarpıcı bir örnek vereyim: UEFA Kupası’nı kazandık. Soyunma odasındayız. Hoca bütün oyunculara şampanya ile birlikte sigara içirdi. Düşünebiliyor musun? Ve böyle de fotoğraf çektirdi. Puroları getirdi, herkese içirdi. Soyunda odasında şampanyalar, kadehler… Anlatmak istediğim şu: Onlar küçük işlerle uğraşmıyorlar.”

 

DİNİ ÜST DERECEDE YAŞAMAK

“Aslında benim tarafımdan baktığın zaman; ben öyle bahsettikleri gibi dini çok üst boyutunda yaşayabilen bir insan değilim. Hani olabilsem! Herkesin hayatı ve çizgisi var. Asiliğe gelince… Trabzonspor’un menfaati dışında bir asiliğim olmuşsa bu benim en büyük hatamdır. Öyle asilik olmaz. Ama benim bir karakterim var ve vazgeçemem. Saygı konusunda biraz daha esnek olabiliriz. Toplumda bulunan her birey sizin gibi düşünmek zorunda değil. Bazen çocuğunuz bile sizin gibi düşünemiyor.”

 

“TRABZON’UN KONUŞMASI YARALIYOR”

“Ben profesyonel futbolcuyum. Hayatım boyunca, giydiğim formadan, doğduğum şehirden ve ismimden dolayı birçok yerden kısıtlandım. Benim gibi birçok değerli ağabeyim de kısıtlandı. Tüm bu güçlükler önümüzdeyken bir de Trabzon insanının benim için ‘tarikat’tan falan bahsetmesi, Trabzon’dan böyle seslerin yükselmesi doğru bir şey değil. Bu benim için değil, daha öncekilere yapılanlar için de geçerli, bundan sonra yapılacaklar için de. Ben diyorum ki; bu bizim evladımızsa, alalım konuşalım eksiklerini. Ama onu kucaklayalım.”

 

“HEPSİ İNANÇLI, HEPİMİZ İNANÇLIYIZ”

“Zenit beni alırken, başarımdan dolayı o kadar yüklü paralar verdi. Türkiye’deki oyunculara baktığınız zaman dini inancı yok mu? Hepsi inançlı, hepimiz inançlıyız. Kimin ne kadar inançlı olduğunu kim bilebilir ki? Bunun konuşmaması lazım. Şu anda kendimi çok çok iyi hissediyorum. 1 senedir sakatlığım yok çok şükür. Gideceğim kulüpte tecrübemi gençlere, arkadaşlara, kulübe en iyi şekilde yansıtırım. Benim bir yaşamım var; bu saha içerisinde değil. İnsanların bütün düşüncelerine saygım olmuştur, ben de insanlardan saygı bekliyorum.”

 

“BEN GERÇEK TRABZONSPORLUYUM”

“Haksızlığa, gençlik dönemlerimde çok yanlış tepkiler göstermiş olabilirim. Ancak geçen 3 yıl içerisinde birçok yanlışımı, eksiğimi görebilme fırsatı yakaladım. Çok çok başarılı geçen bir 3 yıl var ancak buna rağmen çok daha iyisini yapabileceğimi gördüm. Trabzonspor’la alakalı olarak şunu söyleyebilirim: Ben gerçek Trabzonsporluyum. Bu Trabzonspor’un şu tecrübemle birlikte her zaman içinde kalmayı isteyen bir insanım ve Allah nasip ederse de kalacağım. İnsanın bakışına ve inancına göre onu değerlendirmek doğru bir şey değil.”

 

“ŞAMPİYONLUK ZATEN BEKLENMEZDİ”

“Geçen seneki takımdan şampiyonluk beklemek doğru değildi. Yeni yapılanmış bir kadro. Bu sene, geçen seneki eksikleri görme adına fırsat. Geçen sene şampiyon olabilir miydik? Evet. Çünkü Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kötü sezon geçirdiler. Futbol adına baktığınız zaman; Trabzonspor şampiyonluğa ulaşacak bir futbolu ortaya koyamadı. Transferlerle ilgili de çok şey söylenebilir ancak konuşmam doğru olmaz. Türkiye’nin gerçeği bu.”

 

“İNANİLMAZ DERECEDE ŞAŞKINIM”

“Gökhan Ünal, genç bir kardeşimiz. Trabzonspor’da futbol oynamak öyle kolay değil. O çocuklar da elinden geleni yaptı. Buradan şu konuya geçebiliriz; Türkiye’de inanılmaz bir transfer kargaşası var. Futbolu bildiğini söyleyen insanlar, futbolu çok iyi bilmiyor. Biz futbolcular olarak kendi aramızda konuştuğumuz zaman her futbolcunun bir değeri var. Ama öyle şeyler oluyor ki; bir oyuncunun değeri 1’se 5 olmuş. Veya oyuncunun yapabileceği 1’se, birileri 10 söylüyor 10 oluyor. İnanılmaz derecede şaşıyoruz.”

 

ALT YAPI DURAKLAMA DÖNEMİNDE

“Trabzonlu futbolcuların olması Trabzonspor için avantaj. Hele de gençseler, sahip çıkılması gerekir. Hep Trabzonlu olup, Trabzonsporlu olmakla, başka bir şehirden olup yine Trabzonsporlu olmak çok farklı. Trabzonsporlu futbolcuların dışlanması –ki böyle durum varsa- doğru bir şey değil. Alt yapı konusuna değinirsek; uzun süredir alt yapıdan oyuncu yetişmemesi, daha yetişmeyeceği anlamına gelmez. Trabzonspor, altyapıda duraklama dönemi yaşıyor dersek daha anlamlı olur.”

 

İSTANBUL TAKIMLARI DEVREYE GİRDİ

“Türkiye’den 2 İstanbul takımı teklif yaptı. Fakat şartlar benim istediğim gibi oluşmuyor, beklemedeyim. Bunun yanı sıra, Almanya’dan Hertha Berlin kulübüyle ilgili Çarşamba ya da Perşembe günü bir gelişme olabilir. Rusya’dan Rubin Kazan da bana teklif yaptı. Rubin Kazan bölgesi hep Türklerin yoğun olduğu yer. Türkiye’ye dönersem, çok iyi şeyler yapabileceğimi düşünüyorum. Avrupa da olursa aynı şekilde. Önümüzdeki 3 sene en üst düzeyde performans ortaya koyacağıma inanıyorum.”

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.