Biraz büyük sözü dinleyin

Sevgili okurlar bu adada gecikmeli bir konu ile karışınıza geldiğim için sizlerden özür diliyorum.

Aslında geride bıraktığımız pazartesi günü yazacaktım ama Başbakan Binali Yıldırım’ın Trabzon’da yaptığı mitingine öncelik verdim.

Gecikmeli olsa da anlatacağım konu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğulu’nun ilçe belediyelerinden ve inşaat şirketlerinden yana dert yanmasıyla ilgili… 

Şimdi de, neden bu sütunlara daha önce gündeme gelmiş bir konuyu bugün anlatma gereği duyduğumu açıklayayım.

Geçen hafta içinde iki cenazeye iştirak ettim… Bir Arsin’in Örnek Köyü’nde, diğeri de  Çukurcayır’daki Muradiye Camisinde kıldığım Cenaze namazlarından sonra gördüğüm betonlaşma karşısında verilecek  mücadelede benim de bir tuzum olsun istedim.

Sahil yolundan Arsin’e giderken yüzünüzü güneye çevirdiğinizde eskiden görmeye alıştığımız çaylıklar, ağaçlar kaybolmuş. Yomra’da yüksek yüksek binalar bir birleriyle yarışı hale gelmiş. Aynı şekilde fındıklıkların, bahçelerin sökülüp betona teslim olmuş Boztepe’de ve Çukurçayır’da yeşil olarak bir tek mezarlıklar kalmış.

İşte Trabzon Büyükşehir Başkanı OFG de bu konuyu gündeme almıştı…

İnşaat şirketleriyle ve ilçe belediyeleri ile ruhsat konusunda ters düştüğünü deyim yerindeyse kimseye yaranamadığın anlatmıştı.

Başkan Gümrükçüoğlu yüksek binalarla tarumar edilen Trabzon’da “yarım kalan ormanında”  kül olmaması için yerel basının ve halkın kendisine yardımcı olmasını istemişti.

***

Belli ki yok olan yeşilin karşısında Başkan Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’da aralıksız süren beton hakimiyetine daha fazla sessiz kalmayı vicdanı kabul etmemiş. Gelecek nesillere yaşana bilir bir Trabzon bırakmak için herkesin daha duyarlı olmasını istiyor.

Gümrükçüoğlu en çok da ilçe belediyelerinden rahatsızlığını dile getirdi. Büyükşehir olmadan önce İlçe belediyelerinin deyim yerindeyse yangından mal kaçırır gibi önüne gelen  inşaat firmasına ruhsat verdiklerini, kibrit kutusu gibi üst üste yan yana yükselen betona seyirci kaldıklarını anlattı.

Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim…

Büyükşehir Başkanı Gümrükçüoğlu çok geç kaldı, maalesef  “atı alan Üsküdar’ı geçti”!

Yıllardır, her seferinde asıl kentsel dönüşümün ilçelerde, Çukurçayır’da ve Boztepe’de   yapılmalı deyip yetkilileri hep uyardık. Fakat 7 senedir haklı söylemlerimize kimsenin kulak vermediği ortaya çıktı.

Şimdi gelinen noktada durumun kötüye gittiğini yetkililerden duymak üzücü! Buna rağmen geçmişte yapılan yanlıştan dönmeyi de büyük bir gelişme olarak görüyorum. Zararın neresinden vazgeçilirse kar olduğunu da çok iyi biliyorum.

*** 

Daha fazla uzatmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üslubuyla ilçe belediyelerine ve keselerini doldurmak için yarış yapan inşaat şirketlerine seslenmek istiyorum…

Ey, paragözler bu kafada devam ederseniz yakında gölgesinde oturacak bir tek ağaç bulamayacaksınız! Gelin büyük sözü dinleyin! Daha fazla yeşile kıymayın!”  

Yarın çok geç olabilir…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.