‘Birinci çıkmazsam atanmayı talep etmem!’

‘Birinci çıkmazsam atanmayı talep etmem!’

Haziran’ın ikinci haftasında yapılacak olan Rektörlük seçimlerinde birinci sırada çıkmaz ise çekileceğini kaydeden KTÜ Rektör’ü Prof. Dr. İbrahim Özen, “Eğer birinci sırada çıkmayacaksam atanmayı asla talep etmem. Bunu da gönül rahatlığı

TARİKAT VE CEMAAT İDDİALARI YANLIŞ

KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Haziran’ın ikinci haftasında yapılacak olan Rektörlük seçimleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kendisi hakkında basında çıkan bazı iddialara da cevap veren Özen, üniversitede öğretim görevlilerinin gruplandırılmasına karşı çıktığını belirtti.  Olaylara bir öğretim görevlisi gözüyle baktığını ve öyle değerlendirdiğini belirten Özen, “Dolayısıyla öğretim üyelerinin bir takım guruplar şeklinde tasnif edilmesinin üniversitenin yararına olmadığını düşünüyorum” dedi. Farklı fikirlerin olmasının üniversitenin doğallığından kaynaklandığını kaydeden Özen, “Eğer burada bir tarikat ve cemaatten bahsediliyorsa o zaman kimin hangi cemaatten ya da tarikattan olduğu isimleriyle ortaya konulmalıdır” ifadesini kullandı.

 

KİMSENİN OYUNA İPOTEK KOYAMAYIZ

Hangi öğretim üyesinin kime oy vereceğini kimsenin bilemeyeceğini dile getiren KTÜ Rektör’ü Prof. Dr. İbrahim Özen, bu konuda tahmin yürütmenin oyu bağlamak anlamına geleceğini kaydetti. Öğretim üyesinin vicdanıyla baş başa oy sandığının başına gideceğine inandığını belirten Özen, “Bu bir tercihtir. Öğretim üyeliği toplumu oluşturan mesleklerin en üst seviyesinde bir meslektir. Öğretim görevlisi arkadaşlarımız iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayrıt edecek bilgi ve donanıma sahiptirler. Hiç kimsenin oyuna ipotek koyamazsınız. Hiçbir vaat ile de öğretim görevlisinin düşüncesini etkileyemezsiniz” diye konuştu.

 

YANDAŞ VE KARŞIT AYRIMI YAPMADIK

Göreve geldikleri günden itibaren hiçbir ayrım yapmadan öğretim görevlileri ve Asistanlara rahat çalışmaları konusunda her türlü imkanı ve ortamı sağladıklarını kaydeden KTÜ Rektör’ü İbrahim Özen, “Bunu yaparken de onların bize oy verip vermeyeceği konusunu hiç düşünmedik. Üstelik biz bunları seçim arifesinde de yapmadık. Göreve geldiğimizden bu yana gerekli iyileştirmeleri yapıyoruz. Biz yandaş ve karşıt ayrımı da yapmıyoruz. Öğretim görevlilerinin rahat ve huzurlu bir ortamda hizmet etmeleri gerektiğine inandığımız için bu konuda gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Rektörlük seçimlerinde oy kullanacak öğretim görevlilerinin yüzde 85-90 oranında düşünce ve eğiliminin belli olduğunu öne süren Özen, “Yapmayı isteyip de yapamadığımız şeyler vardır. Yaptıklarımızın arasında hatalarımız da mutlaka vardır. Öğretim görevlilerimizin bize yaptıkları nezaket ziyaretlerinde konuşup tartıştığımız konular oluyor. Bu konuşmalarda onların taleplerini alıyoruz. Görevde olduğum 4 yılın da hesabını veriyorum. Bu nezaket ziyaretlerinin oy tablosunu pek fazla değiştireceğine inanmıyorum” dedi.

 

KRİTERLERİMİZİ HEP YÜKSEK TUTTUK

Görevde oldukları 4 yıl içerisinde üniversiteye 230 civarında öğretim görevlisi aldıklarını kaydeden Özen, “Üniversitemizde 2004 yılında 611 öğretim üyesi vardı. Şu an öğretim üyesi sayımız 707’dir. 145 öğretim görevlisi başka üniversitelere gitti. Bunların yerine 230 kişi alındı. Bu alımlar üniversitenin kriterlerine göre yapıldı” diye konuştu. Üniversitenin kriterlerinin YÖK’ün üzerinde olduğuna dikkat çeken Özen, “Profesörlüğü gelmiş ama kriterlerini sağlayamayan arkadaşlarımız var, biz onları onore etmek adına bile bu kriterleri aşağıya çekmedik. O seviyeyi hiç düşürmedik. Bunlar bizim arkadaşlarımız ve profesörlüğü alamadılar” dedi. Göreve geldiklerinde YÖK’ün sıralamasında, KTÜ’nün 210 yayın sayısı ile 35. sırada yer aldığını belirten Özen, “Biz araştırma projelerine destek verdik ve yayın yapan öğretim görevlilerine maddi destek sağlamaya gayret ettik. 2006 yılında 210 olan bu rakam 340’a çıktı ve 30’uncu sıraya indik. 2007 yılında bu rakam 414’e çıktı, YÖK sıralamasında ise 22. sıraya indik. Akademik çalışma olarak dibe vurmak bumudur?” ifadesini kullandı.  

 

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLARAK DEVAM EDERİM

Üniversite ile ilgili olarak siyasilerin ve Trabzon’da yaşayan herkesin görüşlerinin değerli olduğunu ve dikkate alındığını belirten Özen, “Ama bu düşünceler Rektörü atamada tek başına bir kriter oluşturmaz” dedi. Rektörlük seçimlerinde eğer birinci sırada çıkmaz ise çekileceğini kaydeden Prof. Dr. İbrahim Özen, “Eğer seçimlerde birinci sırada çıkmayacaksam atanmayı asla talep etmem. Bunu da gönül rahatlığı ile söylüyorum. Arada bir tek oy farkı dahi olsa bu durumda bile benim göreve devam etme gibi bir talebim olamaz. Hemen ertesi gün benim için onurlu bir görev olan öğretim görevine geri dönerim. Eğer seçimi kaybedersem benim başka şehre gideceğim konusunda fikir yürüten insanlar görecektir ki; ben Trabzon’da kalacağım ve burada yaşayacağım” ifadesini kullandı. KTÜ’nün büyük bir üniversite olduğunu vurgulayan Özen, “KTÜ birinci sınıf üniversiteler arasında yer almaktadır. Kurumsallaşmış ve eğitimde 53 yıllık bir geçmişi var. Bugüne kadar yapılan Rektörlük seçimlerinin hiç birisinde farklı bir uygulama olmamıştır. ODTÜ ve Hacettepe’de de farklı bir uygulama olmamıştır. Ve bundan sonra da farklı bir uygulama olacağını sanmıyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.