H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

Birisi Daha Var…

77 yıllık yaşamının büyük bir bölümünü anti-emperyalist mücadele ile geçirmiş bir adam… Altı kez kurşun yemiş, 14 yıl ağır işkence ve tecrit altında hapis yatmış damardan bir solcu. Hep toplumsal düşünmüş, tüketim toplumlarını besleyen sistemin tıkanmaya yüz tutmakta olduğunu her zeminde haykırmaya devam etmiş bir siyaset adamı.

 

Aslında kendisinin oturma hakkı olan ve 42 personelin görev yaptığı sarayda yaşamayı reddedip, Montevideo yakınlarındaki karısına ait toz toprak köhne bir çiftlikte karısı ile birlikte mütevazı yaşamını sürdürüyor. Aylık geliri olan 12 bin doların 11 binlik kısmını muhtaçlara, evsizlere dağıtıyor, kendisi bin dolar ile gül gibi geçiniyor. Üstelik çiftlikte kendi yetiştirdiği sebze meyveyi kent pazarına gönderiyor, kasımpatıları yerel pazarda satmaya devam ediyor.

 

1987 model 1800 dolarlık vosvos’u dışında hiçbir malvarlığı olmayan bu adam kendi kahvaltısını kendisi hazırlıyor. Mutfağı basit ve sade, adi fayans döşeli... Çaydanlığı alüminyum, ocak dört göz… Kendi yetiştirdikleri ile idare eden, minimum israflı bir yaşama sarılmış derin bir evliya.

 

Belli ki yaşamın şifrelerini çözmüş. Ekonomiyi tüketim için değil, insanca yaşam için planlayan, geliştirdiği model dünyaya örnek olmuş bir halk adamı.

 

Adı… Jose

Soyadı… Mujica

İşi… Uruguay Devlet Başkanı

 

Evet, inanılır gibi değil, ama böyle. Halen dünyanın en fakir devlet başkanı unvanını elinde bulunduran bu insan, şimdi yani 2014’te, bize epeyce uzakta ama bu dünyada bütün karizması ile birlikte yaşamaya devam ediyor. Rüya gibi değil mi?

 

Ülkesi geçen ay “The Economist” tarafından yılın ülkesi seçildi. Yürütmekte olduğu ekonomik reformlar gelişmekte olan ülkelere model olarak gösteriliyor. “Uruguay modeli” krize giren dünya ekonomisi için örnek olarak gösterilmeye başlanmış durumda. Son 10 yılda Uruguay’da ihracat artışı, borsada büyüme, ekonomide istikrar göze çarpan ana unsurlar olmuş durumda. Kişi başına ulusal gelir 17 bin doların üzerine çıkmış ve üstelik Uruguay Türkiye’nin 90’ıncı sırada bulunduğu BM İnsani Gelişim Endeksi’nde 55’inci sıraya yükselmiş.

 

Türkiye’nin içine düştüğü şu bunalımlı dönemde dünyadaki umut verici örnekleri yakından izlemeye ne kadar da ihtiyacımız var. Bu dünyada Jose Mujica gibi devlet başkanları da var. Bizdekileri gördükçe, bu dünyada birisi daha var demekten başka çaremiz yok. Şimdilik…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.