Birleşme yeni partide mi MHP’de mi?

Eskiden demirperde ülkelerinde, dünden bugüne körfez ülkelerinde iktidarda olan partinin genel başkanı, yani devlet başkanı istemedikten veya alaşağı edilmedikten sonra koltuğu bırakmazdı… Ki, hala çoğu ülkede durum aynı!

Türkiye’de çok partili sisteme geçildikten sonra iktidar veya muhalefetteki partilerin başkanları gel-git yaptılar. Seçim kaybetseler dahi koltuğu bırakmadılar. Adnan Menderes, 1950’de başbakan oldu, ihtilal olmasaydı herhalde ömrünün sonuna kadar başbakandı. İnönü CHP genel başkanıydı, onca seçim kaybetti, 1970’li yılların ortalarında parti içi varyasyonlarla alaşağı edildi. Erbakan, Türkeş, Demirel, Özal için de durum aynı.

Peki, bugün bu tablo değişti mi?

20 yılda 20’nin üzerinde seçim kaybeden Devlet Bahçeli, hala partinin başında… AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da 15 yıldır partinin başında ama 15 yıldır sonuçta seçim kazanıyor. CHP’nin 6 oku yani 6 ilkesi olmasına rağmen hala fraksiyonlar partisi. Deniz Baykal bir yanda, Alevi eksenli politikacılar diğer yanda, Güneydoğulular, Karadenizliler, batıdakiler farklı… 7 değil belki de 17 ayrı renkte olan CHP ilk kez referandumda dik durdu gibi!.. Ki, CHP’nin dik duruşunda MHP’li muhaliflerin ve ülkücülerin büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

***

 

Devlet Bahçeli ve partisi, genel ve yerel seçimlerde yüzde 12 ila 15 arasında oy alırdı. AKP ile MHP’nin son seçimde aldıkları toplam oy yüzde 61-62 civarında idi.

Referandum sonrasında ise bu oy oran yüzde 51.4 e indi… Ki, 51.4’ün içinde azımsanmayacak ölçüde Güneydoğu, BBP, BTP gibi partilerin de oyları vardı.

AKP’nin referandumdaki parti oyunun yüzde 42 ila 45 arasında olduğu söyleniyor…
***

MHP’nin referandumdaki ‘evet’e katkısı ne kadar?

Kimileri yüzde 30-35 bandında yani 3-4 hatta 5 puanlık bir katkısı olduğunu iddia ediyor.

Bize göre MHP’nin ‘evet’e katkısı parti oyunun yüzde 10’unu geçmez. Yüzde 51.4’ün ancak yüzde ikisi MHP ve ülkücü camiadan gitmiştir…

Bu durumda MHP Genel Başkanı ve genel merkez, taban desteğini tamamen kaybetmiştir.

Referandumda ‘hayır’ oyu veren MHP’li ve ülkücüler, bundan böyle MHP’ye oy verebilir ama Devlet Bahçeli’ye ve Devlet Bahçeli’li MHP’ye kesinlikle oy vermez.

***

Peki, ne olacak?

Devlet Bahçeli genel başkanlıkta ısrar ederse, parti kapanacak!

Israr eder mi? Bize göre edecek!

Kongreye giderse genel başkanlıkta kalabilir mi? Asker delege yapsa da kalamaz kalsa da parti kapanır.

Devlet Bahçeli’nin koltuğuna bugünkü tabloda en yakın isim Koray Aydın gibi görünüyor. Diğer adaylar partiden ihraç edilmiş, Koray Aydın ise korunmuş.

Peki, Koray Aydın ile parti toparlanır mı?

Aydın liderliğindeki MHP üç aşağı beş yukarı ancak partinin oyunu alabilir... Ki, bunu alabilmesi için muhaliflerin ve ülkü ocakları eski başkanlarının Koray Aydın’a destek vermeleri gerekir.

MHP ve ülkücü camianın bu tablo içerisinde yapacağı iş, parti içi mücadeleyi bir yana bırakarak kamuoyunda en fazla destek gören ismin etrafında birleşmesidir.

Bu birleşme yeni partide mi olur yoksa MHP’de mi?

Yeni partide olursa, CHP ve AKP seçmeninin önemli bir bölümü bu partiye destek verir.

MHP ve ülkücüler, tekrar eski partilerinde bir araya gelseler bile MHP’yi ayağa kaldırmaları çok zor görünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.