Birleşme yeni partide mi MHP’de mi?

Eskiden demirperde ülkelerinde, dünden bugüne körfez ülkelerinde iktidarda olan partinin genel başkanı, yani devlet başkanı istemedikten veya alaşağı edilmedikten sonra koltuğu bırakmazdı… Ki, hala çoğu ülkede durum aynı!

Türkiye’de çok partili sisteme geçildikten sonra iktidar veya muhalefetteki partilerin başkanları gel-git yaptılar. Seçim kaybetseler dahi koltuğu bırakmadılar. Adnan Menderes, 1950’de başbakan oldu, ihtilal olmasaydı herhalde ömrünün sonuna kadar başbakandı. İnönü CHP genel başkanıydı, onca seçim kaybetti, 1970’li yılların ortalarında parti içi varyasyonlarla alaşağı edildi. Erbakan, Türkeş, Demirel, Özal için de durum aynı.

mhp-001.jpg

Peki, bugün bu tablo değişti mi?

20 yılda 20’nin üzerinde seçim kaybeden Devlet Bahçeli, hala partinin başında… AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da 15 yıldır partinin başında ama 15 yıldır sonuçta seçim kazanıyor. CHP’nin 6 oku yani 6 ilkesi olmasına rağmen hala fraksiyonlar partisi. Deniz Baykal bir yanda, Alevi eksenli politikacılar diğer yanda, Güneydoğulular, Karadenizliler, batıdakiler farklı… 7 değil belki de 17 ayrı renkte olan CHP ilk kez referandumda dik durdu gibi!.. Ki, CHP’nin dik duruşunda MHP’li muhaliflerin ve ülkücülerin büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

***

Devlet Bahçeli ve partisi, genel ve yerel seçimlerde yüzde 12 ila 15 arasında oy alırdı. AKP ile MHP’nin son seçimde aldıkları toplam oy yüzde 61-62 civarında idi.

Referandum sonrasında ise bu oy oran yüzde 51.4 e indi… Ki, 51.4’ün içinde azımsanmayacak ölçüde Güneydoğu, BBP, BTP gibi partilerin de oyları vardı.

AKP’nin referandumdaki parti oyunun yüzde 42 ila 45 arasında olduğu söyleniyor…
***

MHP’nin referandumdaki ‘evet’e katkısı ne kadar?

Kimileri yüzde 30-35 bandında yani 3-4 hatta 5 puanlık bir katkısı olduğunu iddia ediyor.

Bize göre MHP’nin ‘evet’e katkısı parti oyunun yüzde 10’unu geçmez. Yüzde 51.4’ün ancak yüzde ikisi MHP ve ülkücü camiadan gitmiştir…

Bu durumda MHP Genel Başkanı ve genel merkez, taban desteğini tamamen kaybetmiştir.

Referandumda ‘hayır’ oyu veren MHP’li ve ülkücüler, bundan böyle MHP’ye oy verebilir ama Devlet Bahçeli’ye ve Devlet Bahçeli’li MHP’ye kesinlikle oy vermez.

***

Peki, ne olacak?

Devlet Bahçeli genel başkanlıkta ısrar ederse, parti kapanacak!

Israr eder mi? Bize göre edecek!

Kongreye giderse genel başkanlıkta kalabilir mi? Asker delege yapsa da kalamaz kalsa da parti kapanır.

Devlet Bahçeli’nin koltuğuna bugünkü tabloda en yakın isim Koray Aydın gibi görünüyor. Diğer adaylar partiden ihraç edilmiş, Koray Aydın ise korunmuş.

Peki, Koray Aydın ile parti toparlanır mı?

Aydın liderliğindeki MHP üç aşağı beş yukarı ancak partinin oyunu alabilir... Ki, bunu alabilmesi için muhaliflerin ve ülkü ocakları eski başkanlarının Koray Aydın’a destek vermeleri gerekir.

MHP ve ülkücü camianın bu tablo içerisinde yapacağı iş, parti içi mücadeleyi bir yana bırakarak kamuoyunda en fazla destek gören ismin etrafında birleşmesidir.

Bu birleşme yeni partide mi olur yoksa MHP’de mi?

Yeni partide olursa, CHP ve AKP seçmeninin önemli bir bölümü bu partiye destek verir.

MHP ve ülkücüler, tekrar eski partilerinde bir araya gelseler bile MHP’yi ayağa kaldırmaları çok zor görünüyor.

                                                                *****

İdmanocağı'nda  sular durulmuyor!

İdmanocağı'nın Sultanlar Voleybol Ligi'nde küme düşmesi ve ekonomik olarak zor günlerden geçmesi üzerine yaşanan tartışmalar devam ediyor. Camiada oluşan karamsar tablo, eleştiri konusu olurken, bu tartışmalara gazeteci Kamil Anahar da katıldı. Anahar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sağduyu çağrısında bulundu. İşte Anahar'ın mesajı:

‘İdmanocaklı olarak; İdmanocağı’nın gazete köşelerinde ve sosyal medyada tartışılması abesle iştigaldir. Yıllardan beri İdmanocağı’nın içindeyim. Bugüne kadar İdmanocağı’nın gelirleri giderlerinin 1/3’nü geçmemiştir. Aradaki fark yöneticilerin şahsi çabaları ve buldukları sponsorluklar ve yönetici ödemeleri ile karşılanmıştır. Tüm bu zorluklara rağmen İdmanocağı Kadın Voleybol Takımı Balkan Kupasını kazanmış ve CEV Kupasında 2. olmuştur. Bu başarılarından dolayı İdmanocağı’nın ismi Avrupa’da bilinir hale gelmiştir. Takımın sezon başı yaşadığı sponsorluk talihsizliğine rağmen yönetimin destek ve katkılarıyla ligi tamamlayarak büyük özveri göstermiştir.

idmanocaği.jpg

Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nde mücadele veren dev rakipler arasında İdmanocağı’nı yarıştırmak Türkiye genelinde takdir edilmektedir. Ne hikmet ise camia içindeki bazı kesimlerce ağır bir şekilde eleştirilmesini kendi adıma doğru bulmuyorum.

Bir İdmanocaklı olarak bu yazıyı yazmaya kendi adıma bir görev olarak kabul ettim. Gazete sütunlarında ve sosyal medyada İdmanocağı’nın tartışılmasını misyon ve geçmişine yakışır bulmuyorum.

Kulübümüzün her türlü eleştirilere maruz olacağı yer genel kurullar olmalı. Bu genel kurullarda herkes görüşünü ve düşüncesini ortaya koymalı. 15 yıl önce kulübümüzün kupalarının bile icralık olduğu günleri yaşayan bir kişiyim. İdmanocağı bugün Futbol, Basketbol, Yüzme, Voleybol, Masa Tenisi, Satranç, Halk Oyunları ve Briç gibi branşlarda faaliyetlerini başarılı bir biçimde sürdürmektedir.

Önemli olan üzüm yemek, bağcıyı dövmek değildir.’

Bakalım Anahar'ın bu çağrısı, camiada karşılık bulacak mı?

Merkez Pide’den kutlama!

Yarım asır önce Trabzon Uzunsokak’ta pideciliğe başlayan, daha sonra Değirmendere Sanayi de faaliyetini sürdüren Merkez Pide, geçen yıl yıllar sonra tekrar Uzunsokak’ta müşterilerine hizmet vermeye başladı.
Merkez Pide’nin, dün Uzunsokak’taki şubesinin kuruluşunun 1. yıldönümü nedeniyle etkinlik vardı. Merkez Pide patronlarından Harun Sağlam’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte pide salonu müşterilerine özel imalat kuşburnu suyu ikram edildi.

merkez-pide.jpg

Haluk Ongan'ın yeni nüfus kağıdı!

Eczacı Mehmet Ongan'ın oğlu Haluk Ongan biraz dağınıktır. Geçen günlerde  nüfus kağıdını kaybetmiş. Yenisini çıkarmak için babasıyla birlikte nüfus müdürlüğüne gitmiş ama kapalı olması nedeniyle işlem yapamamış.Mehmet Ongan'ın söylediğine göre kapıdaki simsarlar hemen bir nüfus kağıdı hazırlayıp kendisine vermişler. Üstelik fotoğraf bile istemeden, robot resimle. Ongan'ın söylediğine göre hazırlayanlar ‘Abi merak etme her yerde geçerlidir’ demişler.Biz kendisinin yalancısıyız. Mehmet Ongan, oğlunun yeni nüfus kağıdını sosyal medyadan da paylaşmayı ihmal etmedi; ‘Çok kolaylaşmış bu işler. Yaşasın yeni Türkiye...’ mesajını da ekleyerek. İşte Mehmet Ongan'ın paylaştığı Haluk Ongan'ın yeni nüfus kağıdı!.. Burada bir ironi var ama biz anlayamadık... Ongan açıklarsa onu da yazarız!..

haluk-ongan.jpg

Mutluluk diyorum!

Pantolona işemek gibidir!
 

Islaklığı herkes görür ama; - sıcaklığını sadece sen hissedersin!!.

Diyor Freud Amca! (Aydın Aydın)

Önceki ve Sonraki Yazılar