“BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM” KAMPANYASININ  VERGİSEL BOYUTU

  Cumhurbaşkanlığınca başlatılmış olan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem”  yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdî bağışların tamamı, kurumlar vergisi matrahının tespitinde; kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından indirilebilmektedir. Gelir vergisi mükelleflerinin de bu imkândan aynı şekilde yararlanma olanağı vardır. 
Vergiden Değil Matrahtan İndiriliyor
  Öncelikle bağışların vergiden düşüldüğüne dair yerleşmiş olan yanlış algıyı düzeltelim. Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarında yapılan bağış tutarı, kazancın olması kaydıyla kurum kazancından düşülmektedir. Diğer bir ifadeyle, yapılan bağışların kurumlar vergisi matrahı üzerinden hesaplanacak kurumlar vergisinden düşülmesi söz konusu değildir.
Kazanç Varsa İndiriliyor, Kazanç Yoksa İndirilemiyor
Konuya ilişkin diğer bir önemli husus, söz konusu bağışlar ancak kazanç varsa indirim konusu yapılabilmektedir. Diğer bir ifadeyle, kurumun kazancı yoksa yani matrah beyanında bulunulmamışsa yahut zarar beyanında bulunmuşsa yapılan bağışlar indirim konusu yapılamamaktadır.
İki hususu daha belirtmekte fayda var. Kurum zararı varsa, yapılan bağış hiçbir şekilde beyana dâhil edilemiyor, bir başka deyişle bağış miktarını beyanda göstererek zararı artırma imkânı bulunmuyor. Ayrıca, yapılan bağış tutarının, beyan edilecek kurum kazancından daha fazla olması durumunda, bağışın ancak kurum kazancına kadar olan kısmının indirimine izin veriliyor.
Matrahtan İndirilecek Bağış Tutarında veya Oranında Sınırlama Yoktur
Kurumlar vergisine tabi tutulacak kazancın yeterli olması kaydıyla, herhangi bir tutar veya oran kısıtlaması olmaksızın, yapılan bağışın tamamı kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapılabilmektedir.
Matrahtan İndirilemeyen Bağış Tutarı Ertesi Yıllara Aktarılamıyor
Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarında yapılan bağış tutarı, ancak bağışın yapıldığı yıl kurum kazancından indirim konusu yapılabiliyor. Kurum kazancından indirilemeyen bağış tutarlarının ertesi yıllara aktarılması ve faydalanılması imkânı bulunmuyor.
Bu çerçevede yapılacak bağışlar; kurumlar vergisi mükellefleri tarafından 2020 takvim dönemine ilişkin olarak 2021 yılı Nisan ayında verilecek Kurumlar Vergisi Beyannamesi, Gelir Vergisi mükellefleri tarafından ise 2021 yılı Mart ayında verecekleri Gelir Vergisi Beyannamesi üzerinde indirim konusu yapılabilecektir.
Bağışın Yapıldığının Banka Dekontuyla Belgelendirilmesi Gerekir
Yasa hükmünde her ne kadar bağışların kurum kazancından indirilebilmesi için, makbuz karşılığı yapılması şart koşulmuşsa da, fiili imkânsızlık nedeniyle, Vergi İdaresi nakdi bağışlarda banka dekontunun bulundurulmasını yeterli saymıştır.
Bağış ve Yardımlar Geçici Vergi Beyannameleri Üzerinde de İndirilebilecektir
Mükelleflerce dönem içinde bağışlanan ayni veya nakdi yardımlar için, geçici vergi dönemlerinde de kazanç olması halinde indirimden yararlanabileceklerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.