BİZ KENDİ KENDİMİZE  YETEN BELEDİYEYİZ!

BİZ KENDİ KENDİMİZE YETEN BELEDİYEYİZ!

 Alışık olunmadık zor bir süreçten geçtiklerinin altını çizen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Piyasaya 15 milyon lira gibi bir borcumuz var. TOKİ ve İLBANK’a borçlarımız var. Ama 60 milyon lira da alacağımız var. Kendi kendimize yetiyoruz”

   Tünel Akvaryum’un simge projeleri olduğunu hatırlatan Başkan Genç, ilk iki etabı kendi imkanlarıyla bitirdiklerini, kalan etapları yap-işlet-devret modeliyle kısa zamanda ihaleye çıkarmak istediklerini ya da yine kendi imkanlarıyla bitirip hizmete sokacaklarını kaydetti.

***   

ddd.jpgOrtahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Kuzey Ekspres Gazetesini ziyaret etti, koronavirüs salgını özelinde yaptıkları çalışmaları anlattı, Ortahisar ilçesinde yürüttükleri projelerin son durumuna ilişkin bilgiler aktardı. İşte başkan Genç ile yaptığımız söyleşi…

      ALIŞIK OLUNMAYAN SÜREÇ
   Alışık olmadığımız bir süreçten geçiyoruz. Ama gelişmeler umut gerici. Koronavirüs ülkemize geç geldi, önemli tedbirler alındı, İtalya, İspanya ülkeleri gibi olmadık. Sağlık kapasitemizin yeterliliği bunda önemli rol oynadı. Yereldeki uygulamaların içinde Ortahisar Belediyesi olarak hep bulunduk. Pandemi Kurulunda yer aldık. 416 kişilik ekibimizle dezenfektasyon çalışmalarına büyük katkı sağladık. Şu anda ciddi risk alanı olarak Pazar yerlerimiz bulunmakta. Bugüne kadar pazar yerleri de dahil 62 bin 250 adet maske dağıttık. Maske üretimini sürdürüyoruz. Günde sadece 4-5 bin adet kendi personelimizin ihtiyacı var. Günde bin 500-2 bin adet maske üretebilecek kapasitemiz var. Bu süreçte hem Valiliğimizden hem de Büyükşehir Belediyemizden maske üretme konusunda destek aldık. Yine sokağa çıkma yasağı dönemlerinde sokakların asıl sahibi olan sokak hayvanlarımızı ihmal etmedik. 24 saat esaslı yem ve mama desteğimiz halen daha devam ettiriyoruz. Bunun yanı sıra tedbirlerin yavaşça açılmasından sonra Trabzon’da bulunan 650 tane berber, kuaför, güzellik salonuna yerli ve milli ürünümüz olan Borel dezenfektan ile eldiven ve maske desteği sağladık.

 seyir-terasi.jpg   EN ÇOK ÇALIŞAN ETKİLENDİ
  Biz tedbirleri uyguluyoruz ancak bu süreçten en çok çalışan vatandaşlarımız etkilendi. Günlük kazancı ile evine ekmek götürmeye çalışan berber, boyacı vb. vatandaşlarımıza el attık. Ortahisar Belediyesi olarak 7 bin gıda kolisini hem belediyemiz hem de hayır sahipleri vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Büyükşehir Belediyemiz de buna 10 bin koli ile destek oldu. Tüm bu yardımları ulaştırmada en büyük desteğimiz ise Vefa Destek Grubu olmuştur. 38 arkadaşımız gece gündüz demeden çok büyük bir gayretle çalışıyorlar. Sokağa çıkma konusunda kısıtlaması bulunan vatandaşlarımızın taleplerini her türlü konuda karşılamaya gayret gösteriyoruz. Ülkemiz genelinde sevindirici olan vaka sayısının günlük yapılan test sayısına olan oranı. Yüzde 0,4’lerin altına bir iniş söz konusu ve vaka sayısı binin altına düşüyor. Bizim şehrimiz açısından bu tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanmasının semeresini de aldık. Son on-onbeş gündür yeni bir vaka tespit edilmedi.

  0033.jpg  KAYNAKLARIMIZ KISITLANDI
  Sürecin bize de etkileri oldu. Devletin vergi ötelemeleri, bize gelen kaynaklarda da kısıtlamalara neden oldu. Ancak kendi imkanlarımızla bunu tamamladık. Şuanda İlbank ile yapılacak Hazine Bakanlığından başka bir destek bekliyoruz. Ama mesela bu ay İlbank üzerinden gelen payımız vergi ötemelerinden dolayı düştü. Biz esasında kendi kendimize yeten bir belediyeyiz. Toplam personel sayımız şirketlerde çalışanlarımız dahil 1290 kişi. Çalışanlarımızın maaş sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Ancak diğer belediyelerde de olmamasını diliyorum. Belediyemiz aynı zamanda vergi kaynaklarına da sahip. Emlak Vergisini topluyoruz. TİSKİ’den gelen Çevre Temizlik Vergisi(ÇTV) payı en yüksek oranda olan ilçeyiz. İlbank ve TOKİ dışında borcumuz piyasaya çok fazla değil. 15 milyon TL gibi bir rakam. Korkulacak bir borcumuz yok. SGK borçlarımızla ilgili bir sorunumuz da olmuyor. Pek bir borcumuz yok. Sıkıntı yaşarsak yapılandırabiliyoruz. İller Bankası borcumuz 40 milyon ama başka bir bankaya borcumuz yok. TOKİ’ye 30-35 milyon lira civarında. Ama alacağımız da 60 milyon TL gibi bir rakam, bunun da 40’ı vergilerdir. Baktığımız da dediğim gibi Ortahisar Belediyesi kendi kendine yetebilen bir belediyedir.   

  003-001.jpg TÜNEL AKVARYUM SİMGE OLACAK
  Bizim en önemli projelerimizden biri Tünel Akvaryum Projesidir. Simge projemiz olacağını söylemiştik. 4 etaptan oluşan bir projemizdi. Çalışmalarımız halen devam ediyor. İki etabı kendi imkanlarımızla bitirdik. 10-11 milyon lira gibi bir harcamamız oldu. Bunun tamamını kendi imkanlarımızla yaptık. Tabakhane ve Zağnos’tan girişlerimiz olacak ve ayrı bir geçiş oluşturuyoruz.  Dört etaptan oluşuyordu, şuan ikisi bitti. Mekanik ve akvaryum kısmı kaldı. Mekanik kısmı ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. 2-3 kişi ile görüşüyoruz. Bugünlerde ihale kısmı ile ilgili bir aşamaya geçmiş olacağız. Bundan sonraki akvaryum kısmını ise büyük ihtimalle yap işlet devret sistemi ile yapacağız. Ya da yine belediyemiz imkanları ile bölgemizde eşi benzeri olmayan, kentimizi çekim merkezi haline getirecek simge projemizi hayata geçireceğiz.

qqqq.jpg   MAĞMAT’A EPEY UĞRAŞ VERDİK 
  Mağmat Boğazı Projemize epey uğraş verdik. Oradaki alan bize tahsis edildi. Tapusu bizde. Uygulama projemiz hazır. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu da projemizi çok beğendi ve destek oluyor. Yatırım Ofislerinden faydalanıyoruz. Akoluk, Geçit ve Aygören mahallelerimizde hayata geçireceğimiz Tarihi İpekyolu Projesi şehrimizde çok eksikliği hissedilen turizm aktiviteleriyle ilgili çok önemli bir alternatif olacak. Büyük ölçekli projemiz yeni istihdam alanları oluşturarak telesiyej, dağ kızağı, zipline, bilim köyü, seyir kulesi ve teraslarıyla turistlerimizin farklı turizm aktiviteleriyle ilgili pek çok ihtiyacını karşılayacak. Bölgeye ticari canlılık ve hareket getirecektir. Bu dönemde bunun temellerini atmak istediğimizi daha önce duyurmuştuk. Dört etaplı bir proje olacak. Körfez ülkelerinden 2-3 yatırımcının ilgisi var. Turizme yeni bir soluk kazandıracak. Koronavirüs salgını nedeniyle değişmesi muhtemel tercihler arasında Mağmat yerini alacaktır.

   SEYİR TERASI VE DİĞERLERİ
  Bunun yanı sıra şehir transit projemizi tamamladık ve kurula gönderdik. Boztepe’deki seyir terası projesi ile birleştirdik. Kuruldan sonra yapımını başlatmayı düşünüyoruz. Kızlar Manastırının güneyinden itibaren tamamen ahşap bir kilometrelik bir proje hazırladık. Otopark da önemli ve bunun çalışmalarını yitiriyoruz. Bu yıl gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizden biri de yüzme havuzu projesi. Yüzme havuzunu Spor Bakanlığımızdan devraldık. Geçen ay itibariyle onaylandı. Şehrimizin buna ihtiyacı vardı. Kadınlarımızın, gençlerimizin, engellerimizin, öğrencilerimizin hizmetine modernizasyon çalışmaları sonrası sunacağız. Modernizasyon için ihaleye de çıktık. Bunun yanı sıra kadın konuk evimizin şuan iç kısmının teşekkülü ile ilgileniyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ile işbirliği halindeyiz. Ağustos ayında tamamlamayı düşünüyoruz. 

tarihi-1-001.jpg   TARİHİ İSKENDERPAŞA OKULU
  Tarihi İskenderpaşa Okulunu, Valimiz İsmail Ustaoğlu’nun sayesinde devraldık. Burada bir kütüphane yapmayı planlıyoruz. Böyle işlevlendirmeyi uygun gördük. Tanjant’ta Kiler yanında bulunan ağaçlıklı alanı da Valimiz inisiyatifi ile devraldık ve buraya engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir sosyal alan yapma projemiz var. Hasanpaşa Hamamını da Tarihi Kentler Birliği projesi kapsamında işlev yüklemek açısından Hazine’den devraldık. Projesini yaptık. İşlev yükleyeceğiz. Pazarkapı’daki tarihi bir evimizin restorasyonunu da 1.5 milyon liraya gerçekleştiriyoruz. Oraya ne gibi bir işlev yükleyeceğimize henüz karar vermedik. Yöre kültürüyle alakalı bir işlevlendirme olabilir. Ben şehrin tarihiyle ilgili tüm çalışmalarda varım. Yine sokak hayvanlarımız için bir klinik oluşturduk ve profesyonel kişileri orada görevlendirdik. Çağlayan ve Pelitli Kentsel Dönüşüm Projeleri de takibimizdedir ve Bakanımızla sık sık görüşmelerde bulunuyoruz. 


 tunel-akvaryum-1.jpg  YENİ OTOGAR VE GÜLCEMAL!
  Büyükşehir Belediyemizin Yeni Otogar Projesi hakkında bir çok fikir beyan edildi. Ancak mevcut projeye ben olumlu yönde destek veriyorum. Yoğunluğu mümkün mertebe şehir merkezinden kaldırmayı hedefleyen bir proje. Bu yönüyle olumlu buluyorum. Kalepark ile ilgili yine Büyükşehir Belediyemizin tahsis talebi olduğunu biliyorum. Orayı alabilirsek insanlarımıza bir yaşam alanı şehir merkezinde çıkmış olacaktır. Gülcemal Projesi de şehrin çehresini değiştirecek bir projedir. Önümüzde bir Samsun örneği var. Dolayısıyla hem Büyükşehir Belediyemiz hem de Ortahisar Belediyemiz, Trabzon’un daha da yaşanabilir bir hale gelmesi ve halkımızın mutluluğu için çalışmalarını bu dönemde de tüm hızıyla sürdürecektir.

magmat-1.jpgmagmat-2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.