Bizim Başkan kaçıncı sırada?

bizim-baskan.jpgAKP’ye toz kondurmayan yerel gazetelerimizden biri, hemen her gün Büyükşehir Belediye Başkanını eleştiriyor, yerden yere vuruyor. Önceki gün Belediye Meclis eski üyelerinden Hüseyin Turan,’Falan gazete başkanı eleştiriyor, siz iki satır yazmıyorsunuz’ dedi.

Başkanı eleştiren yerel gazete, çoklarının iddiasına göre bir önceki başkanı neredeyse uzaktan kumanda ediyordu. Söylenenlere göre bir önceki başkana her dediğini yaptırıyormuş. Bunlar AKP içinden bize aktarılan bilgiler.

Yerel gazete dün, ‘Bizim başkan acaba kaçıncı sırada’ diye bir başlık attı. Haberde de bir araştırma şirketinin belediye başkanlarının çalışmaları konu alan anketini verdi. Ankete göre ilk sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikinci sırada İzmir, üçüncü sırada Erzurum başkanı geliyormuş. Başarılı ilk on başkan arasında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı yokmuş… Geçmişte de benzer anketler yapılmış, önceki başkan değil ilk ona ilk otuza bile girememişti. O dönem ki başkan ile ilgili değerlendirmede bulunulmamıştı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının koltuğa oturduktan sonra yaptığı ilk iş, belediyede yeni bir kadro kurmak olmuştu... Ki, bazı atamaları eleştirsek de bize göre doğru olanı yaptı. İşte asıl sıkıntı, başkanın belediyede taşları oynatmasından ve birilerinin isteklerini ret etmesinden, taviz vermemesinden kaynaklandı. Başkan, taviz verseydi, sorun da kalmayacaktı. Başkan, bu konuda tutarlı davrandı. Parti içerisinde bir kesimi karşısına aldı ancak kamuoyunda bu konuda destek gördü.

Başkanı, araştırma şirketinin anketinde ilk 10’a girememiş. Trabzon’da öyle başkanlar gördük ki, bir çivi çakmamasına rağmen anketlerde ilk sıralarda yer almıştı.

Başkanı değerlendirirken öncelikle icraatını göz önüne almalıyız. Başkanın, Değirmendere vadisinde dere kenarında yaptıracağı otogarın yerinin yanlış olduğunu ısrarla yazıp çiziyoruz. Başkanı belki bir iki konuda daha eleştirebiliriz.

Büyükşehir dün Hilton Otel’de, Beşirli dolgu alanı ile ilgili bir çalıştay düzenledi. Katılımcılara dolgu alanında ne yapılmalı diye soruldu. Herkes görüşünü açıkladı. Büyükşehir’in can damarı TİSKİ’dir… TİSKİ’yi önceki döneme göre değerlendirdiğimizde daha kötü diyebilir miyiz? Veya Fen İşlerine… Muhalefet meclis üyeleri, arı gibi çalışıyor. Eleştirilerini yapıyor, onları da yayınlıyoruz. Gazetecinin muhalif duruş sergilemesi, körü körüne muhalefet etmeyi gerektirmez.

Gazeteci, yazar;  toplumu bilgilendirecek, görüş ve düşüncelerini açıklayacak, eleştirecek.

AKP’de önceki dönemlerde belediye meclis üyeliği yapmış, Orhan Gümrükçüoğlu’nun başkan yardımcısı ve son dönemde danışmanı olan Hüseyin Turan’ın, ‘iki satır yazmıyorsunuz’ söylemi gerçekten ilginç! Başkanın, birilerine taviz vermemesi veya isteklerini yerine getirmemesi demek ki milli görüş ekseninde olan çevrede epey rahatsızlık yaratmış!

İstanbul Sözleşmesini kim imzaladı!

istanmbul-sozlesme.jpg

Son günlerde AKP’nin İslamcı kanadı tarafından eleştirilen İstanbul Sözleşmesinin amacı özet olarak, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak.

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan bu sözleşme, Avrupa Konseyi’nce İstanbul’da imzaya açıldığı için de İstanbul Sözleşmesi adını almış. 1 Ağustos 2014 tarihinde de yürürlüğe girmiş. Sözleşme, geniş kapsamlı bir sözleşme. Eleştirilecek maddeleri yok mu, elbette var. Ama bütün Avrupa bu sözleşmeyi kabul etmiş. Ve bu sözleşmenin imzaya açıldığı tarihte AKP’nin bakanı da Fatma Şahin’di. AKP de sözleşmeyi kabul etmişti.

Şimdi birileri kalkmış, İstanbul sözleşmesini savunan ve AKP için ‘kırk yılın başı doğru bir iş yaptılar’ şeklindeki sözleri nedeniyle Meral Akşener’i eleştiriyor.

Meral hanımın sözleşmeyi savunması milliyetçilikle ve ülkücülükle bağdaşmıyormuş…

Kim söylüyor bunları; din eksenli siyaset yapanlar… Din eksenli siyaset yapanların milliyetçilikle, ülkücülükle ne ilgisi olabilir ki… Onlar için olmazsa olmaz ümmet ve ümmetçiliktir. O nedenle Meral Akşener söylem ve eylemleriyle kesinlikle doğru yoldadır.

Balta’nın selamı!

balta.jpg

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ile birkaç ay önce telefonda da olsa bir ara atışmıştık. Balta, bir yazımıza kızmıştı. Muhammet Balta ile çeyrek yüzyılı aşkın süredir abi kardeş gibiyiz. ANAP’ta siyasete adım attığında bana, ‘abi ben ülkücüyüm’ demişti. Ben de ona, ‘ülkücü her partide olabilir’ mealinden bir şeyler söylemiştim. Bugün MHP ve İYİ Parti dışında AKP’de ve CHP’de onca ülkücü politika yapıyor. Ayrıca, geçmişte CHP’li olup ta AKP’de ve diğer partilerde politika yapanlar da yok değil!

Önceki gün masamın üzerinde Muhammet Balta’nın kurban bayramı tebrikini gördüm. Dün aradım, cevap vermedi. Bir saat sonra dönüş yaptı...
‘Abi, hanım rahatsızdı, hastanede idim. O nedenle bakamadım’ dedi. Balta’nın eşi, köyden komşumuz. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim ve ardından, kutlama mesajı için teşekkür ettim. Balta ile siyaset dışı bir süre sohbet ettik. Muhammet Balta, vekil, bakan yardımcısı ve bugün TBMM Çevre Komisyonu başkanı olmuşsa; duruşuyla, sadakatiyle, çalışkanlığı ve millete hizmeti şiar edinmesiyle olmuştur. Balta’yı kutlar başarılarının devamını dileriz.

Doktorunuz diyor ki!

Anjiyo nasıl yapılır: Çok çok ince plastik bir hortum(kateter) kol veya kasık atardamarından sokularak kalbi besleyen damarın ağzına kadar ilerletilir. Sonra bu hortumun içinden boyalı madde verilip kalp damarlarının filmi çekilir, hangi damarda ne kadar darlık olduğu anlaşılır. Eğer damarda önemli darlık(%70 üzeri) varsa ya ameliyat (baypas)yapılır, ya siten(stent) takılır ya da kalp damarlarını genişleten ilaç tedavisi uygulanır.

Baypas ameliyatında bacaktan alınan damarın bir ucu kalpten çıkan en büyük damara(aort) diğer ucu da tıkanma noktasının aşağısındaki bir yere dikilir. Böylece tıkanan yer atlanarak kanın geçişi sağlanır.

Siten ise şöyle takılır: Kalp damarının daralan yerine çelik bir kafese sarılı birkaç milimetre çapındaki baloncuk gönderilir, balon şişirilerek daralan yer açılır. Sonra balon indirilir, dışarı çekilir. Demir kafes damarda kalır, açıklığın devamını sağlar. (Dr.Kemal KÜÇÜKALİ)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar