Bizim Krino!

bizim-krino.jpg

Trabzon ve çevresinde Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar binlerce gayrimüslim yaşardı. Bölgede yaşayan gayrimüslimler 1924 mübadele anlaşması sonrasında Yunanistan başta olmak üzere farklı ülkelere göç ettiler.
Trabzon’dan uzun bir süre ayrılmayanlardan biri de İtalyan asıllı Krino Kafato ve ailesi idi.
Trabzon’un saygın ve iz bırakan ailelerinden biri olan Başmanlar’ın İstanbul’da yaşayan ve her zemin ve fırsatta memleketine gelen üyelerinden biri olan yapımcı Avukat Murat Başman ile Çaykara Ogene köyünde 10 çocuklu bir anne-babanın evladı olan Muhammet Çakıral, Krino Kafato için bir belgesel film hazırladılar.
Gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, Krino Kafato ile görüşen ve anlattıklarını yazan biridir. Murat Başman ve Muhammet Çakıral; 9 Kasım’da Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde gösterime sunulacak olan belgesel için Trabzon’a geldiler.
Çakıral, önceki gün Hasan Kurt’a, ‘Abi, Krino Kafato ilgili yazdıkların bize bu belgeseli hazırlattı’ dedi. Çakıral ve Başman, belgeseli hazırlamak için Kanada’ya kadar gitmişlerdi.
Çakıral ve Başman; ‘Bizim Krino’ adlı belgesel ile ilgili şöyle dediler;
‘Bu belgeseli çekmek isteyişimizin en önemli nedeni, Krino Kafato’nun doğup büyüdüğü topraklar olan Trabzon’dan hiç kopmamış olması, diğer yandan onun hümanist ve dost canlısı kişiliğiydi. Öyle ki Tıp eğitimini tamamladıktan sonra Trabzon’a dönüp hemşehrilerine uzun yıllar hizmet vermesi, en önemlisi muayene ettiği yoksul hastalardan hiçbir zaman para talep etmemesiydi. Bu yüce insanlık duygusu, onu ‘Bizim Krino’ yapmıştı ve hemşerileri tarafından yıllar boyu unutulmamıştı. Bizim Krino aynı zamanda başarılı bir sporcuydu. Trabzon’a döndüğünde İdmanocağı’nda yöneticilik yapmıştı… İtalyan kökenli bir generalin torunu olarak 1924 yılında Trabzon İskenderpaşa Mahallesinde dünyaya gelen bizim Krino, 1956 yılında Kanada’nın Toronto kentine göç etmişti. Ancak Trabzon ile hiçbir zaman kopmadı. Toronto’dan Trabzonspor kulübü üyelik aidatını yatırdı. 9 Mayıs 2017 de tarihinde yaşama veda eden bu güzel insanın minnet ve şükranla anıyoruz’.
Bizim Krino belgeseli ayrıca, 11 Kasım’da İstanbul’da Şişli Belediyesi Kültür Merkezi Cemil Candaş salonunda gösterime girecek. İstanbul’daki gösterime Trabzon sevdalısı olan Krino Kafato’nun eşi ve çocuklarının onur konuğu olarak Kanada’dan gelecekler.
Krino Kafato’nun yakılan cesedinin külleri ailesi tarafından aşık olduğu ve ait olduğu Trabzon’da denize bırakılacak.
Bu güzel belgesele imza atan Murat Başman ve Muhammet Çakıral’ı kutluyoruz.

İYİ Parti’ye sürpriz İl başkanı!

iyi-parti-001.jpg

Meral Akşener’in genel başkanlığında kurulan İYİ Parti’nin Trabzon kurucu il başkanlığına sürpriz bir il başkanı atanacağı bildirildi. Daha önce ANAP İl Yönetim Kurulunda görev yapan ismin, bugünlerde karar aşamasında olduğu bildirildi. İYİ Parti il başkanlığına atanacak isme, ANAP eski il başkanlarından Azer Benli’nin de destek verdiği kaydedildi. İYİ Parti Trabzon il ve ilçe yönetiminde, ANAP ve DP’de politika yapan çok sayıda ismin yer alacağı kaydedildi.

‘Kuru gürültü’!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, görevden alınacağı ve istifa edeceği şeklindeki söylemleri ‘kuru gürültü’ olarak değerlendirdi. Trabzon’a hizmet için gece gündüz çalıştığını söyleyen Gümrükçüoğlu, ‘Güzel kentimizde çok güzel projeleri hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz. Belediye yönetimi olarak uyum içerisinde görev yapıyoruz. Trabzonlu hemşehrilerimle de aramda kayda değer bir sorun yok. Zaten sokağa çıktığımda bunu görüyorum’ dedi.

‘Özkan Sümer çok önemli bir değerimizdir’

Trabzonspor eski yönetim kurulu üyelerinden iş adamı Muammer Saka, ‘Trabzonspor Yönetimleri, Özkan Sümer gibi değeri, kulüpte görev alsın veya almasın, bu dünyadan göçene kadar bünyesinde tutmalıdır’ dedi.
Özkan Sümer’in hayatını futbola adamış, bilgili, deneyimli bir isim olduğunu belirten Muammer Saka, ‘Özkan abi hangi siyasi görüşte olursa olsun, o Trabzon ve Türk futbolu için bir değerdir. Trabzonspor yönetimleri, Özkan abinin bilgi birikiminden yararlanmalı. Özkan abi, aktif görev almasa bile enformasyonda değerlendirilmeli. Tüm masrafı kulüp tarafından karşılanmalı ve üstelik maaş da bağlanmalı. TV’lerde konuşmalı, konferanslara, panellere katılmalı. Trabzonspor adına Türkiye’deki Üniversitelerde bilgi ve birikimini aktarmalıdır’ dedi.

Cumhuriyet coşkusu!

Bu yıl iktidardan muhalefete her kesim Cumhuriyetin kuruluşunu kutlamak için neredeyse yarıştılar. Daha düne kadar bazı kentlerde pastanelerde kutlanan Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü, bu yıl meydanlarda, resepsiyonlarda kutlandı.
Önceki akşam, Maraş caddesi görülmeye değerdi. Eski bir belediye otobüsündeki belediye bandosu kortejin önünde, İzmir marşını çalıyor, belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu kortejin önünde yürüyor.
TLYD Zorlu Grand Otel’de, Valilik Panagia’da, CHP meydanda!

cumhuriyet.jpg
Hükümet yanlısı gazeteler birinci sayfada neredeyse tam sayfa Cumhuriyeti kutladı.
Cumhuriyetin iktidar ve muhalefet tarafından ayrı ayrı da olsa kutlanması güzel bir gelişme. Dileğimiz ve temennimiz milli bayramların her daim aynı coşkuyla kutlanmasıdır.

Kuzey Ekspres fark yarattı!

kuzey-ekspers-fark.jpg

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümü nedeniyle gazeteniz Kuzey Ekspres’in kapak sayfası Cumhuriyeti kuran ve bize emanet eden Atatürk’ün resmi ve tarihi veciz sözü ile çıktı.
Kuzey Ekspres Gazetesi yazı işleri müdürü ve sayfa sekreteri Abdullah Şanlı’nın eseri olan kapak sayfamız sosyal medyada büyük beğeni aldı. Gazete ise dün yok sattı.
 
Projeler üretmeli!

AKP Trabzon milletvekili Salih Cora, ‘Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere her ilçe belediyesi mega proje üretmeli’ dedi. Cora, milletvekilleriyle birlikte projelerin tamamını takip ettiklerini ve edeceklerini belirterek, ‘Belediyelerimiz rutin işler dışında önemli işlere imza atmalıdır’ dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar