‘’ Bizler Kendimizi Sürekli Geliştirmeliyiz’'

‘’ Bizler Kendimizi Sürekli Geliştirmeliyiz’'

Sögütlüspor Alt Yapı Teknik Sorumlusu Fatih Yurtsever:

  Trabzon’da ve  Türkiye çapında son yıllarda genç gruplarda aldığı başarılı sonuçlarla adından söz ettiren kulüplerin başında yer alan Söğütlüspor Alt Yapı Teknik Sorumlusu Fatih Yurtsever sorularımızı  cevapladı.
SORU: Hocam öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
CEVAP: 1984 yılında Akçaabat doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü mezunuyum.2010 yılında Söğütlüspor’ da antrenörlüğe başladım. 2011 yılında TFF C Antrenörlük diplomamı,2018 yılında Maç ve Performans Analiz Antrenörlüğü diplomamı, 2019 yılında UEFA B antrenörlük diplomamı ve yine 2019 yılında Oyuncu ve Maç izleme antrenörlüğü diplomamı alarak kendimi her alanda geliştirdim ve bundan sonrada her alanda geliştirmeye çalışmaya devam edeceğim.

SORU: Trabzon’da oyuncu üretimi konusunda yeterli potansiyel olduğuna inanıyor musunuz?
CEVAP: Kesinlikle çok büyük bir potansiyel var. Bunun göstergesi de başta Trabzonspor olmak üzere Türkiye’de ki Profesyonel ve Amatör takımların birçoğunda Trabzon kökenli futbolcu bulunmaktadır.
SORU: Trabzon’da amatör kulüpleri ve profesyonel kulüpler altyapıya gereken yatırımı yapıyorlar mı?
CEVAP: Önce profesyonel kulüplerden başlarsak Trabzonspor’umuz son 10 Yılda altyapıdan yetiştirdiği oyuncu sayısında bir artış oldu ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Bu konuda Hekimoğlu Trabzon FK Kulübünü takdir ediyorum. Trabzon futboluna çok güzel bir tesis kazandırdılar. Profesyonel takımla birlikte altyapıya da önemli bir yatırım yaptılar. Yomraspor da aynı şekilde altyapıda bir yapılanmaya gitti onlarda altyapıya önem vermeye başladılar. Amatör kulüplerde ise 7-8 takım dışında altyapıya önem veren kulüp yok gibi denecek seviyede.
SORU: Altyapı sporcularına eğitim verecek teknik adamların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
CEVAP: Benim düşüncem de hiçbir zaman yeterli demem her zaman kendimizi geliştirmek için çaba göstermeliyiz. Çünkü Futbol teknolojik gelişmeler eşiğinde her geçen gün değişkenlikler gösteriyor bizlerde bunların gerisinde kalmamalıyız. Çok kaliteli genç antrenörlerimiz var ama yeterli şansı bulamadığını düşünüyorum.
SORU: Aile baskısı oyuncu gelişiminde etkin rol oynuyor mu?
CEVAP: Kesinlikle. Bazı aileler destek oluyor ama bu destek bazen olumsuz oluyor. Çünkü aileler çocuklarını bir kulübe yollarken gelecekte onu para olarak görüyor. Bir veli antrenmana çocuğunu ilk getirdiğinde ilk söylediği hocam bundan futbolcu  yapacağız ,benimde veliye verdiğim cevap ben hiç kimseyi futbolcu yapamam bilgilerim dahilinde en iyi eğitimi vermeye çalışırım. Başka bir örnek verecek olursak bazen çok yetenekli bir futbolcu keşfediyoruz ama karşımıza ailesi çıkıyor futbol oynamasına izin vermiyor. Ve biz o yeteneği kazanmak için ailesini ikna etmek için her şeyi yapıyoruz bazılarını edebiliyoruz bazılarını edemiyoruz ve bazen belki de ülke futboluna damga vuracak bir yeteneği kaybediyoruz.
SORU: Aileler çocuklarının futbol eğitimleri konusunda bilinçli mi?
CEVAP: Bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Bunu da şuradan anlıyorum maçlar kazanılmış ise sıkıntı yok ama kaybedilmiş ise sıkıntı var. Futbolcuların gelişimlerini göz ardı edebiliyorlar.
SORU: İlimizde ya da bölgemizde altyapı faaliyeti için tesisler yeterli mi?
CEVAP: Kesinlikle yeterli değil. Ben kendi ilçemden örnek verecek olursak 2007 öncesi 4 amatör, 1 profesyonel saha varken bunlar Karadeniz oyunları yapılacak diye yıkılıp atletizm sahasına çevrilmesinden sonra şimdilerde sadece 1 saha kalmış bulunmaktadır. Tesisleşme artarsa futbolcu kalitesinde buna paralel artacaktır diye düşünüyorum.
SORU: Profesyonel takımlardaki yabancı oyuncu sayısının altyapıdan oyuncu kullanımını kısıtladığını düşünüyor musunuz?
CEVAP: Yabancı futbolcu sınırına karşı değilim. Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Avrupa’nın 5 büyük liginde değişik şekillerde yabancı sınırlaması yok ama bazı kısıtlamaları var(İngiltere de milli takımlarda oynamak kuralı, Almanya da serbest ,İspanya da AB dışından 3 yabancı, Fransa da AB dışından 4 yabancı oynatabiliyorsun ,İtalya da ise yılda AB dışı sadece 2 oyuncu transfer edebiliyorsunuz). Buna rağmen bu ülkeler hep zirvedeler ve altyapıdan oyuncu çıkarabiliyorlar .Ama ülkemizde bir yabancı futbolcu hayranlığı oldu aşikar. Altyapı oyuncularımız da fırsat verildiğinde fırsatları iyi değerlendirmeli ama bizim genç yeteneklerimiz fırsatı bulduğunda ben oldum diyor çalışmayı bırakıyor belli bir zaman sonra futbol piyasasından kayboluyor.
SORU: Altyapı sporcularına psikolojik destek verilebiliyor mu?
CEVAP: Trabzonspor hariç bir uzman tarafından verildiğini düşünmüyorum. Özellikle amatörde hiçbir kulüple böyle bir imkan yok.
SORU: Kulübünüzün altyapıya yeterli önemi verdiğini düşünüyor musunuz?
CEVAP: Evet. Takımımız değişik kategorilerde Trabzon’u değişik kategorilerde Türkiye Şampiyonalarında temsil etme başarısı göstermiştir. Bu verilen önemin meyvelerini Trabzonspor, Hekimoğlu Trabzon FK, Kayserispor ve Erzurumspor Altyapısına  verdiğimiz oyuncularla aldık. Hasan ÇAVDAR  Hekimoğlu Trabzon FK da Hüseyin Mert KURT İse Trabzonspor da Profesyonel olma başarısını göstermiş oldular.
SORU: Gençlerin futbol ile okul arasında seçim yapmak zorunda kalmaları üretimi etkiliyor mu?
CEVAP: Evet. Ama aileler futbolun okulu etkilediğini düşünerek gençler futbolu bırakmak zorunda kalıyor.
SORU: Bölgedeki yetenekleri gençlerin yeterince tarandığını düşünüyor musunuz?
CEVAP: Yeterli seviyede tarandığını düşünmüyorum.
SORU: Teknik adam tercihleri altyapıdan gelen oyuncuların kullanımında belirleyici oluyor mu ?
CEVAP: Ülkemizde futbol sonuçlara göre değerlendirildiğinden antrenörlerde kendi geleceklerini düşündüğü için gençlere şans vermek yerine hazır futbolcuları tercih ediyorlar.
SORU: Medya altyapıdan yetişen gençlere gereken desteği veriyor mu?
CEVAP: Kesinlikle destek vermiyor .
SORU: Kamuoyu genç sporculara gereken desteği veriyor mu?
CEVAP: Vermiyor.
SORU: TFF oyuncu yetişmesi ve gelişimi konusunda yeterli sayıda projeyi hayata geçiriyor mu?
CEVAP: Kesinlikle vermiyor. Özellikle amatör futbola hiçbir katkısı yok .2015 yılında Akademi liglerine amatör takımları da almışlardı ve Trabzon’dan Söğütlüspor, O. Kanuni spor  ve Araklı 1961 spor katıldı. Takımlarımız bölgedeki profesyonel takımlara üstünlük kurmuştur ama ne yazık ki TFF başarılı olmalarına rağmen amatör takımları akademi ligine almamış ve amatöre yine hiçbir katkısı olmamıştır. Ekonomik olarak zaten amatöre desteği olmuyor. Takımlarımız Türkiye şampiyonalarına gidiyor her şey kulüpler ceplerinden karşılıyor. Buradan Tüm amatör futbol kulüpleri başkanlarını ve yöneticilerini yürekten kutluyorum. Çünkü onların maddi ve manevi desteği olmasa amatör futbol yok olmaya mahkumdur.
SORU: Altyapılarda çocukların fiziksel ve ruhsal eğitimlerine katkı yapılabiliyor mu?
CEVAP: İmkanların elverdiğince katkı yapılabiliyor veya hiç yapılmıyor.
SORU: Altyapı sporcularının fiziksel gelişimi düzenli olarak değerlendiriliyor mu?
CEVAP: Kulüplerin imkanları dahilinde ancak yapılabiliyor.
SORU: Altyapılarda antrenör, öğretmen, çocuk ve ebeveyn diyaloğu yeterince sağlanabiliyor mu?
CEVAP: Kendi adıma konuşmak gerekirse evet sporcularımın okul hayatlarını ve sıkıntılarını yakından takip eder aileleri ve öğretmenleriyle fikir alışverişinde bulunurum.
SORU: Altyapı çalışmalarında yaş gruplarına göre antrenman teknikleri uygulanıyor mu?
CEVAP: Bu soruya kendi açımdan cevap vermek isterim dünyada ki gelişmeleri takip eder en modern teknikleri araştırıp programlar dahilinde uygulamaya çalışırım.
SORU: Altyapı sporculara takım ruhu ve bilinci yeterince aşılanabiliyor mu?
CEVAP: Futbolda vefanın olduğunu düşünmüyorum. Belli bir seviye gelene kadar ondan sonra unutulup gidiyorsun.
SORU: Kulübünüz altyapısında yeterli sağlık donanımı mevcut mu?
CEVAP: Yeterli seviyede değil.
SORU: Kulübünüz altyapı sporcuları düzenli beslenme olanaklarına sahip mi?
CEVAP: Ailelerin imkanları dahilinde ve okul hayatından dolayı yeterli olduğu kanaatinde değilim.Bu İmkanı bize tanıdığınız için sizlere ve gazetenize teşekkür ederim
YARIN:MEMİŞ EMİN (ARAKLI SPOR)


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.