Bakan Karaismailoğlu, Ardahan, Kars ve Iğdır’da temaslarda bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ardahan, Kars ve Iğdır’da temaslarda bulundu.

Bölge Haber 26.04.2022, 13:17 26.04.2022, 13:20
Bakan Karaismailoğlu, Ardahan, Kars ve Iğdır’da temaslarda bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ardahan, Kars ve Iğdır’da temaslarda bulundu. Aşık Şenlik Tüneli'nin ışık görme töreninin ardından Karaismailoğlu, Ardahan'da şehit ve gazi yakınlarıyla iftarda bir araya geldi. Tarih boyunca, en ağır ve en zor şartlar içinde dahi Türk milletinin esareti kabul etmemesi ve istiklalinden taviz vermemesinin temelinde şehit ve gaziler ile yakınlarının temsil ettiği ruh olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, "Zaman içinde milletimizin birlik ve beraberliğine, ülkemizin bütünlüğüne kastedenlerin kimlikleri, hal ve hareketleri değişse de bu ruh değişmemiştir, değişmeyecektir. Uzun yıllardır birlik ve beraberliğimize, dostluğumuza ve kardeşliğimize kasteden terör belasıyla mücadele ediyoruz. Hepimiz biliyoruz ki bu terör çetelerinin asıl hedefi ülkemizin geleceğini çalmak, milletimizin huzurunu bozmak, bizi bizden ayırmaktır. Ancak unuttukları bir şey var. Bu terör çetelerinin bu ülkeyi bölmeye, bu ülkenin insanlarını birbirine düşman etmeye gücü yetmedi, yetmez" dedi.

TÜRKİYE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE ÖRNEK OLMAYA BAŞLADI

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Kars Gençlik Merkezi'nde düzenlenen "Gençlerle sahur buluşması" programında da üniversite öğrencileriyle birlikte sahur yaptı. Burada öğrencilere hitap eden Karaismailoğlu, yapılan yatırımlarla Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelere örnek olmaya başladığını aktardı. Türkiye'de 2002 öncesinde ulaştırma sektöründe ciddi eksiklikler olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Eksiklikleri gidermek için ciddi hamleler, iyi planlamalar yapmak lazımdı. Az parayla maksimum faydalı işler yapmamız gerekiyor. Bugüne geldiğimizde bölünmüş yolumuzun 28 bin 600 kilometreye ulaşması, havalimanı sayımızın 57'ye ulaşması, demiryollarımızın 13 bin 22 kilometreye ulaşması, denizdeki liman ve tersane sayılarının artması, haberleşme sektöründeki gelişmeler, hayal edilemeyecek şeyler bu kısa süre içerisinde başarıldı.”

Anadolu'da yüzlerce, binlerce projeyi gerçekleştirdiklerini, Yap- İşlet- Devret projeleriyle, Kamu- Özel İş Birliği projeleriyle dünyanın en büyük projelerini geliştirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu sayede trafik kazalarında önemli bir azalma olduğunu vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, “Yapılan projeler sayesinde trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalmalar sağlandı. Yüzde 80'e varması demek her yıl bizim 10 bin kişinin canını kurtarmamız demektir. Bu da yapılan projelerin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Bugün teknoloji açısından, mühendislik ihraç eden ülke haline geldik. Bu yaptığımız işlerde kazandığımız bilgi, beceri ve tecrübe sayesinde oldu. Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın gıptayla baktığı en büyük asma köprüsünü yaptık. Yani 2023 metre orta açıklığıyla dünyanın en geniş asma köprüsü, 318 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek çelik kule ayaklarına sahip bir köprüyü tamamen Türk mühendisleriyle yapıyorsunuz.”

BİZİM HİZMET YARIŞIMIZ ARAS GİBİ HIZLI VE GÜRDÜR

Daha sonra Iğdır’a geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, burada partililerle buluştu, esnafı ziyaret etti. Iğdır'da sokakta vatandaşlarla iftar yapan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle alanda bulunan çocukların da bayramını kutladı. Karaismailoğlu, "23 Nisan’ın bir diğer kıymeti, anlamı da yüce Meclis'imizin açılış günü olmasıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 102. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi hayırla yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2003’ten sonra AK Parti ile küllerinden yeniden doğduğunu belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Hamdolsun, 84 milyon bir arada, huzurlu yaşıyor, bizler de memleketin her yerine hizmet götürüyor, en iyi bildiğimiz işi ilk günkü motivasyonla gerçekleştiriyoruz. Hep söylüyoruz, sevdamız millettir, işimiz 84 milyona hizmettir. Biliyorsunuz, 2003 yılından bugüne Türkiye, AK Parti iktidarı ile adeta yeniden, küllerinden doğdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak çok çalıştık ama değdi. Hükümetlerimiz döneminde 6 bin 100 kilometreden aldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 4,5 kat artırarak 28 bin 647 kilometreye çıkardık, Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümünde de 29 bin 500 kilometreye ulaştıracağız. Kara yollarındaki tünel uzunluğunu 13 kat artırarak 651 kilometreye çıkardık."

IĞDIR’IN ULAŞIMI VE İLETİŞİMİ İÇİN 2 MİLYARA YAKIN YATIRIM YAPTIK

Ulaştırma 2053 vizyonu ile, daha güçlü bir Türkiye'nin yol haritasını çizdiklerini anlatan Karaismailoğlu, "Ülke genelindeki bu kadar güzel hizmetler olurken serhat şehrimiz Iğdır da nasibini alıyor. Iğdır’ın ulaşımı ve iletişimi için 2 milyara yakın yatırım yaptık. Iğdır’ın bölünmüş yol uzunluğu yalnızca 10 kilometreydi. Bunu 16 kat artırarak 172 kilometreye çıkardık. Iğdır'ı bölünmüş yollarla Kars ve Ardahan’a bağladık. Iğdır’daki kara yolu ağımızın yüzde 81’i bölünmüş yol standardındadır. Iğdır’da yapımı devam eden 5 kara yolu projesini de biran önce bitirmek için yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim Iğdır’a olan sevgimiz, Ağrı Dağı kadar büyüktür. Bizim anlayış ve hoşgörümüz Iğdır Ovası gibi geniştir. Bizim hizmet yarışımız Aras gibi hızlı ve gürdür. Biz sevdik mi, içten ve yürekten, Iğdırlı gibi severiz."

Yorumlar (0)