Çay ve fındığa gübre tehdidi

Üreticiler, yüksek fiyatı nedeniyle bahçesine kışlık gübre atamıyor.

Bölge Haber 21.01.2022, 11:25
Çay ve fındığa gübre tehdidi

Fındık ve çay üretiminde olmazsa olmaz öneme sahip ‘gübre’ fiyatlarındaki inanılmaz artış üreticileri zora soktu. 2021 Eylül ayından beri yaşanan yüksek artışın üretime büyük darbe vurmasından endişe ediliyor.

FİYATLARI 3-4 KAT ARTTI

Gübre fiyatlarında aşırı yükseliş dikkate alındığında, 2021’de fındık ve çaya dekar başına 8 lira gübre desteği yetersiz kaldı. Önemli bir tarımsal girdi olan gübrede, aralık ayı itibarıyla son 1 yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 437, üre gübresi yüzde 403, amonyum nitrat gübresi yüzde 371, DAP gübresi yüzde 294 ve kompoze gübre yüzde 261 oranında arttı.

YARISINI DEVLET VERMELİ

Trabzon Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kozoğlu, dolarda sınırlı düşüşe rağmen gübre fiyatlarında kayda değer bir indirim olmadığını, fındık üreticilerinin bahçelerine kışlık gübre atamadığını, dekara 50 kilo can gübresinin 360 lira olduğunu belirterek, “Devlet sadece 8 lirasını destek diye veriyor. Oysa yarısını karşılamalıdır” dedi.

DESTEK PRİMİ DEĞİŞMELİ

Bir yandan da fındık ve çaya destekleme priminin yıllardır aynı kalması tepkilere neden oluyor. Fındığa alan bazlı desteğin 2014’ten beri 170 lira olarak kaldığı, aynı şekilde çaya 2016’dan beri 13 kuruş olan destekleme priminin değiştirilmediği, bu miktarların güncelleme yapılarak yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)