Geleceğin afet ekiplerine eğitim

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) öğrencileri İtfaiye Müdürlüğünde temel itfaiye eri eğitimi veriyor.

Bölge Haber 29.12.2021, 11:19
Geleceğin afet ekiplerine eğitim

Gümüşhane Üniversitesi ve Gümüşhane Belediyesi işbirliğiyle Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) öğrencileri yaşanabilecek herhangi bir afet durumuna karşı nasıl müdahale edileceğini ve hangi ekipmanların nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak öğreniyor.
Gümüşhane Belediyesine bağlı İtfaiye Müdürlüğü yerleşkesinde gerçekleştirilen eğitimler 4 hafta sürüyor. AYAY öğrencileri itfaiyecilerin direktifleri doğrultusunda, yangına ve herhangi bir afet durumuna nasıl müdahale edeceklerini uygulamalı olarak öğrenirken ayrıca ekipmanların da nasıl kullanıldığı noktasında bilgiler alıyor, tecrübe sahibi oluyor.
Eğitimlerde üzerlerine düşen bütün görevleri eksiksiz yapmaları istenen öğrenciler, yaptıkları işin ciddiyetinin farkında olduklarını belirterek, uygulamalı eğitimlerin daha etkili olduğunu söyledi.
Gümüşhane Belediyesi İtfaiyesi olarak bu tarz eğitimlere önem verdiklerini söyleyen İtfaiye Müdürü Nusret Aslan, “Gümüşhane Üniversitesi ile yapmış olduğumuz işbirliği içerisinde bu bölümde dört haftalık bir eğitim programı planladık. AYAY bölümü öğrencilerinin tamamına yakını bu eğitimlere katıldı. Bu süreçte tekniklerle ilgili bilgiler verildi, eğitimlerle ilgili uygulamalar gerçekleştirildi. İlerleyen süreçte yine farklı bölümlerle bu eğitimleri gerçekleştireceğiz. Biz Gümüşhane Belediyesi olarak bu tarz eğitimlere önem veriyoruz. Gümüşhane Belediyesi İtfaiye teşkilatı olarak çoğu ilde bulunmayan bir tesise sahibiz. Bunu yapanlardan başka başta başkanımız olmak üzere teşekkür ediyorum. Yani bu tesise sahip olduğumuz için öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında çok ciddi manada güzel geri dönüşler alıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu