Bölge turizminin  ‘Kutup Yıldızı’

Bölge turizminin ‘Kutup Yıldızı’

Tonya’nın Erikbeli mevkiinde, doğayı bozmadan bir çalının dahi kıymet gördüğü doğru plan, doğru konumlama ve doğru inşa edilen tesis, turizm sektörünün yıldızı olarak bin 650 rakımda dünyaya hizmet verecek…

  İşadamı Atilla Ataman tarafından tamamen kendi imkanlarıyla, devletin hiçbir kurum ve kuruluşundan destek almadan Erikbeli’nde inşa edilen turizm yatırımı, 2019 yılı baharıyla birlikte hizmete girecek.

img-20181128-wa0000-001.jpgDoğru ve örnek bir yatırım olarak öne çıkan tesis, dünya genelinde turistik tesisleri değerlendiren uluslararası kuruluşların, Avrupa segmentinde en doğru planlanmış ve en lüks tesisi olarak kayda geçti. Tesis, Nisan-Mayıs gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmi açılışını gerçekleştirecek. 
Trabzonlu İşadamı Atilla Ataman ile 3 yıl önce başlayan projenin serüvenini konuştuk. 

COĞRAFYAYA TAM UYUM

fb_img_1543334792824-001.jpgTamamlanma aşamasına gelen proje ne zaman başladı? Projenin detaylarından bahseder misiniz?
Erikbeli projesine 3 yıl önce başladık. Türkiye’de turizm yatırımları arasında inşaat kalitesi, hizmet kalitesi ve bulunduğu coğrafyaya uyum bakımından üst segmentte yer alıyor. Doğaya uyum konusunda oldukça özenli çalıştık, çalışıyoruz; her bir ağacın, her bir dalın kıymeti bilinerek inşaatın konumlandırılması yapıldı. Arazi, statü itibariyle A tipi mesire alanı olarak Ormaniyeden kiralandı. Erikbeli, Tonya-Kürtün devlet Karayolu ağına alındı ve bu güzergah üzerinde bulunuyor. Sahile yaklaşık 40 kilometre Trabzon’a ise 65 kilometre mesafede. Bin 650 rakımlı, dört tarafı ormanlarla çevrili bir tepede yer alıyor. Kürtün-Tonya-Torul-Tonya-Şalpazarı-Torul-Kürtün yol güzergahlarında, dört yol kavşağında yer alan bir tesis. Giresun ve Gümüşhane tarafından da kısa sürede ulaşabileceğimiz bir lokasyonda. Ayrıca polikültür bir orman dokusuna sahip. Foldere vadisinin başlangıç noktasında yer alıyor. 

5 AYRI TİPTE 30 VİLLA

fb_img_1543334389871-001.jpgBölge Karadeniz’in en zengin orman dokusuna sahip; Çam, Ladin, Kayın ve Gürgen ağaçlarının dışında yöresel adı Komar olan Ormangülü, Sarı Ağu (zifin) ve Çepni şivesiyle, çalı çileği, Trabzon şivesiyle Ligarba meyvesinin doğal olarak bolca yetiştiği doğal alan mevcut. Turistik tesisimiz, bir birinden bağımsız, bir birini görmeyen 5 ayrı tipte 30 villadan oluşuyor. Bunun dışında 800 metre kare restaurant, 600 metre kare de toplantı salonu ve kafeteryası bulunuyor. Yaklaşık olarak 86 odamız var. Standart olarak 200 yatak kapasitesine sahip ama bu sayı isteğe bağlı olarak 300’e kadar çıkabilir. Çünkü villalarda bulunan şömineli oturma odalarında yatağa dönüştürülebilecek kanepeler olacak. 

ÖZEL MUTFAK ÖZEL TADLAR

img-20181125-wa0026.jpgTuristik tesisimizin mutfağında yöremizin bazı özel ürünleri kullanılacak. Bunlar; Fol balı, Ağasar balı, patates, mısır, yayık tereyağı, kuru fasülye ve çalı çileği dediğimiz Likarba’yı mutlaka değerlendireceğiz. Bunların dışında bizim dünya mutfağı gibi bir iddiamız yok. Mutfağımızda et ve et ürünleri kullanacağız. Bu konuda eşim Suna hanımdan destek göreceğiz çünkü; tesisimizde Güneydoğu mutfağını oturtmak istiyoruz. Burada kebaptan bahsetmiyoruz, et ve et ürünlerinin daha çok fırın üzerine olan yemeklerden bahsediyoruz. Kullanacağımız ekmek ve pide alışılagelmişin dışında, özel olacak. Yemeklerimiz kuzine ve taş fırınlarda pişecek. Tesis doğal, ürün doğal, mutfak doğal, insanlar doğal olacak.    

SEGMENTİNDE EN LÜKS TESİS

fb_img_1543334549580.jpgİleriki dönemde, kar oyun alanı, macera parkı ve mağara müzikhol ile tesisimiz desteklenecek. Tesisimizi tamamlama aşamasına geldik. Açılışı Nisan-Mayıs gibi sezona girdiğimizde yapacağız. Taş ve ahşap dışında, doğal olmayan hiçbir malzeme kullanılmadı. Çatılarda kiremit kullanıldı. 
Dünya genelinde turistik tesisleri değerlendiren kuruluşlar Erikbeli’ni, işletmeye başlamadan önce Avrupa segmentinde en doğru planlanmış ve en lüks tesisi olarak değerlendirdi. Ailece dinlenmek isteyen her ülke insanının aklına gelecek ilk yerin Erikbeli olmasını arzuluyoruz.

MADDİ KATKI YOK 
MANEVİ KATKI ÇOK

img-20181125-wa0016.jpgKaradeniz Bölgesi’nde Uzungöl ve Ayder kötü örneklerinden sonra doğru konumlandırılmış ve doğru planlanmış bir projedir Erikbeli. Biz bu süreçte hiçbir devlet kurum ve kuruluşundan bir kuruş destek almaksızın işimizi yapıyoruz. Hiç kimsenin hiçbir şekilde bir katkısı yoktur. Yegane ortağım eşim Suna hanımdır. Bize yapılan en büyük katkı; Sayın Cumhurbaşkanımızın moral teşviki var, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun moral verici tavrı var. Sayın Soylu, her fırsatta bizi yüreklendirmiştir. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun, ‘bölgemizde yapılacak böyle bir tesisin dünya genelinde ciddi bir karşılığı olacağı’ inancı var.  

MEVZUAT REALİTEYLE ÖRTÜŞMÜYOR

fb_img_1543335281609.jpgDevletin hiçbir kurum ve kuruluşundan katkı almadığınızı söylediniz. Bu tür yatırımlara katkı sağlayan ajanslar var. Siz bu ajanslara başvurdunuz mu?
Devletin ve bu konudaki ajansların bu tür projelere bakış açısında ciddi anlamda çarpıklıklar var. Örneğin; Kırsal Kalkınma Ajansına müracaat edip bir katkı almadınız mı diye soruyorlar. Evet var, müracaat da ettik. Fakat bu konudaki kurum ve kuruluşlar vatandaşa potansiyel hırsız şeklinde bakıyorlar. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşları bu tür teşvikleri verirken, vatandaşı bunlardan nasıl istifade ettiririz diye bakmıyorlar. Evet bir dönem vatandaş da bu konularda bir takım istismarlarda bulunmuş. Bir dönem fabrika yapıyoruz diye kulübe yapıp devletten para almışlar. Bunlar kötü örnekler ama diğer taraftan ciddi kişi ve yatırımlara bakıldığında da sanki onlar da hırsızmış gibi bir uygulama var. Diyor ki, sen yap bitir ben ondan sonra ben maddi destek vereyim. Zaten yapıp bitirecek parası olsa o adam senden neden destek istesin. Aslında o kurumlardaki insanlara bir şey diyemeyiz çünkü ellerindeki mevzuat realiteyle örtüşmüyor.

ÇOK CİDDİ ZORLUKLAR OLDU

fb_img_1543334472839.jpgBu kadar iddialı bir yatırımı kendi imkanlarınızla yapmak zor olmadı mı?
Dolayısıyla hiçbir yerden katkı almadan kendi imkanlarıyla bu kadar büyük bir işin altından çıka bilmesi çok zor oluyor. Ciddi manada zorluklarla karşılaştık, karşılaşıyoruz. Bir işi yapar geçersiniz, şu anda benim harcadığımın dörtte birine bu işi yapar, bitirirsiniz. Ancak bu dünyanın konuşacağı bir proje olmazdı, sadece Trabzon’un konuşacağı bir proje olurdu. Biz bu projeyi Türkiye ve dünyanın konuşmasını sağlamak istiyoruz. Biz demokrasiyi bilmediğimiz için demokraside geri bir millet değiliz. Biz kaliteli inşaatı bilmediğimizden inşaatlarımız kötü değil. Bizim sıkıntılarımız başka. Marifetin iltifat görmemesi sorundur, kaliteli inşaatın ederini bulmaması sorundur. Mukayeseyi iyinin üzerinden yapamadığımız için ülke olarak sorunlar yaşıyoruz. Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük sorunu turizmdir. Biz güzel ve doğru bir iş yaptık ama bunu da bir karşılığı olmalı. Bunun için bir şey satmamız lazım. Biz lokasyonu, coğrafyayı satacağız. Bugün Antalya’nın şansı denizi ve güneşidir. Bizim de yağmurumuz, sisimiz ve yeşilimiz var onu satıyoruz. Bunu da doğru şekilde satmamız lazım. 

EĞİTİM ŞART AMA NASIL EĞİTİM?

img-20181125-wa0021.jpgTesisi yaptınız, peki burada çalıştıracağınız kalifiye elemanları nereden bulacaksınız? Bu konuda Trabzon ve bölgede bir araştırma yaptınız mı? 
Başka iş bulamadığı için garsonluk yapanlarla bu iş olmaz, böyle bir turizmcilik de olmaz. Peki ne olacak? Eğitim lazım. Turizm sektörüne eleman yetiştiren eğitim kurumlarından bahsedersek. Turizmde eğitim demek, Turizm Meslek Liseleri ya da Yüksek Okullarında bir takım dersleri alarak mezun olmak değildir. Türkiye’de turizm eğitiminin yüzde 85’i başka bir okulu kazanamadığı için o okullara kayıt yaptırmış insanlardır. Ben Trabzon’daki turizm okullarıyla ilgili okul idarecileriyle görüştüm. Ve onlardan şu sitemi dinledim; valilik önceki yıllarda il dışına stajyer çıkışına izin veriyormuş, ancak son iki yıldır izin vermiyormuş. Konuyu biraz irdeledim, öğrencilerin aileleri çocuklarının Antalya gibi turizmin yoğun olduğu şehirlere staja gitmesine izin vermiyormuş. Valilik de orta öğretimdeki çocukların il dışına çıkışını yasaklamış. Bana bu serzenişi yapan turizm okulu idarecilerine şu soruyu sordum; ‘hocam, bana Trabzon’da referans olacağınız 3 tane öğrencinizi gösterebilir misiniz?’ Gösteremedi. Yok! Ortada böyle bir başarı yok. Bu büyük sorun. 

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE 
BURS VE İŞ GARANTİSİ

fb_img_1543334498998.jpgTrabzon’da turizm sektöründe istihdam edilecek eğitimli eleman konusunda ciddi sıkıntılar var. Bölgedeki turizm sektörü, turizm okullarındaki öğrencilerden başarılı olanları seçip şimdiden burs ve iş garantisi vermeli. Ben buna hazırım. Ben Zonguldak’ta bir kız öğrenciyi aşçılık bölümünde okuttum ve staja gönderdim. Dolayısıyla tesisimizde istihdam edeceğimiz aşçıyı yetiştirmiş olduk. Alanya’dan garson buldum, Türkiye’nin en ünlü et lokantasından usta buldum. Bu ustamız İtalya’da dünyaca ünlü bir et lokantasında çalıştı. Güneydoğu mutfağının en önemli ustalarını buldum. Fakat bu insanları burada 12 ay tutabilmenin zorluğu var. Bunun için bu bölgenin insanı olması lazım ama orada da başka bir şey devreye giriyor. Şöyle; il dışından bir insanı 365 günde 300 gün çalıştırırken, il içinden bir insanı 365 günde ancak 65 gün çalıştırabilirsin. Çünkü; cenazesi bitmez, çocuğunun sorunları bitmez, eşinin hastalığı bitmez, çayının, fındığının, çayırının derdi bitmez. Yani profesyonel değiliz. Bizim profesyonel anlayışta hareket edebilecek bir nesil ortaya çıkarmamız lazım. Bizim çok hızlı bir şekilde kız çocuğu eğitimine girmemiz lazım; her çocuğu ana doğuruyor ve ana yetiştiriyor. Bu nedenle geleceğin anası olacak kız çocuklarımızı hızla eğitime almamız lazım. 

DOĞRU TESİS DOĞRU HİZMET 

img-20181125-wa0024.jpgBiz bölge için lokomotif olacak bir yatırım yaptık. İsim konusunda 5 aydır tartışıyor, konuşuyorsak, bu bir marka olarak ortaya çıkacak demektir. Ve diğer turizm yatırımlarına da örnek olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da benden istediği doğru bir tesisi nasıl konumlandırıp nasıl yapabiliriz olmuştur. Sayın İçişleri bakanımızın bu kadar heyecanlanmasının sebebi bu. Yani biz doğru bir iş yapıyoruz ve bunu tamamlamak için de doğru hizmet vermeliyiz. Doğru hizmet vermek de sadece benim değil ülkenin sorunu. Bu bir eğitim sorunu, bu sektör sorunu. Turizm sektörünün içerisindeki eğitimli eleman meselesi sektörün ciddi bir problemidir. Turizm Bakanlığı sektörün hem eğitim hem de yatırım ayağına müdahil olmalı.

DAVOS ÖĞRENİLDİYSE
ERİKBELİ DE ÖĞRENİLİR

img-20181125-wa0016-001.jpgDünyaya hizmet verecek kalitede bir tesis ortaya koydunuz peki bunun tanıtımını nasıl yapacaksınız? Bir de bu tesisin bölgeye katkısı konusu var…
İsviçre’nin Davos’u öğrenildiyse, Trabzon’un Tonya’sı ve Erikbeli de öğrenilecektir. Biz bu kadar da iddialıyız. 2019 ilkbaharıyla birlikte sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bölgemizde turizm adına yapılacak yatırımların, tesislerin bu şekilde olması gerekiyor. Erikbeli bu anlamda gerçek bir örmek teşkil edecek. Biz bu tesise harcadığımız parayı amorti edecek bir ömre sahip değiliz. Ancak bizden sonrakilere örnek teşkil etmekten mutluluk duyarız. Ben turizm sektörüne sadece bir tesis kazandırmaya çalışmıyorum, ben turizm sektörünü değiştirmeyi, dönüştürmeyi başarmaya çalışıyorum. Ben bu sektörde çalışacak bir garsonun maaşının 5 bin lira olmasını başarmaya çalışıyorum. Tonya, Vakfıkebir, Şalpazarı yayık tereyağının 50 lira değil 150 lira olmasını sağlamaya çalışıyorum. Yerli organik patatesimizin 1 lira değil 15 lira olmasını sağlamaya çalışıyorum. Ağasar, fol balının değerini bulmasını sağlamaya çalışıyorum. Bölge halkının beton yığınları içerisine hapsolmak yerine doğaya uygun yapılar içerisinde yaşamasını sağlamaya çalışıyorum. Ben burada bir yatırım yaparak para kazanayım diye uğraşmıyorum. Ben burada bir bölgenin geleceğini kurtarmak adına, dünyaya açmak adına bir çaba içerisindeyim. 

Röportaj: Fatma YAVUZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.