‘Bölünen Akşenerciler değil AK Parti!’

Geçtiğimiz hafta AKP’ye yakın medyada Akşener ekibinin Trabzon’da üçe bölündüğü şeklinde bir yorum haber çıktı. Koray Aydın’dan önceki Akşenerciler, Koray Aydın ile beraber Akşenerci olanlar ve bir de AKP’den istifa eden DP eski il başkanı Süleyman Aydoğdu ile birlikte hareket edenler.

bölünen.jpg

MHP’den ayrılan Akşenerciler önceki akşam Boztepe’de bir araya geldiler. Ali Sağır’dan Hüseyin Kıran’a, Hüseyin Koloğlu’na kadar, birkaç parçaya bölündüler denilen çok sayıda eski MHP’li!,

Toplantı sonrası Hüseyin Kıran aradı ve şunları söyledi:

‘Üçe bölündüler diyen algıcılar avuçlarını yalasın. Biz de eskisiyle yenisiyle bölünme parçalanma yok. Bütünleşme var. Yarın, öbür gün bu harekete katkı veren ve bizimle birlikte hareket eden arkadaşlarla da toplanacağız. Kurucu il ve ilçe başkanı kim atanırsa atansın, onun etrafında kenetleneceğiz. Bu isim eski MHP’li de olur diğer partilerden bize katılan arkadaşlarda. Hiç fark etmez. Meral Akşener’e kamuoyundan gelen destekten korkanlar ne yaparlarsa yapsınlar, bu hareketi engelleyemezler. Bölünen Akşenerciler veya Akşener hareketine destek verenler değil AKP’dir. Yakında AKP’den istifalar başlayabilir’.

Afrika’ya gitti Fetocu oldu!

Trabzon’da çoklarının tanıdığı bir isim 6-7 aydır Fetoculuk suçlamasıyla cezaevinde. Bu kişi geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıktı ve dava Ekim ayına ertelendi. İddianameye göre suçu birkaç toplantıya katılması, Afrika’ya, Asya’ya gitmesi ve Bank Asya’ya 1020 lira para yatırması! Ve akabinde çekmesi!

Bu vatandaş Feto grubunun Asya, Afrika gezilerinde bize de, ‘Trabzon’da herkes bu gezilere katılıyor. Hoca efendinin ekibine bir iki kurban bağışlıyorsun, seni Afrika’ya getiriyorlar. Ben bir kez gittim, bir daha gideceğim. Sen de benim gibi kurbanını bunlara ver. Bedava Afrika’ya gidelim’ demişti.

Bizde ‘Kurban parasını Kızılay’a veriyoruz. Ayrıca zamanımız yok. Zamanımız olsa gelirdik. Bir de sen haftada birkaç akşam demlenirsin. Onlarla nasıl anlaşıyorsun’ demiştik.

O da, ‘Abi, hayır işi. Sohbetlerde siyaset yok, dini konular. Birde bedava geziler’ diye karşılık vermişti.

Gitseydik, demek ki biz de içerdeydik!

Cemaatin Trabzon’da bilinen üyeleri tarafından zaman zaman dini içerikli toplantılarına davet edildiğini kendisinden duyduğumuz bu kişi Kargid’in düzenlediği Afrika gezisine katıldığı ve bir de Bank Asya’ya bin 20 lira yatırdığı için ne yazık ki cezaevinde.

Bu yazdıklarımız, iddianamede yer alan suçlamalar!

Binlerce Feto davasından birini aktardık. Mahkemelerde bu tür yüzlerce dosya var! Konu hakkında yorum yapmıyoruz. Yorumu okurlara bırakıyoruz!

Bir bardak meyve suyu 15 TL!

Hamza Mısır, geçenlerde tanıdığı bir Arap dostu ile Ganita’da gezi gemisine binmiş. Gemi gezi tarifesi müzikli 30 lira müziksiz 20 lira. Hamza, müzikli gezi için 90 lira ödenmiş. Gemi Ganita’daki çekek yerinden ayrılmış. Beşirli güzergahına doğru yol almaya başlamış. Hamza, Bir süre sonra garsona ‘üç meyve suyu’ siparişi vermiş. Meyve suyunun fiyatı neredeyse gezi fiyatı kadar! Bir bardak meyve suyu 15 TL… Meyve suyunun 15 lira olduğu yerde yemek veya aperatif yiyecek fiyatları herhalde birkaç katıdır. Trabzon turizmine katkı sağladığını düşündüğümüz gezi teknelerindeki yeme içme ücret tarifesi tahminimiz o ki, parası olanlar için düzenlenmiş!

Çukurçayır neden ortaokul ve lise yapılmaz?

çukurçayin.jpg

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin son yıllarda nüfusu en fazla artan mahallelerinin başında Çukurçayır gelir. Çukurçayır ve civarında 50 bin civarında insan yaşıyor. 50 bin kişinin yaşadığı mahallede bir veya iki ilköğretim, bir ortaokul bir de imam hatip var. Bu ilçede geçenlerde ortaokula kayıt için kura çekimi yapılmıştı. Çukurçayır ortaokuluna kayıt için 158 öğrenci başvurmuş. Okul yönetimi ancak 40 öğrenci kayıt yaptırabileceğini açıklamış. Veliler torpil peşinde koşmuş. Ancak, torpil de işe yaramamış. Sonunda okula kayıt yaptıracak 40 öğrenci için kura çekilmiş.

çukurçayin1.jpg

Bu olay Trabzon’un Milli Eğitim’de sınıfta kaldığının, Milli Eğitimin iflas ettiğinin net bir göstergesidir. Trabzon Valisi, Milli Eğitim Müdürü, bu olaya nasıl duyarsız kalır.

Çukurçayır’da artan nüfusa oranla bir ortaokul daha yaptırılamaz mı? Veya öğrencisi olmayan ve sırf siyasi ve ideolojik nedenlerle açılan İmam- Hatip Ortaokulu, düz ortaokul haline getirilemez mi?

Şimdi, Çukurçayır’da özel okullara gidemeyen 118 öğrenci hangi okula kayıt olacak? Geçim sıkıntısı çeken, üç kuruşun hesabını yapan ailelere ayda birkaç yüz lira servis parası ödetmek hangi vicdana sığar.

Trabzon Valiliğinin bu aşamada yapacağı iş, Çukurçayır’da öğrencisi genelde taşımalı olan İmam Hatip Ortaokulunu, Bahçecik’teki İmam Hatip’e nakletmek ve Çukurçayır İmam Hatip’i ortaokul haline getirmektir.

Çukurçayır’da yalnız ortaokula değil, liseye de ihtiyaç var.

Trabzon Valiliği ve il, ilçe milli eğitim müdürlükleri Çukurçayır’daki imam hatipi ortaokul yapar mı veya AKP Trabzon teşkilatı bu konuda gayret sarf eder mi?

Ne Valiliğin ne Milli eğitim müdürlüklerinin ve ne de AKP il teşkilatının böyle bir hamle yapacağını sanmıyoruz. Çünkü hiçbirinin böyle bir gücü ve etkisi yok. Ayrıca hükümetin eğitim politikasındaki hedefi her mahallede öncelikle bir imam hatip okulu yaptırmak!

Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir, diye bir deyim vardır. Kimse mırın  kırın etmesin, Türkiye layık olduğu şekilde yönetiliyor!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar