Borçla dönüşen ülke!

İki satır ekonomi yazsak, KTÜ’nün ünlü ekonomisti, Kuzey Ekspres’in eski yazarı Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, hemen tepki gösterir, bıyık altı güler.
Ahmet Ulusoy, özel sektörde bir süre çalıştıktan sonra üniversiteye geçen bir isimdir. Piyasaları az da olsa bilir. Ulusoy, eskiden çok çarpıcı ekonomik tahlillerde bulunurdu. AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte Ahmet ve onun gibilerin kalemlerinin ucu körledi, mürekkebi bitti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve üretim ve rekabet gücünün zayıfladığını, ekonominin daha az büyüdüğünü ve daha çok açık verdiğini söyledi.

‘Türkiye’deki ilk 500 firmanın borçla çalışır hale geldiğini öne süren Ayhan, ‘Bu durum yıllardır izlenen sıcak paraya dayalı yatırımsız ve merhametsiz, oynak büyüme politikalarının bir sonucudur. Büyüme durmuştur. Başbakan olayın şimdi farkına varmış, seçim popülizmi yapmakta, bu politikaların mimarı kendisi değilmiş gibi düşük faiz ve yüksek yatırım istemektedir. Türkiye böyle bir ortamı uzun süre taşıyamaz. Ülkede algılarla olaylar yönlendirilmeye çalışılmaktadır. AKP’de 2015 sonrası telaşı başlamıştır. AKP, panik hali yaşamaktadır. Bu panik hali, AKP’nin sonun başlangıcında olduğunu göstermektedir’  dedi.

***

Türk ekonomisi, içte ve dışta borçla dönüşüyor.

Bugün;  borcu olmayan Türk vatandaşı mumla aranır hale gelmiştir.  Vatandaşın ve iş aleminin borçlanmasının nedeni ülkede uygulanan ekonomik politikadır.

Türk insanı bu denli borçlu olmasına rağmen, tüketime yönelik harcamalar eksilmiyor, hatta bazı kalemlerde artıyor. Bu harcamalarda yine borçla ileriye dönük ödeme planlarıyla yapılıyor.

Bu durum nereye kadar devam eder?

Bu sorunun cevabını iktidar veremez!  İktidar, pembe tablo çizmeye, umut dağıtmayı sürdürür.

Burada iş muhalefete ve akademisyenlere, meslek örgütlerine düşüyor.

Meslek örgütleri, sendikalar yan gelip yatıyor.

Neden yatmasınlar ki, bu örgütlerin yönetiminde olanların bir eli yağda bir eli balda!

Üniversitelerin de sesi AKP iktidarı ile birlikte zaten kısıldı.

Geriye muhalefet partileri kalıyor!

Muhalefet partileri, piyasada olan bitenleri görüyor, yaşıyor ama ciddi eleştiri getiremiyor. Yaptıkları iş, Başbakan’ın söylem ve eylemlerini takip etmek ve karşı söylemde bulunmak!

Halbuki, Türkiye gerçekten yanıyor!

İşsizlik hat safhada, vatandaşın büyük bölümü borç harç içerisinde hayatını idame ettirme uğraşı içerisinde, tarım ve bazı sektörlerin dışında üretim dibe vurmuş. Siyasi istikrarsızlık tavan yapmış. Dış politika iflas etmiş.

Türkiye;  Cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik bunalımını yaşamasına rağmen iktidar bu bunalımı medya ile ve dini kullanarak geçiştirmeye, halkı tatlı sözlerle uyutmaya çalışıyor ve bunu da başarıyor.

Bu başarı devam eder mi?  MHP’li vekil AKP’nin paniklediğini söylüyor.  Yani, denizin bittiğini!

Deniz bitti mi bitmedi mi, bilemiyoruz. Bildiğimiz ve gördüğümüz Türkiye’nin iyiye gitmediğidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.