Boruları birbirine bağlayamadılar!

borulari.jpgTrabzon’un Ortahisar ilçesi Fatih Mahallesinde önceki gün bir apartmanın çatı katında başlayan ve daha sonra çevreye yayılan birçok dairenin kullanılmayacak hale gelmesine neden olan yangında, söndürme skandalı yaşandığı bildirildi.

Fatih mahallesi sakinleri, yangının bir apartmanın çatı katında başladığını belirterek, ‘Çatı yanmaya başladı. İtfaiyeye haber verildi. Yarım saat sonra itfaiye geldi. İtfaiye erleri acemiydi. Su borularının üst kata uzanması için birbirine bağlanması gerekiyordu. 15-20 dakikada boruları birbirlerine bağlayamadılar. O esnada da yangın çevreye yayıldı. İtfaiyeye torpille eleman alırsan sonuç bu olur’ iddiasında bulundu.

Fatih mahallesi sakinlerinin bu iddialarını destekleyen Trabzonlu ünlü bir işadamı, ‘Yangını Beşirli’den gördüm. Beş dakika sonra olay yerinde idim. İtfaiyemiz gerçekten çok acemi. İki boruyu birbirine bağlayamadılar’ dedi.

 

350 milyon gelmiş!

Ortahisar ilçesi Değirmendere’de yapılacak yeni kavşak, yol istimlakları için Karayolları genel müdürlüğünden Trabzon’a 350 milyon lira geldiği söyleniyor. Genel müdürlükten istimlak parası geldi mi gelmedi bilmiyoruz. Bildiğimiz Deliklitaş mevkiindeki tünelin yapımının hızlı bir şekilde ilerlediği.

Yanbolu turizm master planı ve Coşkun Erüz’ün açıklaması!

yanbolu1-003.jpg

Gazeteci Yusuf Turgut, bir hafta kadar önce Arsin turizmde patlayacak, başlıklı bir yazı yazdı. Turgut, Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy’un ev sahipliğinde vali ve üst düzey bürokratların, komutanların Arsin’de, Yanbolu vadisinde ve Taşköprü yaylasında tur attıklarını vs. anlattı ve Arsin’in turizmde atak yapacağını belirtti.

Bizde Turgut’un bu yazısı üzerine, ‘Arsin turizmde patlama yapacakmış’ başlıklı eleştirel bir yazı yazdık. Doç.Dr. Coşkun Erüz, bu yazımıza tepki gösterdi, bizi masa başında yazmakla eleştirdi vb. biz nasıl başkalarını eleştiriyorsak, birilerinin de bizi eleştirme hakları var.

Coşkun Erüz, DOKA tarafından yaptırılan ‘Yanbolu vadisi sürdürülebilir turizm master planı’ projesinin koordinatörü. DOKA projeleri bir bedel karşılığında yapılır. Bu projenin maliyetini bilmiyoruz, Erüz bunu da açıklarsa memnun oluruz.

Neyse gelelim KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi, Doğacı Doç.Dr. Coşkun Erüz’ün açıklamasına;

‘Proje Koordinatörü olduğum ve Arsin değil, DOKA tarafından  yaptırılan YANBOLU VADİSİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM MASTER PLAN PROJESİ ile  (Trabzon kısmı Arsin’de sunulan projenin 2. ayağı Santa-Taşköprü Gümüşhane’de sunulacak) ilgili zahmet edip projenin ne olduğunu dahi sorup  irdelemeden, masa başında, gazetelerden okuduğunuz yarım yamalak bilgilerle kendinize göre okuyucunuza  kinayeli bir  tanıtım, mış mış ta mışmış…. yorumu yaptığınızı okudum. Projeye emek veren onlarca uzmanın (Arkeoloji, Tarih, Peyzaj, Mimarlık, İç Mimar, Biyoloji, Su Kaynakları Yönetimi, Şehir Planlama, Restorasyon, İşletme, Turizm, Harita Jeoloji, Tarım konularında 1 Profesör, 4 doçent, 4 Yardımcı Doçent ve Dr. olmak üzere, öğrenciler ve gönüllüler hariç, 26 uzman görev aldı) bir yıl süren ve  68 km uzunluğundaki vadiyi baştan sona  tarayarak doğal, tarihi varlıkları inceleme, tespit, analiz ve değerlendirmelerle ortaya koyduğu 250 sayfalık bölgede hiçbir havza için bugüne kadar üretilmemiş bilgi, çok sayıda analiz, 100’den fazla tematik harita ve potansiyel turizm faaliyet ve alanları raporu için büyük emek harcadılar..

20 yıllık Sivil toplumcu ve birçok projeni koordinasyonunu yapmış bir kişi olma yanında Deniz bilimleri konusunda AB Karadeniz İşbirliği 2014-20 -Programında, 3 yıl sürecek 2 projem (BSB-785 LitOUTer, BSB1221 IASON)  kabul edildi.  Birisi 4 ülke, 6 ortaklı olan ve proje liderliğini KTÜ ve benim yaptığım (projeyi ekibimle yazdım; Deniz Çöplerinin tespiti, taşınımının modellenmesi ve azaltılması için ortak ülkelerde kamu kurumları ve halkla birlikte strateji geliştirme). İkincisi ise, Karadeniz’de Korunan Deniz  Alanlarında İklim değişiminin İzlenmesi amaçlı 7 ortaklı  proje. İkinci projede  KTÜ adına Türkiye  projesinin yürütücülüğünü de ben yapıyorum. Her iki projenin  Türkiye  kısmını  20 akademisyen ve uzmanla birlikte yürüteceğiz. 

Yani biz öyle masa başında bilim üreten ya da köşe yazısı yazan bir kişi değiliz. Bizi bilenler bilir, bilmeyenler bilmese de olur.’

***

yanbolu.jpgElbette Coşkun Erüz’ü de bilen bilir, onun kadar tahsil görmüş, dünyanın dört bir yanını gezmiş, okuyan, araştıran bizleri de insanlar bilir ve tanır. Biz ayrıca kimse ile aşık atacak değiliz. Coşkun beyi ve çalışmalarını da ilgiyle takip ediyoruz.

Coşkun Erüz’ün bu açıklaması Faruk Özak’ın meşhur Çakırgöl projesini hatırlattı. Çakırgöl’de turizm tesisi olur mu olmaz mı diye onlarca kişiden görüş aldık. İşin uzmanları olmaz, dedi. En son Çakırgöl ve çevre yaylalarda çobanlık yapan bir isimle görüştük. Çoban ‘Çakırgöl ve çevresinde kışın hayat durur orada tesis mesis olmaz’ dedi. Ve o haber üzerine Faruk Özak o gün bugün bize dargındır. Ve bugün ne yazık ki üniversite öğretim üyeleri değil Çoban haklı çıktı. Coşkun Erüz, projenin Arsin değil Yanbolu vadisi projesi olduğunu söylüyor, Yanbolu vadisinin bir bölümü Arsin ilçesi bir bölümü de Gümüşhane sınırları içerisinde. Yani, proje bir yerde Arsin’in ve Gümüşhane’nin projesi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar