Botanik Parkı’nda kısa bir gezinti!

Dün Atatürk Köşkü’nün dönüş yolunda, yıllar önce Erdoğdu’daki askeri birliğin atış talim yeri olarak kullanılan daha sonra yol tarafında bir iki askerin nöbet tuttuğu, sözüm ona kolladığı ancak orman ve makilik alanda ne olup bittiğinden haberleri olmadığı ve birkaç yıl önce de Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Askeriyeden devraldığı ve Botanik Parkı haline getirdiği mekana gittim. Botanik Parkının birkaç kör noktası hariç hemen her bölgesinden denizi görebiliyorsunuz. Parkın karşısında Bahçecik ve Boztepe! Zağnos Vadisinden gelen hava akımı mekanı ferahlatıyor. Rüzgar fırıl fırıl esiyor.
Botanik parkları, diğer alışılagelmiş parklardan daha farklıdır. Onlarca çeşit ağaç ve bitki türünün yer aldığı bu parklar, yapıldığı günlerde ‘kelaynak’ kuşlarına benzer.  Ağaçlar yeni dikilmiştir. Büyüyecek, dal budak saçacak, ondan sonra botanik parkı, botanik parkına benzeyecek. 
Dünyanın farklı ülkelerinde benzer birkaç parkı gezme imkanım oldu. Gördüğüm ve gezdiğim parklarda ilk dikkatimi çeken, betonun ve yapılaşmanın olmaması. Parkların içindeki yolların, çamur olmaması için geniş tabi taşlardan ve çamur tutmayan topraktan oluşu idi. Parklardaki ağaç çeşitleri sayılamayacak kadar çok ve her taraf doğal, hatta vahşi denilebilecek bir görünümdeydi.
Köşk yolunun dönüşünde, Atakent’in doğusundaki 103 dönümlük alana kurulan Büyükşehir Belediyesi Botanik Parkının büyük bölümüne yeni ağaç fidesi dikildiği için, parkı ‘ağaçsız park’ olarak eleştirenlere katılmıyorum. Bugün dikilen ağaçlar yarın orman olacak! Bu arada Botanik Parkının kuzeyindeki görkemli ağaçlar kesilmemiş. Yeni dikilen fidelerin üzerinde, hangi ağaç olduğu yazılı!
Parkın, içindeki yürüyüş yolları kesme küçük taşlardan ortadaki uzun kademeli şelale beyaz mermerden yapılmış. Şelale, daha doğal ve taştan yapılabilirdi. Üzerindeki ahşap kısa köprüler çok güzel olmuş. 
Parkın güneyden, üst bölgesinden girişinde otopark ve muhtemelen restoran ve kafe olarak hizmet verecek tek katlı büyükçe bir yapı. Parkın en altında kuzeyinde benzer birkaç yapı daha. Muhtemelen o yapılan da kafe restoran olarak hizmet verecek. Parkın ortasındaki eski taş bina restore edilmiş, üstü açık duruyor.  Bekçi veya bahçıvanlarca kullanılabilir.
Botanik Parkı oldukça eğimli bir araziye kurulduğu için üstten (güney) giriş yapan kuzey uca, aşağıya inip tekrar yukarı çıkarsa epey enerji harcar. Park içerisinde üç beş noktada oturak mekanları olabilir. Botanik Parkı ile batıdaki yol arasındaki duvar da öyle söylendiği gibi yüksek değil. Büyükşehir Belediyesi, batı bölgesindeki yolu üç- beş metre daha genişletmeli. Genişleyen yolun bir kenarı otopark olarak kullanılabilir. Yarın orada tahminim o ki, otopark sıkıntısı yaşanacak. Parkta çocuk parkı göremedim. Aşağı taraflarda belki vardır. Yoksa bir kenarda mutlaka yapılmalı. Bir de Büyükşehir Belediyesi ne yapıp ne edip Botanik Parkını dereye, vadinin dibine kadar uzatmalı.
Botanik Park, daha güzel daha gösterişli, daha tabi olabilirdi. Bugünkü haliyle de birkaç konu dışında ağır eleştirileri hak etmiyor. Benim gözlemim bu şekilde. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a gerçekten kalıcı bir eser bıraktı. Kendisini kutluyorum. Başkan Gümrükçüoğlu’nun bundan sonra yapacağı iş öncelikli olarak Gülcemal Projesi olmalıdır.

***
Botanik Parkındaki kısa turumuzdan sonra gazeteye geldim. Büyükşehir Belediyesi’nden Ahmet Yoloğlu aradı. ‘Abi, Botanik Parkı ile kısa bir yazı attım. Değerlendirirseniz, memnun oluruz’ dedi.
Yoloğlu’nun açıklaması şöyle;
‘Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’a bıraktığı kalıcı eserlerden bir tanesi olan Trabzon Botanik, Pazartesi günü (bugün) saat 10.00 da kapılarını halka açıyor. Parkta bir hafta süreyle tanıtım günleri yapılacak. Toplumun bütün kesimleri 14 Temmuz Cumartesi akşamına kadar parkı ziyaret edebilecek. Ziyarette isteyen herkese bir form ve zarf verilecek. Bu formu vatandaş isterse Botanik Parkı’nı ziyaret edip çıkışta, ister evine götürüp Botanik’te olmasını istediklerini öneri olarak yazabilecek. Ya da yanlış olduğunu düşündüğü bir şey varsa paylaşacak. Bu formlar daha sonra bir kurul tarafından değerlendirilecek ve yapılabilir olanlar uygulanacak. Bu bir açılış değil, tanıtım günleri. Halk görsün ve taleplerine göre Trabzon Botanik daha kullanışlı düzenlensin düşüncesiyle yapılan bir çalışma. 14 Temmuz tarihinden itibaren Botanik Parkın eksiklerinin tamamlanması işlemine geçilecek.’
HASAN KURT
***

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ, KAPTAN ALİ BEY VE SU... 
“Tarihimizde, okyanusa açılan ilk gemimiz Ertuğrul Fırkateynidir. Ertuğrul Fırkateyni, sarayın armağanlarını Japonya’ya götürmek üzere yola çıkar lakin geri dönüş yolculuğunun beşinci günü, 16 Eylül 1890 tarihinde Japonya’da Oşima Adası açıklarında yakalandığı fırtınadan kurtulamaz ve batar. 500’ü aşkın denizcimizin öldüğü bu kazada boğulanlardan biri de Ertuğrul Fırkateynimizin kaptanı Ali Bey’dir. Ali Bey’in kızı Neyire bir çocuk dünyaya getirir. O çocuk da cumhuriyet tarihimizin ünlü Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’dir. Hasan Âli Yücel, oğluna Can adını koyar: Can Yücel. Şair Can Yücel’in bir kızı dünyaya gelir: Su. Can Yücel’in kızı Ressam Su da bir erkek çocuğu doğurur, o çocuğa da Ali adı konulur.
Yani Ertuğrul Fırkateynimizin kaptanı Ali Bey suda boğuldu ama yıllar yıllar sonra Su’dan yeniden dünyaya geldi.” (Sertaç Hellaç)
***
Sakarya Meydan Savaşının devam ettiği günler. 1 Eylül 1921 günü Yıldız Sarayında görkemli bir düğün var. Osmanlı Hakanı Sultan Vahdettin 5. evliliğini, Nimed Nevzad hanım ile yapıyor. Damat 61, eşi 18 yaşında. Anadolu’nun evlatları cephede şehadete yürürken, padişah düğün merasiminde. (Ekin Topçuoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar