Boztepe Bir yudum Trabzon Bir seyirlik çay

İzin ver şehrin nefes alsın… 
Kent; toplumsal belleğin oluştuğu fiziksel düzlemdir. 
“Bellek” kavramı, Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlüğü’nde, “yaşananları, öğrenilen konuları, bunların geçmişle ilişkisini bilinçli olarak zihinde saklama gücü̈; dağarcık; akıl; hafıza; zihin” olarak tanımlanmaktadır. 
Halbwachs, kolektif belleğin toplumda belleğe ilişkin oluşmuş̧ sınırlar içinde, bireysel anımsamaların bir araya gelmesi ile oluştuğunu öne sürer. 
Bir şehrin belleğini yok edersen şehri öldürürsün…
Şehirlerde insanlar gibi nefes alır.
Kentin öyküleri;
Bakkal Rahmi Amca’nın kasasında, balıkçı kopuzun tezgâhında, kayıkların baş altında, Ayasofyalının her sabah eve götürdüğü sıcak ekmeklerin buğusunda, emekli öğretmen Hasan’ın dolma kaleminde, Mehmet Sali’nin çayında, Selim’in dondurmasında, Suat Kurtuldu’nun udunda, Fuat Saka’nın gitarında, bakırcıların çekiç seslerinde, balıkçıların ağlarında, Cudibey İlkokulu’nun koridorlarında, Hüseyin Avni Aker’in çimlerinde, Opera Binası’nın sahnesinde, Tekel Binası’nın rejisinde, Peristera Manastırı’nın bulutlara uzanan bacalarında, Bedesten Çarşısı’nın dükkânlarında, kalenin surlarında, Sümela Manastırı’nın ayazmasında, Ayasofya’nın çan kulesinde, Tabakhane köprüsünde, Vazelon Manastırı’nın odalarında, mahalle isimlerinde saklıdır…
Siz her yıktığınız bina ve her değiştirdiğiniz sokak isimleriyle şehri öldürür, anıları yok edersiniz.
Sadece Trabzon için değil bir çok ilde restorasyon adı altında birbirine benzeyen eski halinden bihaber, duygudan uzak, ruhsuz binalar dikiliyor. Kendinizi tiyatro dekorları arasında yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.
Kentler, özellikle tarihi kentler, ortak akıllar tarafından yönetilmelidir. Siyasetin çıkar çevrelerine teslim edilmemelidir. 
Kanun yapıcıların şehirlere zarar verenlerin de insanlığa zarar vermek suçundan cezalandırılması konusunda kanunları yeniden gözden geçirmesi gerektiğine inanmaktayım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.