Boztepe seyir terası!

   Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, seçim vaatleri arasında Boztape’ye seyir terası yaptıracağı da var. Başkan her zemin ve fırsatta, seyir terasından bahsediyor.
boztepe.jpegBize göre Boztepe’ye seyir terası yapmak yanlış. Çünkü Boztepe’nin kuzeye bakan her tarafı tabii seyir terası konumunda. Boztepe’nin kuzey yamaçlarına yeni bir peyzaj yapılır iş halledilir.
Boztepe’de asıl yapılacak iş, Atatürk Alanından bu seyranlı bölgeye giden yolu genişletmek olmalıdır. 
boztepe-002.jpgAhmet Metin Genç’in yerinde olsak, Büyükşehir ile birlikte öncelikli olarak bunun planlamasını yapardık. Ve ayrıca Boztepe, bildiğimiz kadarıyla Büyükşehir’in ve Hazine’nin kontrolünde…
 
Hasan Melek’in ziyareti!

Trabzon eski belediye başkanlarından Hasan Melek, dün KTÜ emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Osman Bektaş ile gazetemizi ziyaret etti.
hasan-melek.jpgHasan Melek, Trabzon’un yaşayan canlı tarihi… Melek, Cumhuriyetin ilk yıllarında doğan bir isim. 1940’lı yıllardan bugüne Trabzon’da olup bitenleri kimilerine göre farklı pencereden de olsa en iyi bilenlerden biri. Melek, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ile yine Trabzon’un derinlerine yolculuk yaptılar. 
Melek’e, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.

*************** 

VAR MISINIZ?

  Çok değerli vatandaşlarımız sizlerden rica ediyorum, tebrik için bize çiçek göndermek yerine sokak hayvanlarına bir paket mama alalım. Bizleri anlayışla karşılayacağınıza ve bu çağrımıza destek olacağımıza inanıyor, sizlerin ilgi ve alakasına teşekkür ediyorum. 
(Ahmet Metin Genç. Ortahisar Belediye Başkanı)

**************

  Saadet Partisine verilen % 2.7'’lik oy asla zayi edilmemiştir. Saadet Partisinin İstanbul'dan aldığı % 1.2'lik oy on altı yıllık azgın bir iktidarı frenleme konusunda en kritik işlevi görmüştür. 
Bu seçim göstermiştir ki AKP iktidarının her türlü ayak oyununa rağmen Saadet Partisi sağlam bir şekilde yerinde durmakta ve günden güne büyümektedir. HAS dediler, Erbakan Vakfı dediler, medyada ambargo uyguladılar, iftira attılar ama Saadet Partisinin % 0.7'den % 1.4'e bu seçimlerde % 2.7'ye yükselmesine mani olamadılar. Bir sonraki seçimlerde, ki bu erken genel seçim olacak, Saadet Partisinin en az 6-7 bandında oy alacağı kesindir. Türkiye'de iktidarın yararlandığı devlet imkânlarının sadece onda biri Saadet Partisinde olsun ilk genel seçimlerde % 10'luk seçim barajını rahat aşar. Çünkü % 2.7 en vicdanlı olanların reyiydi. Sağırlar ve körler için biraz daha gürültü yapmak gerekiyor. (Metin Kondel)

******************

  Bir tarafta seçimle iktidarı devretmeye razı olup olmayacağına karar veremeyen iktidar, öte yanda TKP CHP'nin koruduğu küçük kardeşidir diyen ve utanmadan CHP adını kullanan Kılıçdaroğlu-Kaftancıoğlu-Özgür Özel kliği. Ben Türkiye'de siyaseti anlamaya çalışmaktan galiba vazgeçiyorum.
Müzik dinliyorum iki gündür. Bartok'un Birinci Piyano Konçertosunu. Şimdi kendi kendimle konuşuyor gibi olmayı göze alıp bu konçertoyu paylaşacağım.
   Bartok, Stravinsky ile birlikte 20'inci yüzyıl senfonik müziğindeki büyük dönüşümün iki dahi ustasından biridir. Müziğin kurgusunun adeta matematik özellikleri açısından Stravinsky'den daha gelişmiştir.
   Birinci Piyano Konçertosu dinlenilmesi zor bir bestedir. Bunu kendisi biliyordu. Daha kolay dinlenilebilir bir piyano konçertosu yazmalıyım dedi ikinci konçertosunu yazdı.
   1926'da bestelediği birinci konçertoyu ilk kez 1927'de Frankfurt'ta geçen yüzyılın dahi şefi Wilhelm Furtwangler SCM Festival Orkestrası ile çaldı. Aşağıda yorum ve kayıt kalitesi ile öne çıkan bir yeni yorumu paylaşıyorum.  (YujaWang #BartókPianoConcertoNo1 #Esa Yuja Wang: Bartók Piano Concerto No. 1 ) 
(Yahya Sezai Tezel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar