Boztepe’deki Amerikalılar!

Boztepe’deki Amerikalılar!

Kuzey Ekspres’i günlük yayınlamaya başladığımız ilk yıllarda, Boztepe’deki ABD üssünde askerlik vb. yapan Amerikalıların Trabzon’da yaşadıklarını yayınlamıştık. Türkiye Gazetesi’nin o yıllarda Trabzon bölge müdürü olan Selman Öztürk’ü, Boztepe’de görev yapıp ülkelerine dönen Amerikalıların sosyal medyada paylaştıkları anılarını Türkçeye tercüme etmesini istemiştik. Selman boztepee.jpgkardeşimiz de bizi kırmadı ve tercümeleri yaptı. Bizde üç beş gün süren seri yazı olarak yayınlamıştık. İleriki günlerde Selman Öztürk’ün tercüme ettiği Boztepe’deki ABD’li askerlerin anılarını tekrar yayınlayabiliriz.

Önceki gün gazetemiz yazarı Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, sosyal medya hesabından aşağıdaki fotoğrafı paylaştı ve şunları yazdı:

‘Tarım devriminden sonra çok az değişmiş olan bir teknoloji. Karasaban. Toprağı yaran ağaç çatalın alt ucuna "demir çağı"nda bir parça demir takılmış ve bu haliyle dünyanın birçok "teknolojik olarak değişmemiş" kültüründe 20. yüzyıla kadar kullanılmaya devam edilmiştir. 1962'de SBF öğrencisi iken Şubat ayında Napoli'de gemiden inip İstanbul'dan aldığım tur bileti ile gezmek istediğim şehirlerde dura dura trenle Münih'e gitmiş, tatil sonunda gene trenle İstanbul'a dönmüştüm. Münih'te "Bilim ve Teknoloji" müzesini geziyordum. Tarım salonunda neolitik dönem (taş devri) tarım aletlerinin sergilendiği camekanda, döven ve benzer aletlerin ortasında "karasaban" vardı. Açıklamasında "neolitik çağda toprağı yarmak için kullanılan araç, Türkiye'de Anadolu'da hala kullanılmaktadır" yazıyordu. Belleğime kazınmış bir anıdır bu.’

 

tabipler.jpgTabipler Odası maske dağıttı

Trabzon Tabipler Odası yönetim kurulu üyeleri ve doktorlar dün akşam saatlerinde Uzunsokak ve Maraş Caddesinde kısa bir yürüyüşten sonra Covid 19’a karşı halkı bilinçlendirmek için bir stant açtılar. Trabzon Tabipler Odası Başkanı Kibar Güven, Farabi Hastanesinde ameliyathaneden çıktıktan sonra kent merkezine geldi ve standa halka maske ve broşür dağıttı.

Trabzonspor eski futbolcularından Selami Güven, Doktorların meydanda stant açmasını değerlendirdi ve şöyle dedi;

‘Doktor arkadaşlar, halkı bilinçlendirmek için arkadaşları ile stant açıp maske dağıtıyor diğer taraftan benim verdiğim oy ve vergi ile Mercedese binen korumalarla gezen hiçbir şey üretmeyen kişiler tarafından tehdit ediliyor ve vatan hainliğiyle suçlanıyorlar.  Bu nasıl bir akıldır, yazık’

 

*******************

 

12 Adaları 1911’de İtalya; Ege Adalarını da 1912’de Yunanistan Osmanlı'dan aldı. Sonra anlaşmalarla bu durum kalıcı hale geldi.

Misak-ı Milli ilan edildiğinde durum buydu!ergenekon-magduru.jpg

Yani adalar fiili olarak Lozan'da verilmedi!

Bu bilgiler Dışişlerinin belgelerinde yazılı.

Lozan'da, adalarla ilgili bu fiili durum kabul edilmek zorunda kalındı.

Elbette bir antlaşmada her istediğiniz olmaz!

Bardağın dolu tarafına bakacaksınız. Bardağın küçük bir bölümü boş diye kıyameti koparan gafiller!

Lozan ile Sevr'i parçaladık, varlığımız tehlikedeydi, var olduk!

Lozan'da özellikle denizde istediklerimizi yeterince elde edemedik!

Çünkü donanmamız yoktu!

Ülke o yıllarda her yönüyle perişan, tuğla bile üretemiyorduk!

Ya şimdi?

Son 15 yılda Yunan pek çok ada ve kayalığa el koydu.

Dışişleri Bakanı gibi çok önemli bir makamda iseniz önce tarihinizi, özellikle görevinizle ilgili olan olayları ayrıntısıyla bileceksiniz...

Sonra bu şekilde doğru olmayan şeyler söylersiniz!

(Ergenekon mağduru Emk. Kur. Alb.Mustafa Önsel)

 

****************

 

 

Otoriter sistemler lidere, liderin destekçisi ve yağcısı topluluğa ve onların savunduğu dünya görüşüne bağlıdırlar. Lider ve çevresi karar değiştirdiğinde hakikatler de değişir. George Orwell 1984 ve Arthur Kostler Gün Ortasında Karanlık romanlarında tarihin ve ideolojinin yukarıdan gelen direktiflerle nasıl değiştiğini çok güzel anlatırlar. Her işi lider bilir ve parti liderin emrindedir. Lider ne derse tarih te gelecek te hatta coğrafya da odur.

Otoriter sistemler, zaman zaman hainler yaratarak kendi destekçilerinin de dahil olduğu insanları kurban ederler. Bu ideolojiyi korumak adına yapılır. Temelde liderin kendisine yönelebilecek tehlikeleri ortadan kaldırmasıdır. Birey ancak bütünün bir parçası olarak ve lidere körü körüne bağlılıkla vardır. Özgürlüğün sınırları lider ve çevresi tarafından çizilir. Fikir liderin görüşleridir.

Tek adamlaşan ve adeta ilah rolüne itilen lider sonunda kendini yanılmaz doğrunun tek belirleyicisi olarak görür. Bu noktadan itibaren tek adamın demokratik yollarla problemi kalmaz. Çünkü demokratik yolları da kendisi belirler. Halk sürüleştirilir veya kendiliğinden sürü rolünü kabul eder. Sürü tek adamın peşinden uçuruma atlarken sürüdekiler uçurumu ve uçurumun dibinde kendilerini bekleyen ölümü değil lidere bağlılıklarını göstermeyi düşünürler.

Demokrasi dediğimiz yığınların yönetime iştiraki ancak bilinçli, özgür, bilgili, çözümlemeci düşünen ve mukayeseli yargı yeteneğine sahip insanlarla mümkündür. İnsan kolayı seçiyor, her söylenene inanıyor, düşünme zahmeti yerine liderin düşüncesini benimseme kolaycılığına kaçıyorsa o ülkede her gün seçim yapılsa bile demokrasi yani halkın kendini seçtiği ve denetlediği vekiller aracılığı ile idaresi mümkün olamaz.

Bilgisiz insan aldatılmaya hazır bekler. Kendini aldatan tek adama "illüzyonist" muamelesi yapar ve aldatıldıkça aldatanı alkışlar.

Bu noktadayız. Düşünen adam ağlamasında ne yapsın?

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

*****************

 

Bülent Bağbancı uçmağa vardı. Bu sıradan bir şey gibi görülebilir, fakat bu sıradan bir şey değildir. Çünkü o sadece kendi hayatını yaşayıp göçseydi sıradan bir şey diyebilirdim. O, Türk milleti için de yaşayan ender insanlardandı.

Bir dönem bu ölümlerle tarihe gömülüyor ve sırasıyla ölüyoruz.

Bülent Bağbancı’nın ruhu şad, mekanı cennet olsun.

(Temel Kahveci)

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar